به گفته يك متخصص داخلي و فوق تخصص غدد و متابوليسم، كم‌ كاري تيروئيد در مادران باردار به كاهش ضريب هوشي در فرزندان آنها مي‌انجامد.

Young girl at school desk working math problems 

دكتر محسن خوش‌نيت نيكو در گفت‌وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين رابطه گفت: كساني كه قصد بارداري دارند يا باردار شده‌اند حتما بايد از نظر كم‌كاري تيروئيد آزمايش بدهند زيرا عدم تشخيص به موقع كم‌كاري تيروئيد تاثير بسيار مخربي بر ضريب هوشي نوزادان مي‌گذارد.

علل كم كاري تيروئيد

وي با بيان اينكه به طور متوسط 1.5 تا 2 درصد افراد جامعه مبتلا به كم‌كاري تيروئيد هستند، افزود: شايع‌ترين علت كم‌كاري تيروئيد خودايمني تيروئيد است به اين معني كه ايمني بدن عليه آن فعال شده و باعث تخريب آن مي‌شود.

به گفته وي، اين بيماري كه به آن‌ «هاشيموتو» گفته مي‌شود در خانم‌ها شايع‌تر از مردان است.

دكتر خوش‌نيت ادامه داد: عمل جراحي تيروئيد و برداشتن قسمت‌هايي از آن، تزريق يد راديواكتيو براي درمان پركاري تيروئيد و كمبود يد از عوامل كم‌كاري تيروئيد است. برخي از اختلالات آنزيمي نيز در ساخت هورمون‌هاي تيروئيدي اختلال ايجاد كرده و نحوه تيروئيد را كم‌ كار مي‌كنند.

اين فوق تخصص غدد تصريح كرد: كم‌كاري مادرزادي در نوزادان به اين علت به وجود مي‌آيد كه غده تيروئيد در دوران جنيني تشكيل نمي‌شود.

نشانه‌هاي كم‌ كاري تيروئيد

دكتر خوش‌نيت با تاكيد بر اينكه علائم كم‌كاري تيروئيد بر حسب سن و جنسيت متفاوت است، افزود: پف آلودگي، خشكي پوست، احساس سرما، افزايش وزن به صورت مختصر، يبوست، اختلالات عادت ماهيانه در خانم‌ها، ريزش مو و در بعضي از مواقع ابرو، افزايش چربي و فشارخون، تنگي نفس، ضعف، خستگي، بي‌حالي، كاهش تمركز، گرفتگي‌هاي عضلاني، كمردرد، كاهش ضربان قلب و گاهي افسردگي از علائم كلي كم‌كاري تيروئيد است.

به گفته وي، در سنين جواني اگر كم‌كاري تيروئيد به صورت تدريجي ايجاد شده باشد ممكن است علائم آن به صورت واضح مشاهده نشود.

 

وي افزود: در نوزادان نشانه‌هاي كم‌كاري تيروئيد به صورت طول كشيدن زردي نوزادان، گريه‌هاي خشن، اختلال در تغذيه و شير خوردن، يبوست و زبان بزرگ مشاهده مي‌شود كه اگر به موقع تشخيص داده شود باعث آسيب رسيدن به رشد و تكامل مغزي آنها شده و صدمات جبران ناپذيري را به آنها مي‌زند.

اين فوق تخصص غدد تاكيد كرد: همه نوزادان بايد از روز دوم تا پنجم بعد از تولد از نظر كم‌‌كاري غربالگري شوند چون ممكن است در بعضي از نوزادان هيچ علامتي از كم‌كاري تيروئيد مشاهده نشود.

درمان كم‌كاري تيروئيد چگونه است؟

دكتر خوش‌نيت با اشاره به نقش هورمون تيروئيد در سوخت و ساز سلول‌هاي بدن افزود: اگر هورمون تيروئيد در بدن كاهش يابد، سوخت و ساز تمام سلول‌ها مختل شده و اعمال حياتي بدن كند مي‌شود.

 

وي تصريح كرد: درمان كم‌كاري تيروئيد يا هورمون تيروكسين مي‌تواند از طريق دارو صورت گيرد. اگر غده تيروئيد به صورت جدي تخريب شده باشد و توان بازسازي خود را نداشته باشد، بيمار بايد به صورت مادام‌العمر آن را مصرف كند اما در بعضي از موارد تيروئيد مجددا بازسازي و ترميم شده و نيازي به ادامه درمان نيست.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید