مجله آلامتو

آخرین نسخه از نرم افزار مشهور و ضروری DirectX که به عنوان بخشی از ویندوز 8 منتشر شد، احتمالاً برای کاربران نسخه های قبلی ویندوز قابل استفاده نخواهد بود.

یکی از ویژگی های ویندوز 8 که دو هفته پیش رسماً آغاز به کار کرد، برخورداری از DirectX 11.1 بود؛ آخرین نسخه از برنامه گرافیک 3 بعدی مایکروسافت. این کمپانی لیستی از همه ویژگی های جدید DirectX 11.1 را در صفحه این برنامه در وبسایت خود قرار داده است؛ شاید بزرگ ترین تفاوت میان این نسخه و نسخه قبلی آن باشد که نسخه 11/1 به طور پیش فرض از قابلیت استریوسکوپیک 3 بعدی پشتیبانی می کند.

 

این یعنی می توان همه بازی های نوشته شده با DirectX 11.1 را با عینک های استریوکوپیک 3 بعدی انجام داد. تا کنون، استریوسکوپیک 3 بعدی فقط در صورتی در بازی ها قابل استفاده بود که برنامه نویس، بازی خود را مطابق با یک کارت گرافیک خاص می ساخت، مثلاً کارت های گرافیک جی فورس با برنامه 3D Vision مخصوص کمپانی NVIDIA و کارت های گرافیک Radeon با فناوری HD3D خود کمپانی AMD سازگار بودند.

 

به گزارش سافت گذر ؛ از آن جا که بسیاری از کاربران هنوز از ویندوز 7 استفاده می کنند؛ شاید مایکروسافت بخواهد از این راه این کاربران را متقاعد کند تا ویندوز خود را به نسخه 8 ارتقا دهند.

 

هنوز کاربران بسیاری هستند که از ویندوز 7 استفاده می کنند و ممکن است سیستم خود را به ویندوز 8 ارتقا ندهند؛ اما مایلند از DirectX 11.1 هم استفاده کنند. متأسفانه به نظر می رسد مایکروسافت قرار است این نرم افزار را فقط به کاربران ویندوز 8، ویندوز 8 RT و ویندوز سرور 2012 اختصاص دهد.

 

«دانیل مات» یکی از کارمندان مایکروسافت اخیراً در انجمن پاسخ های مایکروسافت نوشت: «DirectX 11.1 بخشی از ویندوز 8 است؛ همان طور که DirectX 11 بخشی از ویندوز 7 بود. نسخه قبلی این نرم افزار برای ویستا هم منتشر شد… اما در حال حاضر، برنامه ای برای انتشار نسخه جدید برای ویندوز 7 نداریم.»

با مایکروسافت تماس برقرار کردیم تا پاسخی رسمی در این باره دریافت کنیم؛ اما یکی از سخنگویان این کمپانی گفت: «… هیچ چیز دیگری برای گفتن نداریم.»

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید