Running_on_Your_Heels_or_Forefeet

برای یک دونده حرفه ای مهم است که اصولی ترین روش دویدن را بداند و یکی از مهمترین مسائل در این باره دویدن روی پاشنه یا پنجه پاست.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ بنظر می رسد که در جامعه دو، در مورد اینکه کدام قسمت از پا باید اول با پیاده رو، تردمیل یا مسیر دویدن برخورد کند، سردرگمی وجود دارد. مربیان دوی سرعت به شما خواهند گفت که فقط روی انگشتان پایتان فرود بیایید، در حالیکه دوندگان ماراتن تاکید می‌کنند که فرود آمدن روی قسمت بین انگشتان پا و قوس پاها، بهترین روش است. هنگامیکه تصمیم می گیرید روی پاشنه پاها یا قسمت جلویی پا بدوید، لازم است بدانید که هر دوی این روشها دارای معایبی هستند. با اینحال شاید دویدن روی قسمت جلویی پا، مناسب ترین روش برای به حداقل رساندن آسیب دیدگی باشد.

دویدن روی پاشنه ها

مربی حرفه ای دو، ریک موریس در RunningPlanet.com در مورد دویدن روی پاشنه ها هشدار می دهد، زیرا این نوع دویدن، مقدار قابل توجهی نیروی ضربه ای روی زانوها وارد کرده و اجازه سریع گام برداشتن را به شما نمی دهد. این روش دویدن زیان بار می تواند باعث شین اسپلینت نیز بشود اما تحقیقات اخیر اعلام شده توسط SportsScientists.com نشان می دهد که حتی دوندگان حرفه ای نیز معمولا اول روی پاشنه هایشان فرود می آیند. تغییر دادن گامتان برای فرود آمدن روی قسمت جلویی پا در طول مسافتهای طولانی، ممکن است دشوار باشد اما مزایای انجام این کار می توانند قابل توجه باشند.

دویدن روی پنجه

دویدن روی قسمت جلویی پا، با برداشتن مقدار زیادی از شوک از زانوهایتان و اجازه دادن به عضلات ساق پایتان برای درگیر شدن در گام بطور موثرتر، ضربه را روی مفاصل و عضلات شما تغییر می دهد. این روش همچنین به شما امکان می دهد که بدون کند شدن قدمهایتان، به حرکت رو به جلویتان ادامه دهید. اگر مانند یک قهرمان دوی سرعت، بیش از حد به جلو خم شوید، به احتمال زیاد، فشار وارد بر ساق ها و زانوها را با فشار اضافی روی عضله ساق پایتان جایگزین می کنید، بنابراین سعی کنید هنگامیکه مسافتهای طولانی را با سرعت کند یا متوسط می دوید، روی قسمت بین انگشتان پا و قوس پایتان فرود بیایید.

نکات و ترفندها

دویدن روی قسمت جلویی پا ممکن است آسان بنظر برسد اما برای انجام آن به تکنیکی بیشتر از آنچه فکر می کنید، نیاز دارید. در هنگام دویدن روی قسمت بین انگشتان و قوس پا، یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهید، این است که سعی کنید با پایتان بطور مستقیم زیر مرکز گرانش تان فرود بیایید. خم شدن بیش از حد رو به جلو، فشار را روی عضلات ساق پایتان قرار می دهد، حتی اگر شما روی قسمت جلویی پایتان فرود بیایید. بهنگام فرود آمدن روی زمین، از کشیدن پاهایتان اجتناب کنید. درعوض اجازه دهید گرانش، کار خودش را انجام دهد و هر چقدر که ممکن است به نرمی روی زمین فرود بیایید.

مقابله با آسیب دیدگی

دویدن روی قسمت جلویی پای شما به احتمال زیاد، شانس آسیب دیدگی تان را کاهش می دهد اما انجام بیش از حد هر گونه فعالیت می تواند زیان بار باشد. شین اسپلینت، ماهیچه ساق پای سفت، درد زانو، درد مچ پا و التهاب تاندون آشیل، عوارض جانبی شایع دویدن هستند. فرم دویدن، کشش و عضلات دردناک تان را بررسی کنید و مطمئن شوید درروزهایی که نیاز دارید، استراحت می کنید. فعالیتهای کاردیوی بسیار دیگری وجود دارند که شما می توانید برای چند روز، جایگزین دویدن کنید، مانند شنا، دوچرخه سواری و استفاده از یک الپتیکال.


نظر خود را بیان کنید