ویتامین های ضد ریزش مو

6 ویتامین ضروری برای رشد موها:

ویتامینهای ضروری رشد موی سر

ظاهر موها نقش مهمی در ظاهر فیزیکی افراد دارد. به همین خاطر از دست دادن و ریزش موها به خصوص زمانی که به نظر می رسد کاری از دستتان بر نمی اید می تواند تجربه ازاردهنده ای باشد. اما آیا می دانستید که برای رشد موها ویتامین های مختلفی وجود دارد؟ در حقیقت، نبود مواد مغذی در بدن، همچون کمبود ویتامین ها فاکتور اصلی ریزش موها محسوب می شود.

درمان های خانگی طبیعی برای ریزش موها به بهبود ریشه مو و ترمیم آن کمک می کنند و می تواند سطح هورمون ها را متعادل سازند یا با استرس اکسیداتیو مبارزه نمایند.

کمتر از 45 درصد از زنان در کل زندگی خود برای حفظ سلامت موهای خود تلاش میکنند. اکثریت قریب به اتفاق مردان با نوعی از ریزش مو در زندگی دست و پنجه نرم می کنند.

صنعت مراقبت از مو به خوبی می داند که مشتریانش تمایل زیادی برای جوان تر دیده شدن دارند و به دنبال روش هایی برای افزایش و رشد موهای خود هستند. قبل از اینکه هزینه های خود را صرف خرید محصولات این چنینی کنید، بهتر است ویتامین هایی که در این مقاله معرفی می کنیم را برای رشد موهای خود امتحان نمایید.


6 ویتامین ضروری برای رشد موها


واقعیت این است که ریزش موها فرایند پیچیده ای است که موارد متعددی همچون ژنتیک، مکانیسم های هورمونی و محیطی در آن نقش دارد. فولیکول های مو همانند پوست ما در معرض محرک های داخلی و خارجی قرار دارند. فاکتورهای داخلی همچون ژنتیک و فاکتورهای خارجی همچون اشعه ماورا بنفش و سیگار کشیدن خواهد بود.

برخی از اوقات ریزش مو به خاطر کمبود ویتامین نیز رخ می دهد. خوشبختانه چنین شرایطی را می توان به کمک اضافه کردن مواد غذایی غنی از ویتامین به رژیم غذایی یا استفاده از مکمل بهبود بخشید.

برخی از ویتامین ها خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و می توانند با فاکتورهای خارجی ریزش مو مبارزه کنند. برخی از ویتامین ها نیز می توانند سطح هورمون ها را متعادل سازند و جلوی ریزش مو را بگیرند.

در ادامه با ما همراه شوید تا 6 ماده ضروری برای سلامت موها را معرفی کنیم:


1. روغن ماهی

روغن ها سرشار از اسیدهای چرب هستند و به طور گسترده در مطالعات انسانی و حیوانی برای ارزیابی اثر آن ها بر روی سلامت پوست و مو مورد استفاده قرار گرفته اند. چربی امگا 3 می تواند به تغذیه مو کمک کند، از ضخامت موها پشتیبانی کند و التهابی که به ریزش مو منجر می شود را کاهش دهد.

به همین خاطر است که روغن ماهی برای موها مزایای زیادی دارد. یکی از مطالعات انجام شده در سال 2015 اثر استفاده شش ماهه از مکمل های امگا3، امگا 6 و آنتی اکسیدان ها بر روی ریزش مو را ارزیابی کرده است.

120 زن سالم با الگوی ریزش موی زنانه مورد بررسی قرار گرفت. اولین و اصلی ترین موضوع تغییر در تراکم موها بود که بر روی عکس های استاندارد مورد ارزیابی قرار گرفت.

دومین موضوع تغییر در درصد فولیکول های فعال مو و ابعاد توزیع رشد موها بود. بعد از شش ماه درمان، ارزیابی تصاویر نشان داد که بهبود قابل توجهی در گروه تغذیه شده با مکمل ها ایجاد شده است.

رشد موها در مقایسه با گروه کنترلی بسیار بیشتر بود و 89.9 درصد از شرکت کنندگان کاهش در ریزش موها و بهبود در ابعاد و تراکم موهای خود را گزارش کردند.

به همین خاطر باید غذاهای غنی از امگا3 همچون سالمون، تن، ماهی سفید، ساردین، زرده تخم مرغ، گردو، شاهدانه را برای کاهش التهاب و تعادل هورمون های خود میل کنید.

اگر نمی توانید غذاهای غنی از امگا3 میل نمایید یک الی دو کسپول یا یک قاشق غذاخوری از مکمل روغن ماهی را برای کاهش التهابی که باعث ایجاد ریزش مو می شود میل نمایید.

اگر در حال حاضر از داروهای رقیق کننده خون همچون آسپرین استفاده می کنید قبل از استفاده از روغن ماهی با پزشک مشورت کنید زیرا این مکمل در چنین شرایطی می تواند باعث افزایش خونریزی شود.


2. روی

ترکیبات خوراکی روی (zinc) دهه های متوالی است که برای درمان اختلالاتی همچون آلوپسی مورد استفاده قرار می گیرد.

روی مزایای زیادی برای سلامت فولیکول های مو دارد. این ماده یک کو فاکتور ضروری برای بیشتر آنزیم هاست و در بیشتر فعالیت های کاربردی در فولیکول های مو دخیل است. روی همچنین مهارکننده قوی ریزش و نابودی فولیکول های مو محسوب می شود و می تواند بازیابی فولیکول ها را تسریع کند.

مطالعات مختلف نشان می دهد برخی از کچلی ها به خاطر کمبود روی رخ می دهد و مصرف روی سولفات خوراکی می تواند یک درمان موثر در چنین شرایطی باشد.

در یکی از مطالعات انجام شده در سال 2013، محققان نقش وضعیت روی در هر کدام از انواع ریزش مو را مورد بررسی قرار دادند. در همه بیمارانی که با ریزش مو دست و پنجه نرم می کردند سرم روی توانسته بود کاهش قابل توجهی در این ریزش ایجاد نماید.

آنالیز هر کدام از گروه ها نشان داد همه گروه های ریزش مو غلظت روی اندکی داشتند. این داده ها نشان داد کمبود روی می تواند به ریزش موی افراد منجر شود.

مطالعه انجام شده در سال 2009 نیز اثرات درمانی مکمل خوراکی روی برای 12 هفته در 15 بیمار مبتلا به آلوپسی را مورد بررسی قرار داد.

روی خوراکی(50 میلی گرم) به این بیماران داده شد و در آن ها از روش درمانی دیگری استفاده نگردید. سطح روی قبل و بعد از مصرف مکمل مورد ارزیابی قرار گرفت و سپس یک مقیاس چهار بخشی رشد مجدد موها برای ارزیابی اثرات درمانی این مکمل مورد استفاده قرار گرفت.

بعد از درمان، سطح روی به طور قابل توجهی افزایش یافته بود و اثرات درمانی موثر در بین 15 بیمار در 9 نفر مشاهده شده بود.

محققان نتیجه گرفتند که مکمل روی برای درمان بیماران مبتلا به آلوپسی می تواند مفید باشد و برای بیمارانی که نتایج خوبی از روش های درمانی سنتی نگرفته اند می تواند نتایج خوبی در پی داشته باشد. به همین خاطر است که روی برای رشد مجدد موها ویتامین ارزشمندی است.


3. ویتامین ب کمپلکس

بیوتین و پانتوتنیک اسید(ویتامین B5) برای درمان ریزش مو مورد استفاده قرار گرفته اند. بیوتین می تواند با ساخت مجدد موها به آن ها کمک کند ریزش کمتری را تجربه نمایند. موها ممکن است به خاطر استفاده بیش از حد از شامپو، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استفاده از سشوار و صاف کردن آسیب دیده باشند.

ویتامین B5 از غده آدرنال پشتیبانی می کند و می تواند رشد موها را تحریک کند. یکی از مطالعات انجام شده در سال 2015 توانایی ترکیبی همچون پانتنول بر روی ابعاد و فیبر موها را مورد بررسی قرار داده است.

این درمان به طور قابل توجهی ابعاد هر کدام از موها را افزایش داد. استفاده از چنین ماده ای می تواند رشته های موها را ضخیم تر کند و قدرت بیشتری به موها بدهد. اینکار باعث می شود مو نیرو و فشار را بدون شکسته شدن تحمل نماید.

یکی از نشانه های اصلی کمبود بیوتین در بدن، ریزش موهاست. کمبود ممکن است به خاطر سیگار کشیدن، عملکرد نادرست کبد یا حتی بارداری رخ دهد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد تعداد زنانی که در طول بارداری دچار کمبود بیوتین می شوند زیاد است.

محققان دریافته اند تغییرات شدید در نشانگرهای متابولیسم بیوتین در طول بارداری و شیردهی می تواند بیانگر نیاز بدن برای افزایش مصرف این ماده باشد.

برای معکوس کردن فرایند ریزش مو و افزایش قدرت آن ها ویتامین ب کمپلکس را مصرف کنید یا بیوتین و ویتامین B5 را به صورت جداگانه مصرف نمایید.

مصرف غذاهای غنی از این ویتامین ها همچون تخم مرغ، گوشت، مرغ، آووکادو، بقولات، آجیل ها و سیب زمینی می تواند جلوی کمبود را بگیرد و به رشد موها کمک کند.


4. ویتامین C

برای رشد موی سر چه بخوریم

شواهد تجربی نشان می دهد استرس اکسیداتیو نقش مهمی در فرایند پیری دارد. گونه های فعال اکسیژن یا رادیکال های آزاد جزو مولکول های واکنش پذیری هستند که می توانند بر روی غشای ساختار مولکولی، لیپیدها و پروتئین ها، DNA آسیب مستقیم داشته باشند.

با افزایش سن، تولید رادیکال های آزاد افزایش می یابد و مقدار آنزیم هایی که از بدن دفاع می کنند کاهش پیدا می کند. همین امر به ساختار سلولی اسیب وارد می کند و باعث نابودی موها می شود. ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان می تواند با استرس اکسیداتیوی که به ریزش یا سفید شدن موها می انجامد مبارزه کند.

برای مبارزه با اسیب رادیکال های ازاد و محافظت از مو در برابر پیری، از غذاهای غنی از ویتامین C همچون پرتقال، فلفل دلمه ای قرمز، کلم، کلم بروکسل، کلم بروکلی، توت فرنگی، گریپ فروت و کیوی استفاده کنید.

اگر نیاز به مکمل داشتید، 500 الی 1000 میلی گرم از این ویتامین را دوبار در روز میل نمایید.


5. آهن

مطالعات مختلفی ارتباط بین کمبود آهن و ریزش مو را ارزیابی کرده اند. برخی از این مطالعات نشان می دهد کمبود آهن می تواند با ریزش مو در ارتباط باشد. محققان تهرانی ارتباط بین وضعیت آهن در بدن و انواع مختلف ریزش مو را بررسی کرده اند.

آن ها یک مطالعه موردی -کنترلی را برای ارزیابی ریزش مو در زنان بین 15 الی 45 سال و ارتباط آن با کمبود آهن انجام دادند. 30 زن ریزش مو داشت و در مقابل 30 نفر از افراد هیچ ریزش مویی نداشتند.

محققان دریافتند از میان نه نفر از بیماران مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن، هشت نفر ریزش مو دارند. این موضوع بدین معنی است که فریتین (پروتئینی در بدن که به آهن متصل می شود) در افراد مبتلا به ریزش مو بسیار کمتر بود.

مطالعه انجام شده نشان داد زنانی که کم خونی ناشی از فقر آهن دارند در خطر ریزش مو هستند. برای افزایش رشد موها، غذاهای غنی از آهن را روزانه در رژیم غذایی خود داشته باشید. اسفناج،برگ چغندر، زرده تخم مرغ، استیک گوشت گاو، حبوبات را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

از آنجایی که کم خونی ناشی از فقر آهن می تواند به ریزش مو منجر شود، مطمئن شوید که مقدار توصیه شده روزانه از این ماده را با خوردن مواد غذایی غنی از آهن و مصرف مولتی ویتامین ها به دست می آورید.

با اینحال به خاطر داشته باشید که مصرف بیش از حد مکمل آهن می تواند مضر باشد. این شرایط به تجمع بیش از حد آهن در بدن منجر می شود و باید از آن اجتناب گردد.

بیمارانی که به درمان جایگزینی آهن پاسخ نداده اند باید برای شناسایی سایر مشکلات زمینه ای ، مورد بررسی قرار گیرند.


6. ویتامین D

ویتامین تقویت رشد مو

فولیکول های مو بسیار حساس به هورمون هستند؛ ویتامین D نقش مهمی در هوموستازیس کلسیم، تنظیم سیستم ایمنی و تمایز رشد سلول دارد. در جهان علمی، شناخته شده است که طاسی منطقه ای معمولا در بیماران مبتلا به کمبود ویتامین D دیده می شود.

تحقیقات نشان می دهد که کمبود ویتامین D در انواع بیماری های خودایمنی، از جمله آلوپسی آره‌اتا دخالت دارد. در یک مطالعه انجام شده، 86 بیمار مبتلا به آلوپسی آره‌اتا، 44 بیمار مبتلا به ویتیلیگو و 58 بیمار سالم را مورد بررسی قرار گرفت. سطح سرمی ویتامین 25(OH)D در بیماران مبتلا به آلوپسی آره‌اتا به طور معنی داری کمتر از بیماران مبتلا به ویتیلیگو و افراد سالم بود. علاوه بر این، همبستگی معکوس معنی داری بین شدت بیماری و سطح سرم25(OH)D در بیماران مبتلا به آلوپسی مشاهده شد.

محققان نتیجه گرفتند که غربالگری بیماران مبتلا به آلوپسی آره‌اتا برای کمبود ویتامین D می تواند بسیار مهم باشد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند بهترین روش برای جذب ویتامین D باشد. علاوه بر این می توان به کمک نور خورشید بدن را سم زدایی کرد.

نشستن زیر نور خورشید برای 10 الی 15 دقیقه می تواند حدود 10000 واحد از ویتامین D طبیعی را وارد بدن کند. اعمال موضعی این ویتامین نیز می تواند در بازیابی چرخه معیوب رشد مو در بیماران مبتلا به آلوپسی اره تا مفید باشد. برای افزایش سطح این ویتامین در بدن می توان از غذاهای غنی از ویتامین D همچون ماهی خال مخالی، سالمون، ماهی سفید، شمشیر ماهی و قارچ استفاده کرد.


گیاهان و غذاهایی برای رشد مو

سایر محصولاتی که می تواند رشد مو را بهبود ببخشد گیاهان و مواد غذایی است. روغن ضروری رزماری به طور موضعی می تواند مورد استفاده قرار گیرد و ضخامت موها را افزایش دهد. آلوئه ورا نیز همین اثر را دارد.

استفاده از این مواد به همراه ویتامین های بیان شده در بالا می تواند موها را سریع تر رشد دهد و به ضخامت آن ها بیفزاید.


روغن ضروری رزماری:

اعتقاد بر این است که روغن رزماری هنگامی که روی پوست سر قرار می گیرد، باعث افزایش متابولیسم سلولی می شود که رشد مو را تحریک می کند. تحقیقات سال 2013 در دانشگاه کینکی در ژاپن نشان داد که عصاره برگ رزماری باعث بهبودی رشد مو در موش ها شده است.

یک مطالعه انسانی که در سال 2015 انجام شد، اثربخشی بالینی روغن رزماری را در درمان آلوپسی آندروژنتیک مورد بررسی قرار داد. بیماران مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک به مدت 6 ماه با روغن رزماری یا مینوکسیدیل (2 درصد) تحت درمان قرار گرفتند.

مینوکسیدیل دارویی است که برای تحریک رشد مو استفاده می شود. پس از شش ماه درمان، هر دو گروه افزایش قابل توجهی در تعداد مو داشتند. با این وجود، خارش پوستی در گروه مینوکسیدیل بیشتر بود.

مطالعه نشان می دهد که روغن رزماری همانند داروهای رشد مو با عوارض جانبی کمتری مانند خارش پوستی عمل می کند.


آب و ژل آلوئه ورا:

آلوئه ورا دارای خواص تغذیه ای و ویتامین ها و مواد معدنی متعددی است که به حفظ موهای شما کمک می کند.

مزایای آلوئه ورا برای قرن ها شناخته شده است زیرا آلوئه ورا شامل خواص بهداشتی، زیبایی، دارویی و مراقبت از پوست است. این گزینه پوست را نرم و لطیف می کند و محیط ایده آلی برای رشد مو فراهم می کند.

شما می توانید ژل آلوئه ورا را مستقیما به پوست سر بمالید یا آن را به یک شامپوی ملایم و طبیعی اضافه کنید. همچنین می توانید نیمی از یک فنجان آب آلوئه ورا را دو بار در روز بخورید. خواص درمانی باعث بهبود سلامت پوست شما می شود.

یکی از مطالعات انجام شده در سال 2012 نشان می دهد ژل آلوئه ورا باعث کاهش التهاب و اثرات زخم پس از جراحی بر روی موش ها می شود. نه تنها آلوئه ورا باعث بسته شدن سریع زخم می شود، بلکه رشد موها را نیز در افراد تسریع می کند.

گزارش شده است که آلوئه ورا اثر محافظتی در برابر آسیب تابشی به پوست دارد.

تابش شدید این اشعه بر روی پوست سر می تواند منجر به ریزش مو شود. پس از تجویز ژل آلوئه ورا، یک پروتئین آنتی اکسیدان به نام فلوتونیایین تولید می شود که باعث از بین رفتن رادیکال های آزاد و جلوگیری از سرکوب ناشی از UV می شود.

از آنجا که آلوئه ورا خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی دارد می تواند به از بین رفتن شوره سر کمک کند. این گزینه مناسب افرادی است که دوست دارند موهای خوبی داشته باشند و از شر شوره سر خلاص شوند.

آنزیم های موجود در این ژل می تواند به از بین رفتن سلول های مرده پوست سر کمک کند و به تولید بافت های مجدد پوستی در این ناحیه منجر گردد.


چه چیزی مانع از رشد موها می شود؟

مو بخش اعظمی از ظاهر فرد را تشکیل می دهد و اثرات روانی بر روی افراد دارد. کاهش یا ریزش مو ممکن است باعث از دست رفتن اعتماد به نفس شود. این موضوع تعداد زیادی از افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

50 درصد از مردان با ریزش مو مواجه می شوند.اصلی ترین دلیل ریزش مو برای زنان کمبود آهن است اما برخی از شرایط نیز می تواند منجر به بروز چنین شرایطی شود. فاکتورهایی که مانع از رشد مو می شود عبارتند از:

 • تغذیه ضعیف
 • تغییرات هورمونی
 • سابقه خانوادگی
 • داروها
 • تابش درمانی
 • بارداری
 • اختلالات تیروئیدی
 • کم خونی
 • بیماری خودایمنی
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • شرایط پوستی
 • استرس
 • کاهش وزن شدید
 • ترومای فیزیکی

انواع ریزش مو:

آلوپسی اره تا:

این شرایط به عنوان بیماری خود ایمنی شناخته می شود که در آن سیستم ایمنی به اشتباه به فولیکول های مو حمله می نماید. فولیکول های مو تحت تاثیر قرار گرفته کوچک تر می شوند و تولید آن ها کمتر می شود.

محققان بر این باورند برخی از موارد همچون ویروس و کمبود ویتامین ممکن است باعث بروز چنین حمله ای شود.

ریزش موی الگوی مردانه:

این نوع ریزش مو به عنوان آلوپسی آندروژنیک نیز شناخته شده است. این شرایط در مردان رایج تر است. محققان بر این باورند که چنین ریزش مویی مرتبط با آندروژن هاست که برای تنظیم رشد مو کار می کنند.

ریزش موی الگوی زنانه:

این نوع ریزش مو زمانی رخ می دهد که فولیکول ها با گذشت زمان کوچک تر می شوند. هر بار که فولیکول مو کوچک تر می شود اندازه آن کاهش پیدا می کند.

برای زنان چنین ریزشی به معنای تولید موی جدید نازک تر است. چنین تغییری می تواند به خاطر پیری، تغییر در سطح آندروژن یا سابقه خانوادگی رخ دهد.

Telogen Effluvium – Telogen effluvium دومین گزینه رایج از انواع ریزش مو است و به عنوان مراحل مختلف چرخه رشد مو شناخته می شود. فاز Telogen زمانی است که پوست سر، مو تولید نمی کند.

به طور معمول، 80 تا 90 درصد فولیکول های مو در یک زمان رشد می کنند، اما در این شرایط، تعداد فولیکول های ایجاد کننده مو به طور قابل ملاحظه ای در فاز استراحت قرار می گیرند و منجر به ریزش مو می شوند.


نتیجه گیری:

 • یک عامل مهم برای ریزش مو، تغذیه نامناسب است که منجر به کمبود ویتامین می شود.
 • مطالعات نشان می دهد که زنان مبتلا به کمبود آهن در معرض خطر بالای ریزش مو هستند و سطح فريتین سرم کمتر از 30 میلی گرم / میلی لیتر به شدت با ریزش مو در ارتباط است. سطوح پایین روی در سرم خون نیز به موارد آلوپسی آره تا مرتبط است.
 • روغن های غنی از انواع مختلف اسید چرب به طور گسترده در هر دو مطالعات حیوانی و انسان برای ارزیابی اثرات آن بر سلامت پوست و مو مورد استفاده قرار گرفته است. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد برخی از ویتامین ها از رشد مو پشتیبانی می کنند.
 • آسیب های رادیکال آزاد می تواند باعث ایجاد پیری مو شود، و ویتامین C می تواند به محافظت از پوست سر و فولیکول ها در این شرایط کمک کند.
 • بیوتین و پانتوتنیک اسید (ویتامین B5) به عنوان درمان های جایگزین برای ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرند. بیوتین به بازسازی مو کمک می کند و ویتامین B5 از غدد آدرنال پشتیبانی می کند.
 • تحقیقات نشان می دهد که کمبود ویتامین D در انواع بیماری های خودایمنی، از جمله آلوپسی آره تا دخیل است.

نظر خود را بیان کنید