تعبیر خواب شب یلدا

دیدن شب یلدا در خواب به چه معناست؟

تعبیر دیدن شب یلدا در خواب چیست؟

تعبیر شب یلدا

شب یَلدا یا شب چلّه بلندترین شب سال در نیم‌کرهٔ شمالی زمین است. این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می‌شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می‌گیرند. این شب در نیم‌کره شمالی با انقلاب زمستانی مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش‌تر و طول شب کوتاه‌تر می‌شود.

جشن یلدا و عادات مرسوم در ایران

ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که درازترین و تاریکترین شب در طول سال است تا سپیده دم بیدار می‌مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می‌دارند تا اندوه غیبت خورشید و تاریکی و سردی روحیهٔ آنان را تضعیف نکند و با به روشنایی گراییدن آسمان به رخت خواب روند و لختی بیاسایند.

در آیین کهن، بنابر یک سنت دیرینه آیین مهر شاهان ایرانی در روز اول دی‌ماه تاج و تخت شاهی را بر زمین می‌گذاشتند و با جامه‌ای سپید به صحرا می‌رفتند و بر فرشی سپید می‌نشستند. دربان‌ها و نگهبانان کاخ شاهی و (ایرانیان برده نداشتند / پیرایش ) خدمت‌کاران در سطح شهر آزاد شده و به‌سان دیگران زندگی می‌کردند.

رئیس و مرئوس، پادشاه و مردم عادی همگی یکسان بودند. البته درستی این امر تایید نشده و شاید افسانه‌ای بیش نباشد. ایرانیان در این شب باقی‌مانده میوه‌هایی را که انبار کرده بودند به همراه خشکبار و تنقلات می‌خوردند و دور هم گرد هیزم افروخته می‌نشستند تا سپیده دم بشارت روشنایی دهد زیرا به زعم آنان در این شب تاریکی و سیاهی در اوج خود است.

جشن یلدا در ایران امروز نیز با گرد هم آمدن و شب‌نشینی اعضای خانواده و اقوام در کنار یکدیگر برگزار می‌شود. متل‌گویی که نوعی شعرخوانی و داستان‌خوانی است در قدیم اجرا می‌شده‌است به این صورت که خانواده‌ها در این شب گرد می‌آمدند و پیرترها برای همه قصه تعریف می‌کردند.

آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه‌های گوناگون است که همه جنبهٔ نمادی دارند و نشانهٔ برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند، در این شب هم مثل جشن تیرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است. حاضران با انتخاب و شکستن گردو از روی پوکی و یا پُری آن، آینده‌گویی می‌کنند.

دیدن خواب شب یلدا با توجه به شرایط تعابیر مختلفی دارد برای دریافت تعبیر خواب خود در قسمت نظرات خوابتان را درج کنید.


مطالب مرتبط با شب یلدا


☺ تعبیر خواب «شب یلدا» برای من چیست؟

اگر در خواب‌تان «شب یلدا» را دیده اید اما تعبیرخواب فوق جوابگوی شما نیست ابتدا بخش نظرات را بخوانید و در صورتی که همچنان به تعبیر خواب خود نرسیدید؛ جزئیات خواب‌تان را در بخش نظرات ارسال کنید تا به آن پاسخ مناسبی داده شود.

✚ کاربر گرامی نظرات تکراری پاسخ داده نخواهد شد. لطفاً بخش نظرات را با دقت مطالعه فرمایید.


14 دیدگاه

 1. Negin

  سلام من خواب دیدم تازه نامزد کردم. خانواده داماد گفته بودن که قراره هدیه شب یلدا بیارن من و خانواده ام اون روز کلی تدارک دیدیم برای مهمونا اما هر چقدر منتظر موندیم نیومدن . پیش خانواده پدریم خیلی ظایع شدیم . لطفا تعبیر این خواب میگید ؟

 2. نگین

  سلام من خواب دیدم تازه نامزد کردم و خانواده داماد قرار بود هدیه شب یلدا بیارن و من خانواده ام کلی تدارک دیدیم برای مهمونا اما نیومدن هر چقدر منتظر موندیم، پیش فامیلا پدریم ظایع شدیم . تعبیر این خواب چیه ؟

 3. مهسا

  سلام
  خواب دیدم خوانواده پسری که دوستش دارم برام یلدایی آوردن اما میدیدم همه ناراضین که مثلا درآینده ازدواج کنیم روی یچیزی پیشش نشسته بودم روسری پوشیده بودم روش چادر انداخته بودم هردوتاش برای مادرم بود وقت نکرده بودم به خودم برسم لباس بپوشم اونارو پوشیده بودم ب خنده ازم پرسید گفتم برای مامانمه خندید گفت بلدم نیستی روسرت چادر باشه روسریت افتاده با مهربونی ن با خشم آرایشم نکرده بودم هعی دست میزدم ب صورتم میگفتم الان مامانش میگه چقدر زشته بعد بلند شدم رفتم اتاق میدیم داشتن راجب ما حرف میزدن شنیدم گفتن رابطشون از این ۲ ماهه هاست و یکی گفت ۱ ساله الان باهمن خالم برگشت گفت پس ۶ سال هم طول میکشه از تو سرهم بندازیمشون

 4. هاشمی

  سلام همسرم در شب یلدا خواب دیده است که من مرده ام چه تعبیری داره ؟ عمر نوح میکنم؟ یا صد سال دوم رو تخت بیمارستان زنده ام؟

 5. رویا

  سلام خواب دیدم چندتا از آشنایان با خوشحالی در تدارک جشن شب یلدا هستند

 6. Aramesham

  سلام
  خواب میدیدم که شب یلدا رو در یک کاخ خیلی زیبا که اتاق اتاق بود و در هر اتاقش جشنی به پا بود یکی عروسی بود که عروس میرقصید و یکی هم جشن تولد و..جشن گرفتیم
  و چند نفر از کسایی که واقعا ازشون متنفرم و میخوام سر به تنشون نباشه هم توی اون مهمونی بودن سر سفره ی شام بودیم که من از پله ها افتادم و من و بخاطر افتادن از پله ها شکنجه کردن و من در خواب تصادف کردم و مرگ خودم رو در خواب میدیدم
  احساس میکنم قراره این اتفاق واقعا بیفته چون بخاطر یسری مشکلات من احساس میکنم قراره خون به پا بشه و فک میکنم قربانیش منم اما بازم بگید تعبیرش چیه

 7. شهرزاد

  سلام
  خواب دیدم برای عروسمان که البته پنج سالی هست که عروسی کردن و باردار هم هست داریم مراسم و هدایا و میوه شب چله ایی می‌بریم.تعبیرش چی میشه.

  • تعبیر خواب

   با سلام
   این خواب می تواند نشانی از بلندی و درازا در چیزی باشد که در این جا ممکن است نشانه ای به فرزند ایشان باشد که خیر است و از این رو به دیده ی خیر ببینید.
   سربلند و پیروز باشید

 8. رشید نوری

  سلام خواب دیدم شب یلداست ومن با برادر زنم‌وباجناقم روبوسی میکنم

  • یاسین صداقت

   با سلام
   با توجه به طولانی بودن شب یلدا می توان ان را به این صورت معنی کرد که برای شما به این معناست که با ایشان دوستی و رفاقتی بسیار طولانی خواهید داشت.
   سربلند و پیروز باشید.

 9. Rose

  سلام خواب دیدم تو شب یلدا با یک خانواده از دوستان قدیمی دور هم نشسته ایم و مادرشان هم که مرده بود در جمع ما بود و انار پاره کرده بودیم و خواستیم بخوریم انارها دانه قرمز و درشت بودن

  • یاسین صداقت

   با سلام
   در تعبیر خواب انار به فصل خود آمده است که نشان از خیر و راحتی است و این برای آن مرحومه می تواند خیر باشد و از این رو این خواب برای ایشان نشان از خیر است انشالله.
   سربلند و پیروز باشید

 10. محمد

  تعبیر خواب گرفتن میوه از پدر فوت شده در شب یلدا که تولدش هم بوده در شب یلدا چیست

  • یاسین صداقت

   با سلام
   با توجه به خوابی که دیده اید می توان به این صورت این خواب را تعبیر کرد که برای ایشان خیر است و به این معنا می تواند باشد که ایشان سرنوشت خیری انشالله در دیار باقی خواهند داشت.
   سربلند و پیروز باشید

نظر خود را بیان کنید