مجله آلامتو

بعد از مشاهده گربه کاراکال توسط دوربینهای تله ای محیط زیست، این بار پلنگ ایرانی توسط دوربینهای محیط زیست در ایلام عکس برداری شد.

پلنگ ایرانی در طبیعت ایلام مشاهده شد

مدیر کل محیط زیست استان ایلام با تایید خبر اظهار داشت: بعد از مشاهده ردپای پلنگ ایرانی در ایلام و ارسال عکسهای مربوط به آن به تهران و مشورت در این زمینه، وجود این گربه در ایلام تائید شده است.

غلامحسین کاظمی گفت: ردپای این گربه چند روز پیش در ایلام مشاهده شده بود و پس ارزیابی کامل وجود این پلنگ در استان تائید شده است.

عکس پلنگ ایرانی

این پلنگ که به پلنگ ایرانی معروف است در منطقه “وچکبود” شهرستان آبدانان توسط دوربینهای مجهز نصب شده در منطقه به مدت 10 ثانیه از این موجود زنده عکس و فیلم گرفته شده است.

کاظمی افزود: معمولا پلنگ ایرانی دارای مشخصاتی مانند جسمی بزرگ و عضلانی، طول سر و تنه 110 تا 195 سانتی‌متر ، دم بین 60 تا 110 سانتی‌متر ، ارتفاع بین 45 تا 78 سانتیمتر و وزن 35 تا 90 کیلوگرم است.

این مسئول بیان داشت: این دستگاه اجرایی، برای شناسایی حیات جانوری کمیاب و نادر در استان ایلام اقدام به نصب دوربین‌های تله‌ای کرده است.

وی ادامه داد: اکنون در تمام زیستگاه‌های طبیعی استان ایلام دوربینهای مخصوص فیلمبرداری و عکسبرداری نصب و راه‌اندازی شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام گفت: تاکنون نیز با استفاده از این دوربینها دو جانوار شامل گربه کاراکال و پلنگ ایرانی در زیستگاه‌های استان ایلام شناسایی شده‌اند.

پلنگ را باید آمیزه ای منحصر به فرد از زیبایی، ابهت، قدرت و وقار دانست، قوی و درعین حال چابک و سریع، با حمله های کشنده است.

پلنگ یکی از 37 گونه گربه سانان دنیا محسوب می شود و اعضای این خانواده در تمام نقاط جهان به جز استرالیا، قطب شمال و قطب جنوب زندگی می‌کنند.

در گذشته در ایران 10 گونه گربه سان زندگی می‌کردند که با انقراض شیر ایرانی و ببر خزر، امروزه پلنگ بزرگ جثه ترین گربه سان کشور محسوب می شود.

پراکندگی پلنگ در ایران بسیار قابل توجه است، تمامی استانهای ایران میزبان این گربه بزرگ هستند، هرچند که هنوز بررسیهای بیشتری برای کسب اطمینان از حضور پلنگ در استانها نیاز است.

در سال 2005 برآورد شد که کمتر از یک هزار و 300 قلاده پلنگ در غرب آسیا درمحدوده ای که قفقاز، ترکمنستان، جنوب روسیه، پاکستان، افغانستان و ایران را در برمی گیرد، زیست می کنند.

نکته قابل توجه آین است که حداقل 60 تا 70 درصد این جمعیت، در داخل مرزهای ایران است.

ایران بدون شک آخرین قلمرو زیستا برای پلنگ ایرانی در غرب آسیا به شمار می رود. زیرگونه پلنگ ایرانی را باید یکی از پرطرفدارترین زیرگونه های پلنگ در میان باغ وحش‌های دنیا دانست و اکثر باغ وحش‌های مهم جهان مانند کلن، برلین، مانستر در آلمان، آمرسفورت و بیکس برگن در هلند، مارول در انگلیس، سن دیه گو در آمریکا، باغ وحش ملبورن در استرالیا، چک و اسکاتلند به تکثیر این نژاد می‌پردازند.

مشاهده پلنگ در طبیعت خیلی به ندرت رخ می دهد. این جانور مرموز و مخفی کار اجازه مشاهده شدن را به کمتر کسی می دهد.

بارها مشاهده شده که پلنگ به فاصله چند لحظه زودتر متوجه حضور انسان شده و آنجا را ترک کرده است.

بازنشر اختصاصی : آلامتو
به نقل از : خبرگزاری مهر

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید