درمان خستگی روحی-signs-you-have-mental-fatigue

قبلاً در مقاله‌ی راه های رفع خستگی در خصوص اینکه چگونه خستگی را برطرف کنیم صحبت کرده ایم اما گاهی اوقات با وجود عدم تحرک غیر عادی خستگی شدیدی را احساس میکنیم که رفع کردنش سخت است اینگونه شرایط ممکن است به خستگی ذهن مرتبط باشد؛ در ادامه با ما همراه شوید تا برخی از نشانه های خستگی ذهنی و روحی را بررسی کنیم.

به گزارش آلامتو به نقل از powerofpositivity؛ آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که احساس کنید هیچ کاری نمی توانید انجام دهید؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است ممکن است در حال تجربه اثرات خستگی ذهنی باشید. زمانی که شرایط استرس زا و دشواری را تجربه می کنید بروز چنین نشانه هایی به نظر آشنا می رسد.


7 نشانه خستگی ذهنی:

هر فردی به طور فیزیکی ممکن است خستگی را تجربه کند. به همین خاطر همه ما نشانه های خستگی جسمی را به خوبی می شناسیم. خستگی ذهنی نیز شبیه خستگی جسمی است اما از آنجایی که مغز بدن را کنترل می کند، خستگی ذهنی بسیار جدی تر است.

در این مقاله قصد داریم نشانه های این نوع خستگی را با هم مرور کنیم و راهی برای مبارزه با آن بیابیم.


  1. شما آگاه هستید که اتفاقات زیادی در مغز رخ می دهد:

احساس خستگی می کنید؟ ممکن است به معنای واقعی کلمه و به خاطر داده های ورودی حسی زیاد احساس خستگی نمایید. صداها،بوها، مناظر، فعالیت های فیزیکی ، فعالیت های ذهنی و گوش کردن به صحبت های دیگران ممکن است در یک زمان واحد رخ دهد.

زمانی که داده های ورودی زیادی از اطراف وارد بدن می شود، مغز نشانه های استرس و خستگی ذهنی را بروز می دهد.

ممکن است متوجه شوید که از افراد می خواهید بارها و بارها سخنان خود را تکرار کنند. ممکن است جزییاتی که دیده اید را از دست بدهید و فراموش کنید. سعی کنید هر دستگاه پر صدایی که می توانید کنترل کنید را خاموش نمایید. به عنوان مثال می توانید پنکه، تلویزیون، موسیقی و لامپ را خاموش کنید. به سمت افرادی بروید که در حال صحبت کردن هستند.

تماس چشمی با آن ها برقرار کنید و تلاش نمایید تمامی تمرکز خود را به آن ها معطوف کنید. تا جایی که می توانید چند وظیفگی را محدود کنید.


  1. به ندرت زمان استراحت دارید:

آخرین باری که به سفر رفته اید را به یاد می آورید؟ مطالعه منتشر شده در مجله Environment and Behavior نشان می دهد که دو استراتژی به افراد کمک می کند به طور موثر از بروز خستگی ذهنی جلوگیری کنند یا آن را مدیریت نمایند. اول از همه باید از مواردی که باعث ایجاد خستگی ذهنی می شود اجتناب کنید و دوم اینکه زمانی را برای استراحت اختصاص دهید.

یکی از این استراتژی ها در برگیرنده اجتناب از موارد غیر ضروری است. تا جایی که می توانید افکار باطل و بیهوده را محدود نمایید. اگر برایتان مقدور بود، برخی از وظایف خود را به افراد معتمد بسپارید یا تصمیمات خود را به تعویق بیندازید.

استراتژی دیگر شامل بهبود اثر فرصت های ترمیمی است. محققان بر این باورند که محیط ترمیمی ( همچون تعطیلات) می تواند به بهبود ذهن کمک کند و باعث شود فرآیند تفکر راحت تر گردد. شاید چند دقیقه پیاده روی زیر نور خورشید تنها چیزی است که برای ادامه مسیر زندگی خود نیاز دارید.


  1. شما یک انسداد کامل دارید:

انسداد ذهنی زمانی است که نمی توانید درست فکر کنید. در چنین شرایطی باید تفکر کردن را متوقف کنید و تا زمانی که مغز به حالت عادی خود بازنگشته است اینکار را به تعویق بیندازید.

تحقیقات انجام شده در مجله Psychology studying mental fatigue نشان می دهد که انسداد ذهنی به عنوان یک حفاظ اتوماتیک عمل می کند و فرد را از کار کردن مستمر باز می دارد.

به عبارت دیگر در چنین شرایطی نمی توانید از مغز خود استفاده کنید زیرا هنگامی که واقعا خسته هستید کار کردن مغز متوقف می شود.


  1. اخیرا بیشتر احساساتی می شوید:

افسردگی یا اضطراب می تواند نشانه خستگی ذهنی باشد زیرا چنین شرایطی می تواند نا امید کننده باشد. خستگی ذهنی بسیار شبیه افسردگی است زیرا سطح انرژی ذهنی شما در هر دو حالت بسیار پایین است.

ممکن است احساس اضطرابی داشته باشید که بهبود پیدا نمی کند. اگر موقعیتی که باعث ایجاد خستگی ذهنی تان شده است قابل کنترل نیست، ممکن است نسبت به افرادی که باعث رنجش خاطر شما می شوند حس خشم داشته باشید.


  1. نشانه های فیزیکی:

سردرد، ناراحتی های شکمی، اسهال، یبوست، از دست دادن اشتها، بی خوابی همگی نشانه های فیزیکی هستند که ممکن است نشانه و علامت خستگی ذهنی باشند. اگرچه در صورت نگران بودن می توانید با پزشک متخصص مشورت کنید اما درمانگر بهتر می تواند در این شرایط به شما کمک کند.


  1. موارد مهم اما کوچک را فراموش می کنید:

فراموشی و زوال حافظه نشانه های خستگی ذهنی هستند. مغز شما اطلاعات زیادی را در یک زمان واحد پردازش می کند اما نمی تواند در همان زمان خاطرات را نیز ایجاد نماید.

زمانی که می خوابید مغز به ایجاد خاطرات می پردازد. در این میان، اوقات سختی را در به خاطر آوردن و نیز تمرکز کردن بر روی موارد متعدد خواهید داشت. اگر بتوانید از مواردی که باعث ایجاد ناراحتی می شوند اجتناب کنید می توانید به ذهن خود زمان کافی برای بازیابی را بدهید.


  1. اگر فردی یک سوال دیگر از شما بپرسد عصبانی می شوید:

پاسخ دادن به سوالات و تصمیم گیری در تمام روز باعث ایجاد خستگی می شود و دیگر نمی توانید به سوال هیچ فردی پاسخ دهید. در این شرایط به خاطر خستگی روحی ناراحت و عصبانی می شوید و نمی توانید به سوالات بیشتری پاسخ دهید. باز هم می توانید برخی از تصمیم گیری های کوچکی که در طول روز اتخاذ می کنید را به فرد دیگری بسپارید.

اجتناب از تصمیم گیری های کوچک ( مثلا چه چیزی برای شام بپزید) می تواند از خستگی ذهنی پیشگیری کند.


نظر خود را بیان کنید