بازی های رایانه ای و مسابقات هیجان انگیز آنها !

شاید هر موقع که اسمی از مسابقات، دور مقدماتی فینال و اهدای جوایز می‌شود یاد مسابقات ورزشی و فوتبال می‌افتیم. این اصطلاح معمولا در مسابقات رایانه‌ای هم کاربرد دارد؛ به این صورت که یکسری شرکت‌کننده به صورت حرفه‌ای گیم بازی می‌کنند که اصطلاحا به آنها Player گفته می‌شود. این شرکت‌کننده‌ها دور مقدماتی را در چند گیم نت مشخص با هم به رقابت می‌پردازند و برنده‌ها هر ساله در جای مشخصی مثل تالار حرکت یا دانشگاه امیرکبیر مسابقه می‌دهند و در پایان هر دور مسابقات، نفر اول ایران به مسابقات جهانی فرستاده می‌شود.

بازی های رایانه ای و مسابقات هیجان انگیز آنها !

برای بررسی چند و چون این مسابقات به یکی از گیم‌نت‌های اصلی برگزارکننده این مسابقات رفتیم، گیم‌نتی در شمال غرب تهران.

اولین مشخصه‌ای که دارد هیاهو و صداهای عجیب و غریب است. سر و صدا ناشی از هیجاناتی است که گیم‌ها به بازیکن منتقل می‌کنند، بعضی تحت تاثیر شخصیت‌های بازی‌های کامپیوتری، لباس‌های مشابه پوشیده‌اند.

مسوول گیم نت که جوانی 27، 28 ساله به نظر می‌رسد، درباره سن و سال شرکت‌کنندگان در مسابقات می‌گوید: شرکت‌کنندگان ما کودکان و نوجوانان نیستند بلکه بیشتر آن‌ها بین 20 تا 30 سال سن دارند. بزرگ‌ترین آن‌ها، 37 ساله و کوچک‌ترین آن‌ها 13 ساله بوده است. در ضمن قوانینی برای افراد زیر 18 سال داریم یعنی باید با رضایت نامه کتبی والدین در مسابقات شرکت کنند.

اگر مشکل سربازی ندارید به فرانسه اعزام می‌شوید
وی درباره نحوه برگزاری بین‌المللی بازی‌های رایانه‌ای می‌گوید: مسابقات مقدماتی در 10 گیم نت به مدت 5 روز برگزار می‌شود و افرادی که در گیم انتخابی، برنده یا بیشترین امتیاز را کسب کنند به مسابقات فینال راه پیدا می‌کنند. مسابقات فینال ایران در تالار حرکت با اجرای مراسم اهدای جوایز 7 روز طول می‌کشد. برندگان هر گیم اگر مشکل سربازی نداشته باشند به کشور فرانسه اعزام می‌شوند، درست مانند جام جهانی فوتبال.

“در مسابقاتی که در سطح بین‌المللی برگزار شده تا به حال مقامی نداشته‌ایم!”، او دلیل این امر را پایین بودن سرعت اینترنت در ایران می‌داند و می‌گوید: در ایران به خاطر سرعت کم اینترنت مسابقات آنلاین کمتر برگزار می‌شود و محدود به فضای گیم‌نت و شبکه‌ای است. به همین دلیل تا به حال در مسابقات هیچ مقامی نداشته‌ایم ولی نفراتی بوده‌اند که به مراحل بعدی راه یافته و چند نفری را برده‌اند.

فوتبال؛ پر مخاطب‌ترین گیم
فضای گیم نت با نورپردازی‌های خاصی که دارد، هیجان را هر چه بیشتر به بازیکنان مخصوصا در بازی‌های اکشن القا می‌کند. صاحب گیم‌نت درباره بازی‌هایی که انجام می‌شود، می‌گوید: Warcraft و فوتبال، پرمخاطب‌ترین بازی‌هایی هستند که طرفدار دارند. در روز مسابقات فوتبال که در تالار حرکت برگزار می‌شود، حدود 200 نفر تماشاچی دارد. زمان این بازی‌ها حدود 40 دقیقه طول می‌کشد- به غیر از فوتبال که در زمان مشخص 10 دقیقه‌ای تمام می‌شود- اگر در آن زمان برنده ای نداشت، امتیاز شماری می‌شود.

مسوول این گیم‌نت درباره غیرقابل پیش‌بینی بودن بازی‌ها و باگ‌های آن‌ها می‌گوید: در بعضی از بازی‌های رایانه‌ای به خاطر مشکلات برنامه نویسی‌شان، سبب می‌شود نفر اول وجود نداشته باشد و باعث تغییر نتیجه در بازی‌ها شود. فوتبال یکی از این بازی‌ها است، ولی به خاطر جذابیت‌هایی که دارد همیشه پرطرفدار است. نکته ای که گیم‌نت‌ها خودنمایی می‌کند این است که اکثر افرادی که حتی برای شرکت در مسابقات هم نیامده‌اند، جوانان هستند و روند تولید بازی‌های ویدیویی هم به این سمت رفته که علاوه بر کودکان، جذابیت‌هایی برای بزرگسالان نیز دارد.

منبع : خبرگزاری برنا

به اشتراک بگذارید: تلگرام گوگل‌پلاس لینکدین

نظر خود را بیان کنید