دانشجویان ایرانی به دلیل قرار گرفتن در فهرست موفق‌ترین محققان و پژوهشگران خارجی، دارای سابقه خوبی در دانشگاه‌های کشورهای غربی می‌باشند. نخستین گام برای ادامه تحصیل مشخص کردن هدف است و توجه به این موضوع که کشورهای مختلف علاوه بر داشتن قوانینی متفاوت برای پذیرش دانشجویان خارجی، برای صدور اجازه اقامت پس از تحصیل نیز قوانینی دارند.

تحصیل در آمریکا بهتر است یا کانادا

برخی از خریداران بلیط هواپیما خارجی صرفا با هدف مهاجرت قصد خروج از کشور را دارند. اما در این میان افرادی نیز هستند که قصد ادامه تحصیل دارند اما نمی‌دانند کدامیک از کشورهای آمریکا و یا کانادا برای آن‌ها مناسب‌تر است.

در این مقاله قصد داریم این دو کشور را از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهیم و به خریداران بلیط هواپیما کانادا و بلیط هواپیما آمریکا کمک کنیم تا بتوانند با خیالی آسوده برای مهاجرت به کشور مورد نظر خود اقدام کنند.

مقایسه اقامت بعد از تحصیل

یکی از مهم ترین نکاتی که دانشجویان قبل از خرید بلیط هواپیما خارجی باید به آن توجه کنند موضوع اقامت بعد از تحصیل و قانون‌های مربوط به آن است. به خریداران بلیط هواپیما کانادا در مورد کار و اقامت تحصیل در این کشور باید بگوییم که به شما یک سال اجازه کار پس از تحصیل داده می‌شود.

 این دوره به عنوان OPT شناخته می‌شود و کاملا با ویزای کار فرق دارد. شما می‌توانید در این دوره کار پیدا کنید و اگر رشته دانشگاهی شما جزئی از رشته‌های علوم پایه، مهندسی و ریاضی باشد می‌توانید این دوره را تا دو سال تمدید کنید. در واقع می‌توانید ۳ سال از OPT استفاده کنید.

علاوه بر این شما باید شرکتی را در این مدت زمان پیدا کنید تا اسپانسر ویزای کار شما باشد و عنوان کند که به شما به عنوان نیروی کارنیازمند است. در نتیجه شما می‌توانید از این طریق ویزای کار خود را دریافت کنید.

خریداران بلیط هواپیما کانادا باید بدانند که اندکی شرایط در این کشور متفاوت است. اگر شما در کانادا به مدت دو سال و یا بیشتر تحصیل کرده باشید به مدت سه سال به شما اجازه کار داده می‌شود. در خصوص نوع کار نیز هیچگونه محدودیتی وجود ندارد بجز تعدادی از کارهای دولتی که مختص شهروندان آن کشور است.

 برای اقامت دائم نیز می‌توانید در آخر دوره تحصیل و یا در مدت زمان کار اقدام کنید. اگرچه شرایط گرفتن اقامت و روش‌های مربوط به آن در هر یک از استان‌های کانادا متفاوت است اما بطور کلی می‌توان گفت که روند گرفتن اقامت دائم در کانادا اندکی سریع‌تر از آمریکا است.

تحصیل در آمریکا بهتر است یا کانادا

مقایسه انجام کار پس از تحصیل

کار یکی از مهم‌ترین بخش‌های مهاجرت است که همه مهاجران قبل از خرید بلیط هواپیما خارجی باید به آن توجه کنند و جنبه‌های مختلف آن را مورد بررسی قرار دهند. در ابتدا بهتر است نرخ بیکاری در این دو کشور را با هم مقایسه کنیم. طبق آمار بدست آمده در ماه می ۲۰۱۸، نرخ بیکاری در کانادا ۵.۸ و در آمریکا ۳.۸ می‌باشد.

 شاید برای خریداران بلیط هواپیما کانادا جالب باشد که شرایط پیدا کردن کار برای مقطع کارشناسی ارشد در کانادا بسیار راحت‌تر است و مدرک فارغ‌التحصیلان دکتری در این کشور برای برخی از شغل‌ها بیشتر از حد نیاز می‌باشد.

 به همین دلیل شرکت‌ها ترجیح می‌دهند از کارشناسی ارشد در نیروی کار خود استفاده کنند. هرچند که برای افراد دارای مدرک دکتری نیز شغل‌هایی مرتبط وجود دارد. و اما در مورد مبحث اسپانسر در آمریکا، مدرک دکتری از موقعیت بهتری برخوردار است و آن دسته از خریداران بلیط هواپیما آمریکا که با مدرک دکتری به این کشور مهاجرت می‌کنند شانس بیشتری برای گرفتن اقامت دائم دارند.

بطور کلی نرخ بیکاری در کانادا و آمریکا نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر بسیار پایین است و همین موضوع امر یافتن کار را برای مهاجران آسان‌تر می‌کند.

تحصیل در آمریکا بهتر است یا کانادا

مقایسه تحصیل در آمریکا با کانادا و این موضوع که کدام کشور است همواره ذهن بسیاری از خریداران بلیط هواپیما کانادا و بلیط هواپیما آمریکا را به خود مشغول کرده است. در واقع می‌توان گفت که در میان کشورهای متعددی که برای مهاجرت مناسب هستند، آمریکا و کانادا همواره حرف اول را می‌زنند و نقش متمایزی دارند.

 از راه‌های مختلفی می‌توان به کانادا و آمریکا مهاجرت کرد که یکی از این روش‌ها مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی است. در این مقاله قصد داریم به مقایسه تحصیل در آمریکا و کانادا بپردازیم. اگر شما نیز قصد مهاجرت و یا خرید بلیط هواپیما خارجی به مقصد این دو کشور را دارید خواندن این مقاله را از دست ندهید.

تحصیل در آمریکا بهتر است یا کانادا

مقایسه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها

طبق گزارشی که توسط یکی از رنکینگ‌های معتبر دنیا یعنی QS ارائه شده است، آمریکا توانسته ۳۴ دانشگاه از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان را در خود جای دهد که تعداد قابل توجهی برای خریداران بلیط هواپیما آمریکا محسوب می‌شود. از طرفی دیگر این عدد برای کانادا ۴ می‌باشد. با نگاهی کلی‌تر می‌توان گفت که از ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا ۱۳۹ دانشگاه در آمریکا و ۲۶ دانشگاه در کانادا قرار گرفته‌ است.

 ما به خریداران بلیط هواپیما خارجی که قصد تحصیل در دانشگاه‌هایی با رنکینگ بالا و قوی را دارند آمریکا را پیشنهاد می‌کنیم زیرا مسلما این کشور شانس بیشتری را برای شما به همراه دارد. علاوه بر این تعداد دانشگاه‌ها در آمریکا بیشتر از کانادا بوده و این اعداد نشان‌دهنده آن است که امکان گرفتن فاند در آمریکا بیشتر است.

 اگرچه بهتر است مکاتبات خود را با اساتید هر دو کشور بطور همزمان پیش ببرید تا هر چه زودتر به نتیجه دلخواه خود برسید.

مقایسه شهریه دانشگاه‌ها

این موضوع برای افرادی که قصد دارند با گرفتن بورسیه تحصیلی مهاجرت کنند از اهمیت چندانی برخوردار نیست زیرا گرفتن کمک هزینه تحصیلی و یا همان فاند آن‌ها را از پرداخت شهریه معاف می‌کند. در ایالت متحده آمریکا شهریه دانشگاه‌ها برای مقطع تحصیلات تکمیلی و لیسانس تفاوت چندانی نداشته و میانگین شهریه دانشگاه‌های دولتی ۲۵۰۰۰ دلار می‌باشد و دانشگاه‌های خصوصی ۳۴۰۰۰ دلار شهریه دریافت می‌کنند.

برای خریداران بلیط هواپیما کانادا باید بگوییم که دانشگاه‌های کانادا ارزان‌تر هستند و دانشجویان دوره لیسانس بطور میانگین ۲۰۰۰۰ دلار پرداخت می‌کنند. شهریه تحصیلات تکمیلی نیز در دانشگاه‌های کانادا ۱۳۰۰۰ دلار می‌باشد. با توجه به هزینه‌های گفته شده و در نظر گرفتن ارزش دلار آمریکا و کانادا، تحصیل در آمریکا با هزینه شخصی بسیار گران‌تر است.

مقایسه هزینه‌های زندگی

هزینه‌های زندگی موضوعی است که برای بسیاری از خریداران بلیط هواپیما خارجی حائز اهمیت است. با در نظر گرفتن اعداد و ارقام، آمریکا کشوری به مراتب گران‌تر از کانادا است اما باید این نکته را نیز در نظر بگیریم که این موضوع شامل همه شهرها نمی‌شود.

 قطعا شهرهایی نیز در کانادا وجود دارند که از آمریکا گران‌تر هستند و یا بالعکس. اجاره خانه در آمریکا بطور میانگین ۲۷ درصد و خریدهای روزانه ۹ درصد از کانادا بیشتر هستند.

 از طرفی دیگر اقلامی نظیر شیر، سیگار و آب جو در کانادا گران‌تر بوده و باید هزینه‌های بیشتری برای آن‌ها پرداخت کرد. با این وجود بهتر است آن دسته از خریداران بلیط هواپیما کانادا و بلیط هواپیما آمریکا که قصد مهاجرت به این کشورها را دارند منبع درآمدی در ایران داشته باشند تا در صورت نیاز پول خود را از ایران به آمریکا و یا کانادا انتقال دهند.

 در آخر باید به این نکته اشاره کنیم که بورسیه‌های تحصیلی در آمریکا برای مقطع دکترا بسیار جامع است و اغلب هزینه‌های زندگی را نیز پوشش می‌دهد در این صورت دانشجویان این مقطع تحصیلی می‌توانند بدون هیچگونه نگرانی و مشکل مالی، تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهند.

 


نظر خود را بیان کنید