مجله آلامتو

عوامل متفاوت بسياري از جمله تغييرات ناگهاني در رژيم غذايي يا در برنامه روزانه مثل خواب خيلي كم يا خيلي زياد، استرس، ساعات طولاني كاري، نخوردن يك وعده غذايي، مصرف الكل، تماشاي تلويزيون در اتاق تاريك و يا استفاده طولاني مدت و بدون وقفه از رايانه در بروز سردردها نقش دارند.

معجونی جادويي براي تسكين سردرد

به گزارش ايسنا، با وجودي كه اين عوامل همگي منجر به سردرد مي‌شوند اما حقيقتي كه بسياري از مردم از آن بي‌اطلاع هستند اين است كه اغلب اوقات يك سردرد معمولي علامت كم شدن آب بدن يا به اصطلاح «دي‌هيدراته شدن» است.

آب هم به اندازه اكسيژن، مهمترين و ضروري‌ترين فاكتور براي بقاي انسان است. ما بدون غذا مي‌توانيم دو ماه به زندگي ادامه دهيم اما بدون آب فقط چند روز مي‌توانيم زنده بمانيم.

اكثر مردم نمي‌دانند كه بدنشان به چه مقدار آب نياز دارد. در واقع بسياري از مردم به طور عادي در وضعيت دي‌هيدراته و با ذخيره آب كم در بدنشان، زندگي مي‌كنند.

سايت تخصصي «نيچروتراپيست» در مقاله‌اي دراين باره آورده است: آب در سياره زمين و در بدن ما مايع حيات است. از آنجا كه 70 درصد از حجم كره زمين آب و 30 درصد از آن خشكي است، بدن انسان نيز نسخه كوچكي از همين الگو است.

بنابراين گزارش، دي‌هيدراته شدن پديده‌ايست كه در آن آب و الكتروليت‌ها مثل سديم، كلريد و پتاسيم كه وجودشان براي فعاليت و سلامت بدن حياتي است، از دست مي‌روند يا از حجم آنها كاسته مي شود. مهمترين علت دي‌هيدراته شدن، عدم نوشيدن آب و مايعات به ميزان كافي است.

سردرد به خودي خود يك بيماري نيست اما علامتي است كه به ما هشدار مي‌دهد در بدنمان مشكلي بوجود آمده است. اغلب اوقات بدن به طور مستقيم به مشكل ايجاد شده، اشاره نمي‌كند. براي مثال وقتي بدنمان دچار كمبود آب مي‌شود، معمولا احساس تشنگي نمي‌كنيم، بلكه اغلب بروز اين قبيل سردردها به طور غيرمستقيم به ما يادآوري مي‌كنند كه بدنمان دچار كمبود آب شده است.

به طور معمول بدن يك فرد بالغ روزانه به دو تا پنج ليتر آب نياز دارد كه تعيين مقدار دقيق آن به قد، وزن و شكل الگوي زندگي فرد بستگي دارد. با اين حال به طور متوسط مصرف 8 ليوان آب در روز براي يك فرد بالغ در شرايط عادي توصيه مي‌شود. بويژه اگر دچار سردرد شده‌ايد سعي كنيد آرام آرام اما مداوم آب بنوشيد تا سردردتان برطرف شود. در اين شرايط آب مثل يك معجون جادويي عمل مي‌كند. اگر با وجود مصرف آب كافي سردردتان ادامه پيدا كرد، قطعا مشكل جاي ديگري است و بايد با يك پزشك مشورت كنيد.

 

بازنشر : آلامتو

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید