مجله آلامتو

Germany

بي‌شك يكي از اين نام‌ها «آلمان» است؛ آلماني كه ناباورانه و كمي تلخ به ماريو بالوتللي باخت و از جام خداحافظي كرد.

آلمان براي ما- مثل خيلي از مردم جهان- تداعي‌كننده نظم آهنين و اتومبيل‌هاي شيك و البته هيتلر و جنگ جهاني دوم است، ولي چه كسي باور مي‌كند كه ما در ايران، چهار آلمان داريم؟!

اولين آلمان، «آلمان آباد» است، روستايي از توابع بخش مركزي اروميه در استان آذربايجان غربي ايران. اين آلمان، در دهستان بكشلوچاي قرار داشته و بر اساس سرشماري سال ۱۳۸۵ جمعيت آن ۴۹۷ نفر (۱۴۳ خانوار) بوده است.

دومين آلمان، «آلمان قديم» است؛ يكي از روستاهاي استان آذربايجان شرقي كه در دهستان بزكش بخش مركزي شهرستان اهر واقع شده‌ است.

سومين آلمان هم روستايي است در بخش مركزي رشت و چهارمين آلمان هم در «شلماش» استان كردستان.

محصول آلمان‌هاي ايران، نه بنز و ب.ام.و كه انگور و مركبات است، آلما در زبان آذري به معناي «سيب» است و قطعا آلمان‌هاي فراموش شده ما ربطي به سرزمين ژرمن‌ها ندارد و احتمالا آن دو آلمان واقع در آذربايجان از «سيب» گرفته شده باشند. عجايب نام‌هاي روستاهاي ايراني به اينجا ختم نمي‌شود؛ در اطراف فومن روستايي به نام «لهستان» داريم!

شايد تب فوتبال جام ملت‌هاي اروپا بتواند باعث شود كه آلمان‌هاي وطن خودمان را دوباره بشناسيم؛ آلمان‌هايي كه مال خودمان، خود خودمان است؛ حاشيه‌ها و اشك و لبخندهايش هم مال خودمان…

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

۱ دیدگاه

  1. دومان – خوی در

    البته قابل ذکرهستش که آلمان اشاره شده در شلماش جزء توابه سردشت از استان آذربایجان غربی هست نه کردستان لطفا اطلاعات غلط ندهید

نظر خود را بیان کنید