مسمومیت بارداری چیست

وجود علائمی مانند فشار خون بالا، پروتئین در ادرار، سطوح پایین پلاکت ها،یا تهوع و سردردهای شدید، در دوران بارداری یا پس از زایمان احتمالا نشان دهنده یک بیماری نسبتا خطرناک به نام پره اکلامپسی است. این بیماری با انجام درمان مناسب خطری ندارد، اما در صورت عدم درمان این پتانسیل را دارد که فرد را دچار عوارض مختلف و حتی خطرناکی کند. اگر شما هم به عنوان یک مادر مسئولیت پذیر نگران سلامتی خود و نوزادتان هستید، با ما در این مقاله از آلامتو همراه شوید تا مسمومیت بارداری را بیشتر بررسی کنیم.

مسمومیت بارداری چیست

مسمومیت بارداری یک بیماری است که طی آن عملکرد جفت جنین دچار اختلال خواهد شد. جفت یک عضو مسطح است که به دیواره رحم می چسبد و از طریق بند ناف با جنین ارتباط برقرار می کند. نوزادی که در رحم قرار دارد هیچ راهی به محیط بیرون بجز جفت جنین ندارد. بنابراین هر چیز که نیاز دارد از این طریق به او می رسد. بنابراین اگر جفت جنین خوب کار کند نوزاد به مشکل خواهد خورد. چرا که مواد مهم و مورد نیاز خود مانند اکسیژن، غذا، هورمون ها را بطور کامل دریافت نخواهد کرد.

مسمومیت بارداری در ماه چندم اتفاق می افتد؟

مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی که با نام توکسمی نیز شناخته می شود، یک عارضه شایع در ماه های پایانی دوران بارداری است. پره اکلامپسی معمولا بعد از هفته 20 بارداری اتفاق می افتد. اما می تواند زودتر یا بعد از زایمان اتفاق می افتد. هنگامی که فرد دچار پره اکلامپسی می شود، جفت جنین به خوبی کار نمی کند. به عقیده متخصصین اصلی ترین علت بروز مشکل در عملکرد جفت جنین انقباض عروق خونی است. عواملی مانند تغذیه و ژنتیک هم می توانند بصورت غیر مستقیم اثر گذار باشند.

همچنین بخوانید: عفونت رحم در بارداری چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان میشود؟

علائم مسمومیت بارداری

مسمومیت بارداری تا قبل از زایمان درمان نخواهد شد و با مصرف دارو تنها می توان آن را کنترل کرد. در واقع تنها راه درمان آن زایمان است و البته در برخی موارد برای مدتی پس از زایمان هم باقی می ماند. شما می توانید با یادگیری علائم و دلایل مسمومیت بارداری آن را بیشتر شناخته و در صورت مشاهده علائم با مراجعه زود هنگام به پزشک، جنین و خود را از خطرات و بیماری های بعدی محافظت کنید.

علائم مسمومیت بارداری چیست

شایع ترین علائم مسمومیت بارداری عبارتند از: تهوع، استفراغ، اسهال، پف زیر چشم و یا کل صورت، التهاب دراندام ها بخصوص صورت، پروتئین در ادرار و تورم در پاها و دست‌ها افزایش ناگهانی وزن در مدتی حتی  کمتر از یک ماه، سردرد، تب، درد یا ناراحتی شکم، کم آبی بدن و مدفوع خونی این ها اصلی ترین علامت های ابتلا به مسمومیت بارداری هستند.

در صورت مشاهده اولین علامت و یا هر چیز غیر عادی ای بهتر است سریعا با پزشک خود تماس بگیرید. زیرا پره اکلامپسی یک بیماری نسبتا خاموش است و علائم زمانی بروز پیدا می کنند که بیماری تا حدودی پیشرفت کرده باشد. پس با مشاهده اولین علائم فورا به پزشک متخصص خود مراجعه کنید. با این کار تا حد زیادی از خطر پیشگیری می کنید.  معمولاً در اواخر بارداری اتفاق می‌افتد، اگرچه ممکن است زودتر یا بلافاصله پس از زایمان رخ دهد

آزمایش مسمومیت بارداری چیست

متخصص با اندازه گیری فشار خون شما و انجام برخی آزمایش های ادرار در دوره های مختلفی از دوران بارداری و بخصوص قبل از تولد می تواند ابتلا یا عدم ابتلا به این بیماری را تشخیص دهد.

همچنین بخوانید: درد واژن در بارداری نشانه چیست و آیا خطرناک است و چه درمانی دارد؟

خطرات مسمومیت بارداری

خطرات مسمومیت بارداری چیست

مسمومیت  بارداری، این پتانسیل را دارد که برای شما و کودکتان مشکلات جدی ایجاد کند. اگر درمان مناسب و به موقع انجام دهید، کودکتان کاملا سالم خواهد ماند. اما اگر درمان مناسبی انجام ندهید، به دلیلی کاهش خونی که به جنین می رسد، مشکلاتی مانند کمبود اکسیژن و دیگر مواد مورد نیاز جنین ایجاد می شود. این مسئله می تواند منجر به عوارض ناهنجاری همچون زایمان زودرس، سقط جنین و حتی نقص عضو نوزاد شود.

دلایل مسمومیت بارداری چیست

بسیاری از کارشناسان فکر می کنند پره اکلامپسی زمانی ایجاد می شود که جفت جنین یک خانم آنطور که باید کار نمی کند. اینکه چرا جفت جنین کار خود را درست انجام نمی دهد نامشخص است و محققان دقیقاً نمی دانند چرا این مشکل ایجاد می شود.طبق برخی بررسی ها تغذیه نامناسب یا چربی زیاد بدن ممکن است در این امر نقش داشته باشد.البته محتمل ترین دلیل، کمبود جریان خون در رحم است. موارد زیر می توانند موجب انقباض غیر عادی رگ ها و کاهش جریان خون در دوران بارداری شوند.

ژنتیک، دیابت، بیماری های کلیوی، بارداری اول، بارداری چند قلویی، اضافه وزن بیش از حد، انقباض عروق، سن مادر از سن نرمال کمتر یا بیشتر باشد.

همچنین بخوانید: رفع سوزش ادرار در بارداری و درمان خانگی عفونت ادراری چگونه است؟

درمان مسمومیت بارداری

اگر شما با توجه به مواردی که گفتیم احساس خطر کردید و گمان می کنید واجد ابتلا به این بیماری هستید، بهتر است این موضوع را با پزشک متخصص و همراه دوران بارداری خود مطرح کنید.

درمان مسمومیت بارداری چیست

همانطور که در پاراگراف های قبل گفتیم، مسمومیت بارداری درمانی ندارد و فقط با دارو کنترل خواهد شد تا آسیبی به جنین یا مادر نرساند. تنها راه درمان مسمومیت بارداری، زایمان است. در واقع، پس از به دنیا آوردن نوزاد و زایمان این بیماری به خودی خود یا با مصرف داروهای کمکی رفع می شود.

مسمومیت بارداری بعد از زایمان

همانطور که گفتیم پره اکلاکسی اصولا در اواخر بارداری و بعد از هفته بیستم اتفاق می‌افتد، اما همیشه هم اینطور نیست و در شرایط اندکی ممکن است در اوایل دوران بارداری یا بلافاصله پس از زایمان رخ دهد. در واقع بر خلاف دوران بارداری که پره اکلاکسی فقط قابل کنترل بود، بعد از زایمان این بیماری قابل درمان خواهد شد. این بیماری پس از زایمان با دارو و گاهی بدون آن بطور کامل رفع می شود.


نظر خود را بیان کنید