کسب و کار شما eduskill تبلیغات بهازکالا
شما اینجایید : خانه » سبک زندگی » مجله زیبایی » دلایل خشکی پوست / نکاتی برای پیشگیری و درمان

اس ام اس نوروز

دلایل خشکی پوست / نکاتی برای پیشگیری و درمان

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

آلامتو : خشکی پوست در نقاط مختلف بدن به دلایل مختلفی بستگی دارد که بسته به مکان ممکن است درمانهای مختلفی نیز داشته باشند …

دلایل خشکی پوست / نکاتی برای پیشگیری و درمان

 خشکي پوست، چند سالي است که مونا نوري را کلافه و او را وادار به امتحان انواع روش‌ها براي حل مشکلش کرده‌است. پاي صحبت‌هاي مونا و متخصصان «سلامت» نشستيم تا بيشتر با خشکي پوست و راه‌هاي درمان آن آشنا شويم.

مونا نوري که از دست خشکي پوستش حسابي کلافه شده، مي گويد:

بـا خـشـکـي پـوسـتـم مـي سـوزم و مـي ســازم

سلامت: خانم نوري! کمي از مشکل پوستي‌‌تان برايمان مي‌گوييد؟

من از بچگي پوست خشک و حساسي داشتم. با اينکه سبزه هستم اما پوست دست و صورتم در برابر آفتاب يا سرما به شدت واکنش نشان مي‌دهد و قرمز و خشک مي‌شود. يکي از آزاردهنده‌ترين مشکل‌هايم هم اين است که چند لکه قهوه‌اي پشت کمر و روي بازوهايم وجود دارد که در روزهايي از سال پررنگ‌تر و در روزهايي، کمرنگ‌تر مي‌شوند. فكر مي‌کنم که اين لکه‌ها هم به خشکي پوستم مربوط مي‌شوند.

سلامت: آيا اقدام درماني خاصي هم براي حل مشكلتان انجام داده‌ايد؟

تا به حال به متخصص پوست مراجعه نكرده‌ام چون به نظرم خشکي پوست بيماري نيست که به درمان نياز داشته باشد اما خودم هميشه کارهايي براي رفع خشکي پوستم انجام مي‌دهم.

سلامت: مثلا چه کارهايي؟

پوست تمام بدن من بعد از استحمام به شدت خشک مي‌شود. به همين دليل پس از استحمام يا شستن دست و صورت، از کرم‌هاي نرم‌کننده با پايه روغن يا روغن بدن استفاده مي‌کنم. کرم‌هاي مرطوب‌کننده با پايه آب، پوستم را خشک‌تر مي‌کنند، به همين دليل هيچ‌وقت سراغ مرطوب‌کننده‌ها نمي‌روم. در روزهاي سردتر سال مانند روزهاي پاييزي که پوستم خشک‌تر مي‌شود، بيشتر از پماد ويتامين D+ A براي چرب‌کردن لب‌هايم کمک مي‌گيرم.

سلامت: چرا فقط براي چرب‌کردن لب‌ها؟

چون لبم در اثر خشکي هوا به شدت پوسته‌پوسته مي‌شود و ترک برمي‌دارد و به مراقبت بيشتري نياز دارد.

سلامت: از وازلين يا روغن‌زيتون هم براي نرم‌کردن پوست استفاده مي‌کنيد؟

گاهي که پوستم خيلي خشک مي‌شود، بعد از استحمام بدنم را با روغن‌زيتون بدون بو چرب‌ مي‌كنم اما علاقه چنداني به استفاده از وازلين ندارم.

سلامت: چرا؟

چون وازلين پوستم را تيره و لک مي‌کند.

سلامت: از درمان‌هاي ديگري كه خودتان تجربه كرده‌ايد و مي‌توان به نوعي آن را خودسرانه دانست، چه بوده است؟

من که گفتم بيمار نيستم، پس نمي‌شود اسم کارهايم را درمان خودسرانه گذاشت. مدتي از بخور آب ساده يا بخور با برگ کاسني براي رفع خشکي پوست صورتم استفاده کردم اما فايده‌اي نداشت و با بالا رفتن رطوبت و تبخير آب سطحي پوست صورت، خشکي آن تشديد هم مي‌شد. به همين دليل بخور دادن را هم کنار گذاشتم.

سلامت: در حال حاضر براي بهبود وضعيت پوستي‌تان چه مي‌کنيد؟

مي‌‌سوزم و مي‌سازم! حتما مدام از کرم‌هاي مرطوب‌کننده روغني استفاده مي‌کنم. ضدآفتاب روغني مي‌زنم. در سرما و گرما بدون پوشيدن دستکش از خانه خارج نمي‌شوم. حتما هميشه لب‌هايم را با پمادهاي مخصوص لب که با نام چپ استيک در داروخانه‌ها به فروش مي‌رسند، چرب نگه مي‌دارم. از کرم دورچشم براي پيشگيري از زياد و عميق‌شدن چروک‌هاي زيرچشمم کمک مي‌گيرم و موهايم را با روغن‌بادام‌تلخ چرب مي‌کنم. من هميشه هم از لوازم آرايش چرب استفاده مي‌کنم و شايد تنها مزيت خشکي پوستم اين باشد که آرايش تا ساعت‌ها بدون تغيير روي آن مي‌ماند.

سلامت: فکر نمي‌کنيد که استفاده از کرم‌هاي دورچشم کمي برايتان زود باشد؟

نه، چون پوست نازک زيرچشمم به شدت خشک است و همين خشکي باعث‌شده از سن 20 سالگي چروك‌هايي روي آن ايجاد شود بنابراين براي پيشگيري از زياد و عميق‌شدن چروک‌ها از کرم دورچشم استفاده مي‌کنم. البته چند وقتي است که تصميم دارم براي ليزردرماني و رفع چروک‌هاي زيرچشم و خط لبخندم به متخصص پوست مراجعه کنم.

سلامت: چرا به موهايتان روغن بادام‌تلخ مي‌زنيد؟

چون موهايم هم به اندازه پوستم خشک هستند و اگر مدام از شامپوهاي حاوي نرم‌کننده و روغن‌بادام استفاده نکنم، دچار موخوره مي‌شوند. در ضمن براي پيشگيري از خشک‌تر‌شدن موهايم استفاده از سشوار يا اتوي مو را هم بسيار محدود کرده‌ام.

سلامت: فکر نمي‌کنيد شايد خشکي پوستتان ريشه در نوع تغذيه‌تان داشته باشد؟

به هيچ‌وجه. من آدم خوش خوراکي هستم و به سلامت بدنم هم اهميت زيادي مي‌دهم. روزانه 8 تا 12 ليوان آب و مايعات و 5 تا 7 وعده ميوه و سبزي مي‌خورم و تمام گروه‌هاي غذايي را هم در برنامه‌ روزانه‌ام مي‌گنجانم. از نظر ژنتيکي هم هيچ يک از اعضاي خانواده‌مان پوست خشکي ندارند. نمي‌دانم چرا فقط من به اين بلا مبتلا شده‌ام.

سلامت: فکر نمي‌کنيد استفاده از کلمه «بلا» براي وصف مشکلتان اغراق‌آميز باشد؟

نه، اگر شما هم در روزهاي سرد و خشک پاييز و زمستان اينقدر پوست پشت دستتان را از خشکي مي‌خارانديد که خون مي‌آمد، اگر موقع حرف‌زدن يا غذا‌خوردن به محض باز‌کردن دهان، لب‌هايتان شکاف برمي‌داشت و با‌ خوردن هر خوراکي ترش يا شوري مي‌سوخت، اگر مجبور بوديد به محض شستن موهايتان آنها را با روغن‌بادام چرب کنيد و مدام با بوي تلخ اين روغن بخوابيد و بيدار شويد، آن وقت مي‌فهميديد که خشکي پوست واقعا نوعي بلاست.

سلامت: با توجه به اين همه مشکل و نگراني، بازهم نمي‌خواهيد به متخصص پوست مراجعه کنيد؟

چرا، ولي فقط به دليل ليزر چروک‌هاي زيرچشم و خط لبخندم. شايد با مشاوره پزشک در گونه‌هايم هم چربي تزريق كنم و گرنه استفاده از کرم‌هاي مرطوب‌کننده که نيازي به مراجعه به پزشك ندارد.

نگاه اول

توصيه ها و هشدارهاي دكتر بهروز باريك‌بين به سوژه «ميزگرد زيبايي»

وازلـيـن پـوسـت را تـيـره و لـک نـمي کـنـد

سلامت: آقاي دکتر! مشکل خشکي پوست يک مشکل ژنتيکي است يا اکتسابي؟

خشکي پوست هم مي‌تواند منشأ ژنتيکي داشته باشد و هم اکتسابي. موارد ژنتيکي مي‌توانند در قالب اگزماي سرشتي باشند يا در قالب بيماري‌هاي ايکتيوز. موارد اکتسابي هم علل فراواني دارند مانند شستشو و استحمام نامناسب، برخي بيماري‌ها مانند کم‌کاري تيروييد يا مشکل‌هاي کليوي، افزايش سن، مصرف برخي داروها و موارد ديگر.

سلامت: آيا رنگ پوست هم در خشكي يا چرب‌بودن آن تاثيري دارد؟

نه، رنگ پوست ربطي به خشکي يا چرب بودن آن ندارد. به نظر من خانم نوري به زمينه اگزماي سرشتي مبتلا هستند و چون پوستشان سبزه‌ است، خاراندن، باعث تغيير رنگ نواحي مختلف و پررنگ يا کمرنگ شدن آنها شده، يعني همان چيزي که باعث آزرده خاطرشدنشان شده است.

سلامت: آيا درمان خاصي براي خشکي پوست وجود دارد؟

بله، استفاده‌نكردن از شوينده‌هاي نامناسب، چرب‌کردن مکرر پوست، پرهيز از استحمام يا آبتني مکرر در استخر. تجربه شخصي من در مورد بيمارانم نشان داده است مصرف کپسول‌هاي روغن گل مغربي يا کپسول‌هاي امگا 3 هم مفيد است.

سلامت: استفاده از کرم‌هاي مرطوب‌کننده با پايه روغني براي افرادي که دچار خشکي پوست هستند، مناسب‌تر است يا کرم‌هاي با پايه آب؟

بهترين مرطوب‌کننده يا به عبارتي چرب‌کننده براي پوست‌هاي خشک و به خصوص در زمينه اگزماي سرشتي (درماتيت آتوپيک)، وازلين است. به‌طور کلي کرم‌هاي چرب و روغني موثرترند و احتمال بروز آلرژي هم با مصرف آنها كمتر مي‌شود. کرم‌هاي با پايه آب براي جلوگيري از فساد با قارچ‌ها و باکتري‌ها مواد نگهدارنده دارد که اغلب عامل بروز آلرژي مي‌شوند. عطر اضافه شده به اين کرم‌ها نيز اغلب مشكل‌ساز خواهد شد. البته وازلين اگرچه بهترين چرب‌کننده است اما باعث براق و ليز شدن پوست مي‌شود که بيشتر افراد آن را نمي پسندند بنابراين به جاي وازلين، مي‌توان از «اوسرين» استفاده کرد.

سلامت: آيا علت خشکي لب‌ها با خشکي پوست تفاوت دارد؟

بله، اما در بسياري از موارد با هم اتفاق مي‌افتند. تنفس دهاني، زمينه آلرژي يا آتوپي، ليسيدن لب‌ها، حساسيت به خمير دندان يا رژ لب، مصرف برخي داروها مانند رتينوييدهاي سيستميک(آکوتان يا نئوتيگازون) از جمله علل خشکي لب‌ها هستند.

سلامت: راه پيشگيري يا درمان خشکي لب‌ها چيست؟

رفع علت هر مشکل، بهترين راه‌حل آن است. بايد علت خشکي لب را پيدا و در صورت امکان آن را رفع کرد. چرب‌کردن مکرر لب بهترين راه بهبود خشکي آن بعد از رفع علت زمينه‌اي است. بهترين چرب‌کننده هم وازلين است و بسياري از چرب‌کننده‌هاي ماتيکي لب بر پايه وازلين و موم زنبور عسل ساخته شده‌اند.

سلامت: آيا استفاده از وازلين باعث تيره‌رنگ و لک شدن پوست مي‌شود؟

نه، اين يک تصور اشتباه است.

سلامت: به نظر شما استفاده از ضدآفتاب‌هاي روغني براي افرادي با پوست خشک ضرورت دارد؟

نه، گاهي لازم است افرادي كه پوست خشک اما با آکنه دارند، کرم‌هاي ضدآفتاب فاقد چربي مصرف کنند اما اگر فردي که پوست خشکي دارد مبتلا به آکنه نباشد، مي‌تواند از ضدآفتاب‌هاي معمولي هم استفاده كند.

سلامت: شما فکر مي‌کنيد احتمال چروک شدن پوست افرادي با پوست خشک، بيشتر از ديگران است؟

بله، يکي از علل پيري زودرس پوست، خشکي آن است. پوست افرادي كه پوست‌ خشكي دارند، از همسن و سالانشان چين و چروک بيشتري دارد.

سلامت: استفاده از کرم دور چشم از چه سني براي اين افراد مناسب‌تر است؟

از حدود 20 سالگي. البته بايد از کرم‌هاي دور چشم ملايم استفاده کنند که باعث تحريک پوست و خشکي بيشتر نشود.

سلامت: آيا ليزردرماني مي‌تواند راه مناسبي براي از بين‌بردن چروک‌هاي دور چشم و خط لبخند افرادي که پوست خشکي دارند، باشد؟

به‌عنوان يک کمک درماني بله، اما راه اصلي پيشگيري و درمان، چرب‌کردن مرتب است.

سلامت: شما فکر مي‌کنيد تزريق چربي براي گونه‌هاي افرادي که پوست خشكي دارند، مناسب‌تر است يا تزريق ژل؟

اين به نظر پزشک و شرايط بيمار بستگي دارد ولي به‌طور کلي اگر ممکن باشد، تزريق چربي بهتر از تزريق ژل است.

سلامت: اگر توصيه خاصي براي افرادي با پوست خشک داريد، بفرماييد.

توصيه مي‌شود استحمام را به حداقل برسانند و بلافاصله بعد از حمام، پوست خود را چرب کنند. از شوينده‌هاي ملايم و غيرصابوني مانند پن‌ها استفاده کنند. آب فراوان بنوشند، پوست خود را مرتب چرب و از وازلين استفاده كنند، لباس‌هاي نخي بپوشند، از مصرف غذاهايي که مشکل آنها را تشديد مي‌کند بپرهيزند و در نهايت اگر مشکلشان برطرف نشد يا خشکي پوستشان همراه خارش و اگزما بود، به متخصص پوست مراجعه كنند.

نگاه دوم

موهايتان خشک است؟

دکتر حسن صيرفي/ متخصص بيماري‌هاي پوست و مو، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران

اولين نکته‌اي که بايد به آن اشاره کرد اين است که خشکي موها پديده‌اي وابسته به عوامل ژنتيکي است. يعني ميزان غدد چربي پوست افرادي که به طور ژنتيکي دچار خشکي مو هستند، کم مي‌شود و موهاي آنها خشک به نظر مي‌رسد. از طرف ديگر، عواملي مانند استفاده از مواد شيميايي، رنگ مو، مواد سفيدکننده و اکسيدان‌ها هم با اينکه در فعاليت غدد چربي تاثير چنداني ندارند به ساقه موها آسيب مي‌رسانند و باعث خشک و شکننده‌شدن آنها مي‌شوند و شفافيت‌ موها را از بين مي‌برند. به هر حال و با هر دليلي که خشکي مو به وجود آمده باشد، توصيه‌هايي براي افرادي مانند اين خانم دارم تا بتوانند بهتر از موهاي خشکشان مراقبت کنند:

1 . بهتر است افرادي که موهاي خشکي دارند، از بلند‌کردن موهايشان خودداري کنند. پير‌شدن طبيعي سلول‌ها، تابش نورآفتاب به موها و استفاده از صابون‌ها يا شامپوهايي که pH قليايي دارند، ممکن است آسيب بيشتري به موهاي بلند بزنند و باعث شاخه‌شاخه‌شدن قسمت‌هاي جانبي يا انتهاي ساقه موها شوند که به موخوره معروف است.

2 . سشوار و برس‌هاي زبر، خشن و کثيف و رنگ موهاي مختلف، مي‌توانند در تشديد خشکي موي افرادي مانند خانم نوري موثر باشند.

3 . بايد از شامپوهاي مخصوص موهاي خشک که حاوي مواد پاک‌کننده ملايم‌تري هستند و صدمه‌هاي کمتري به موها مي‌زنند، براي شستشوي موها کمک بگيرند.

4 . شامپوهاي حاوي «کانديشنر» يا «نرم‌کننده» که روي بسته‌بندي آنها عبارت «1×2» درج شده است، براي افرادي با موهاي خشک مناسب هستند.

5 . استفاده از نرم‌کننده‌ها پس از شستن موها در حمام، به افرادي با موهاي خشک و شکننده، توصيه مي‌شود. اين نرم‌کننده‌ها با جبران صدمه‌هاي وارده بر ساقه مو، مي‌توانند باعث شفاف‌تر‌شدن و استحکام بيشتر موهاي خشک شوند. معمولا نرم‌کننده‌ها حاوي مواد پروتئيني، گياهي و چربي هستند و ساقه‌هاي مو را ترميم مي‌كنند. برخي افراد گمان مي‌کنند استفاده از نرم‌کننده باعث ريزش موها مي‌شود اما نرم‌کننده‌هاي استاندارد، به هيچ‌وجه باعث ريزش موها نمي‌شوند.

6 . استفاده از مواد آرايشي مو مانند انواع ژل‌ها، تافت‌ها يا هر حالت‌دهنده‌اي که باعث تشديد خشکي موها بشود، به افرادي با موي خشک به هيچ‌‌وجه توصيه نمي‌شود.

7 . بهتر است دفعات رفتن به حمام و شستن موها با آب داغ يا با مواد شوينده شيميايي را به حداقل برسانند.

8 . استفاده از نرم‌کننده‌هاي طبيعي مانند روغن‌بادام، نارگيل يا زيتون هم براي افرادي با موهاي خشک بسيار مناسب است.

نگاه سوم

پوستتان خشک است؟

دکتر اميرهوشنگ احساني/ متخصص پوست و مو، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران

1. خشکي يا طراوت پوست رابطه مستقيمي با هواي محيط پيرامون ما دارد، بنابراين مهم‌ترين علت خشک‌شدن پوست افراد در پاييز و زمستان، هواي سرد و خشک اين فصل است، اولين و راحت‌ترين توصيه به افرادي که با مشکل خشکي پوست دست به گريبان هستند، اين است که در اين روزهاي سرد، فقط در مواقع ضروري از منزل خارج شوند و تا حد امکان در خانه بمانند تا کمتر در معرض خشکي هوا قرار بگيرند.

2. در خانه براي جلوگيري از خشک‌شدن هواي محيط در اثر روشن بودن وسايل گرمازا، يک کتري پر از آب روي بخاري يا شوفاژ قرار دهند يا سماور را هميشه روشن بگذارند. اگر هم مي‌توانند، يک دستگاه بخار براي منزل تهيه کنند تا بخار متصاعد شده از اين وسايل، رطوبت مورد نياز خانه‌ که وسايل گرمازا آن را از بين مي‌برند، به حد تعادل برساند. (مخصوصا آنهايي که در خانه، نوزاد يا کودکي با پوست حساس دارند)

3. کمتر و در حد اعتدال دست و صورتشان را با آب و صابون بشويند. البته شستشوي دست و صورت با آب و صابون اشكالي ندارد به خصوص در اين فصل از سال امکان ابتلا به بيماري‌هاي ويروسي زياد است، اما بهتر است که اين شستن‌ها در حد اعتدال باشند. در ضمن مي‌توانند بعد از هر بار شستشو، دست و صورتشان را با کرم‌هاي مناسب موجود در بازار چرب و مرطوب کنند و براي اينکه دست‌هايشان کمتر آلوده شود و کمتر نياز به شستن پيدا کند، وقتي از منزل خارج مي‌شوند دستکش مناسب بپوشند تا هم دست‌هايشان کمتر در معرض آلودگي قرار بگيرد و هم کمتر با سرما و خشکي هوا مواجه شود.

4. افرادي که پوستشان خيلي خشک است و سرماي هوا هم خشکي پوست شان را تشديد مي‌كند، بايد از کرم‌هايي با پايه چربي و افرادي که پوستشان چرب است و مي‌خواهند فقط رطوبت از دست رفته آن را بازيابند، بهتر است مرطوب‌کننده‌هاي با پايه آب مصرف كنند. ضمن اينکه براي جذب بيشتر و مناسب‌تر هر دو نوع اين کرم‌ها، بايد ابتدا دست و صورت را بعد از شستن خوب خشک و سپس از محصولات مرطوب‌کننده مناسب استفاده كرد.

5. استفاده از محصول?هايي مانند وازلين، علاوه بر مقرون به صرفه‌تر و مفيد بودن، عوارض کمتري دارد زيرا معمولا افراد به اين‌گونه محصولات واکنش پوستي نشان نمي‌دهند.

6. يک باور کاملا اشتباه اين است که ملايم‌تر‌شدن نورآفتاب در روزهاي زمستاني نياز به استفاده از ضدآفتاب را از بين مي‌برد، در حالي كه مصرف‌نکردن ضدآفتاب، يکي از عوامل خشکي پوست در فصل سرما محسوب مي‌شود، بنابراين تمام افراد بايد در زمستان هم از ضدآفتاب البته در دفعات کمتر استفاده كنند.

7. ميزان SPF ضدآفتاب‌ها به پوست و منطقه‌اي زندگي، بستگي دارد. بهتر است پيش از مصرف ضدآفتاب در پاييز و زمستان با يک متخصص پوست و مو مشورت شود اما اغلب استفاده از ضدآفتاب‌هايي با SPF 25 به بالا توصيه مي‌شود.

8. به‌طور کلي بعد از استحمام (چه با آب ولرم و چه با آب گرم) خشکي پوست افزايش مي‌يابد. هر چقدر پوست خشک‌تر و حساس‌تر و آب حمام گرم‌تر باشد، اين خشکي تشديد مي‌شود، بنابراين كساني که مي‌خواهند پوست لطيف و نرمي پوست داشته باشند، بعد از هر استحمام بايد تمام سطح پوست بدنشان را با لوسيون مخصوص بدن چرب کنند.

9. عوامل بسياري مي‌توانند در خشک‌شدن پوست افراد موثر باشند که يکي از آنها مشکلات تغذيه‌اي و کمبود ويتامين‌هاست. هرچه بدن کمتر در معرض دريافت ويتامين‌ها و عناصر مفيد براي شاداب و باطراوت ماندن پوست قرار بگيرد، بيشتر و زودتر دچار خشکي و چروکيدگي پوست مي‌شود، بنابراين مصرف انواع ويتامين‌ها از جمله ويتامين E در اين روزها خيلي به افراد توصيه مي‌شود و پيشنهاد ما براي جلوگيري از کمبود آب بدن و در نتيجه خشکي پوست، مصرف ‌آب زياد در پاييز و زمستان است.

نگاه چهارم

نقش تغذيه در رفع خشکي پوست

دکتر رضا غياثوند/ متخصص تغذيه و رژيم درماني و مدير گروه تغذيه جامعه دانشگاه علوم پزشکي اصفهان

عوامل متعددي مي‌توانند باعث ايجاد خشکي، سفتي، پوسته‌شدن و خطوط و شيارهاي نازک در پوست شوند. يکي از اين عوامل، نوع تغذيه است. در فصل‌هاي پاييز و زمستان، دريافت منابع غذايي‏اي مانند اسيدهاي چرب امگا3، ويتامين C، A، روي و پروتئين در کاهش آسيب‎پذيري پوست موثر هستند. البته براي جلوگيري از خشکي پوست بدن نبايد با کم‏آبي يا دهيدراسيون مواجه شود. در واقع، مهم‏ترين عامل موثر در لطافت و شادابي پوست و پيشگيري از خشکي آن بعد از دريافت موادمغذي مفيد، نوشيدن آب به مقدار کافي است که خوشبختانه خانم نوري اين کار را انجام مي‌دهند.

يکي از مهم‏ترين مواد‌مغذي در پيشگيري از کاهش رطوبت پوست، دريافت اسيدهاي چرب امگا3 است. منبع اصلي دريافت اين نوع اسيد، غذاهاي دريايي مانند ماهي و ميگو هستند. البته در روغن کانولا (کلزا) و گردو نيز اسيد چرب امگا3 وجود دارد که در مقايسه با موادغذايي دريايي، مقدار آن کمتر است، بنابراين توصيه مي‌شود افرادي با پوست خشک، در فصل پاييز و زمستان، حتما در طول هفته، 4-3 وعده ماهي مصرف کنند.

دومين ماده‌مغذي، ويتامين C است که يکي از مهم‎ترين مواد ضروري در تشکيل کلاژن (پروتئين‌هاي پوست) محسوب و كمبود آن در بدن باعث از هم گسيختگي سلول‌هاي پوست مي‌شود و مشكلاتي از قبيل ترك، زخم، شل‌شدن و چين و چروك پوست ايجاد مي‌كند. منابع اصلي ويتامين C، مرکبات (ليمو و پرتقال)، آناناس، خربزه و طالبي هستند. خوشبختانه در اين فصل اين نوع ميوه‏ها در دسترس هستند و افرادي مانند خانم نوري مي‎توانند خود ميوه تازه يا آبميوه طبيعي آن را مصرف کنند.

ويتامين A نيز در زيبايي پوست بسيار مهم است. منبع اصلي اين نوع ويتامين، جگر است. ويتامين A به مقدار کمتري در گوشت قرمز هم وجود دارد. دريافت روي (زينک) با مصرف غذاهاي دريايي، جگر و گوشت‌قرمز نيز در کاهش خشکي پوست موثر است. آخرين ماده‌مغذي‌اي که بر زيبايي و لطافت پوست اثر دارد، پروتئين است. البته منظور از مصرف کافي منابع حاوي پروتئين، مصرف بيش از حد آنها نيست بلکه مصرف به مقدار کافي و موردنياز است. منابع حيواني (گوشت قرمز، پرندگان و جگر) و گياهي (حبوبات و سويا) منبع اصلي پروتئين هستند.

برخي افراد معتقدند افراد لاغري که پوست خشکي دارند بايد براي لطافت پوستشان در اين فصل، موادغذايي‌اي مثل کره را در برنامه غذايي خود بگنجانند، اما مصرف کره در برطرف‌کردن خشکي پوست اثري ندارد. اين در حالي است که مصرف روغن‌زيتون و اسيدهاي چرب امگا 3 در کاهش خشکي پوست موثر است. بنابراين كساني که پوست خشکي دارند، بايد در اين فصول اهميت بيشتري به نوع تغذيه‏شان بدهند.

نگاه پنجم

استحمام پوست خشک را خشک تر مي کند

دکتر سيدمسعود داودي/ متخصص پوست و مو، دانشيار دانشگاه علوم پزشکي بقيه ا…

معمولا خانم‌ها به حفظ شادابي و طراوت پوست صورت توجه زيادي دارند و با شروع فصل پاييز و سرد‌شدن هوا، مرطوب نگه‌داشتن پوست صورت و دست ذهن آنها را مشغول مي‏کند. هواي سرد، استفاده از مواد شوينده، ژنتيک و… در خشکي پوست تاثير دارند. معمولا بخوردادن پوست يکي از روش‎هايي است که بيشتر خانم‎ها در اين فصل براي مرطوب نگه‌داشتن پوست به‌کارمي‏برند اما درحقيقت اين روش تاثيري ندارد و فقط براي مدت کوتاهي مي‏تواند باعث نرمي و لطافت پوست شود. از سوي ديگر، براي افرادي که پوست صورتشان آکنه و جوش دارد، ممکن است استفاده از بخور باعث تشديد آکنه‎ها شود. اگرچه بخوردادن پوست در فصل پاييز و زمستان براي پيشگيري از خشکي آن، موثر نيست اما استفاده از دستگاه بخور در مرطوب‌کردن هواي اتاق و مرطوب و نرم نگه‌داشتن پوست، تاثير دارد. براي حفظ رطوبت پوست صورت و دست، بهتر است آن را با آب بشوييد و بعد از کرم‏هاي مرطوب‎کننده مناسب استفاده کنيد. اگر پوست خشکي داريد، در فصل پاييز و زمستان، تعداد دفعات حمام را به حداقل برسانيد و بعد از استحمام و خشک‌کردن بدن، بلافاصله با استفاده از محلول و لوسيون پوست بدن را مرطوب کنيد تا خشک نشود. مصرف کرم‎هاي مرطوب‎کننده هم در پيشگيري از خشکي پوست دست و پا موثر است.

انتخاب شوينده متناسب با نوع پوست نيز بسيار مهم است. از مصرف صابون‎هايي قليايي يا مواد پاک‎کننده‎اي که مقادير زيادي مواد خشک‎کننده و قليايي دارند، خودداري کنيد. براي شستشوي پوست صورت از صابون‎هاي «پن» که از نظر ظاهري شبيه صابون هستند اما ترکيب‌ها شيميايي‌شان متفاوت است، استفاده کنيد. اگرچه صابون‎هاي «پن» كمي از صابون‏هاي ديگر گران‎تر هستند اما کمتر پوست را تحريک مي‌کنند. در صورت تمايل به مصرف صابون، صابون‎هاي ملايم با pH پايين يا صابون‌هاي کرمي را انتخاب کنيد که 25 درصد چربي دارند. در فصل پاييز، پوست را از نور خورشيد و سرما محافظت کنيد و به ياد داشته باشيد که در اثر خشک‏شدن، بسيار آسيب‏پذير و حساس مي‏شود.

گلامورا

مطالب مشابه:

سفر به سواحل آنتالیا :تور آنتالیا
سفر ارزان به آنتالیا :تور لحظه آخری آنتالیا
مبلمان اداری فضاگویا مبلمان اداری
هاشور ابرو ، تاتو ابرو، قیمت هاشور ابرو،نمونه هاشور ابرو هاشور ابرو
سفرمی؛ خرید آنلاین بلیط هواپیما بلیط هواپیما
انجام تشریفات مجالس تشریفات مجالس
خرید بلیط هواپیما با الی گشت بلیط هواپیما
خرید آنلاین تشک رویا قیمت تشک رویا
یک عروسی باشکوه داشته باشید تشريفات عروسی
کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب اختصاصی برای آلامتو محفوظ است. کپی برداری از مطالب اختصاصی فقط با درج لینک منبع مجاز است. نقشه سایت
بستن تبلیغ