دویدن با سرعت بالا بهتر است یا دویدن استقامتی

بهترین نوع دویدن برای تناسب اندام؛

running-fast

آیا به دنبال کاهش وزن و تناسب اندام هستید و می خواهید بدانید که برای این منظور دویدن سریع بهتر است یا دویدن طولانی و استقامتی؟

مزایای دویدن در مبحث تناسب اندام به خوبی در طی این سالها اثبات شد و به طور قطع می توانیم بگوییم که به لحاظ کالری سوزی هیچ فعالیت دیگری با دویدن قابل مقایسه نیست.

حقیقت این است که پاسخ دادن به سوال “دویدن سریع بهتر است یا دویدن استقامتی؟” همانند بسیاری از جنبه های سلامتی و تناسب اندام، چندان ساده نیست و اغلب به اولویت و عملکرد شخصی برمی گردد.

در این مطلب از مجله آلامتو به توضیح بیشتر در این مورد می پردازیم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


سریع بدوید تا کالری بسوزانید

قطعا این را تا کنون بسیار شنیده اید که هرچه سریع تر بدوید با سرعت بیشتری کالری می سوزانید. این کاملا منطقی است، زیرا بدن شما بیشتر به خودش فشار می آورد. در هنگام دویدن برای حرکت سریع تر باید از ذخیره انرژی تان استفاده کنید. به عبارت ساده تر، هرچه سریعتر بدوید، نسبت به مسافتی که طی می کنید کالری بیشتری می سوزانید.

علاوه بر این، دویدن سریع تر باعث ایجاد توده عضلانی بدون چربی می شود، که می تواند متابولیسم کلی شما را تقویت کند. همانطور که بدن شما برای ایجاد “بافت فعال” کار می کند و عضله می سازد، حتی مدت ها پس از پایان تمرین، کالری سوزی را ادامه می دهد. به این ترتیب، شما حتی در ساعات پس از بازگشت از سالن تمرین به خانه، از مزایای این تمرین سود خوبی کسب خواهید کرد.


اما سریع دویدن همیشه بهتر نیست!

بر اساس آنچه در بالا عنوان کردیم، به راحتی می توان به این نتیجه رسید که برای داشتن تناسب اندام و کاهش وزن، قطعاً باید روی سریع دویدن تمرکز کنید. اما روش دیگری برای نگاه کردن به این فرآیند وجود دارد که دوندگان نیز باید در نظر بگیرند. سریع تر و سخت تر دویدن به این معنی است که تقریباً نمی توانید به مدت طولانی تمرین کنید، که در نهایت بدان معنی است که ممکن است نتوانید به اندازه زمانی که با سرعت پایین تر و سنجیده تری می دوید، کالری بسوزانید.

به عنوان مثال، اگر 20 دقیقه با بیشترین سرعت خود بدوید، ممکن است بتوانید 3 مایل (حدود 5 کیلومتر) را طی کنید و چیزی حدود 450-500 کالری بسوزانید. حال اگر سرعت خود را کم کرده و انرژی خود را صرف 60 دقیقه دویدن کنید، می توانید 5 الی 6 مایل را به راحتی طی کنید و در نهایت 700-800 کالری بسوزانید. البته مدت زمان تمرین شما افزایش می یابد، اما منجر به مصرف کالری قابل ملاحظه ای می شود. اگر هدف شما سوزاندن کالری‌ بیشتر است، این ممکن است بهترین روش ممکن باشد.


برای رسیدن به بهترین نتیجه این دو را با هم ترکیب کنید

اینکه کدام یک از این ها، برای شما بهتر کار می کند احتمالاً به سبک دویدن و اهداف تناسب اندام شما بستگی دارد. به عنوان مثال اگر برای رقابت در یک مسابقه تمرین می کنید، سریعتر دویدن را در اولویت قرار دهید. اما اگر به دنبال کاهش وزن هستید، دویدن طولانی تر ممکن است بهترین راه باشد.

اما صادقانه بگویم، به عنوان دونده، ما باید هر دو این ها را مدنظر قرار دهیم تا اطمینان حاصل شود که در فواصل منظم هم سریعتر می دویم و هم قادریم مسافت بیشتری را طی کنیم. به احتمال زیاد با مدنظر قرار دادن هر دو یعنی هم سریع دویدن و هم طولانی دویدن، نتایج چشمگیری را مشاهده خواهید کرد.

همانطور که در قسمت بالا ذکر شد، دویدن سریعتر به عضله سازی کمک می کند و علاوه بر این، زمان کمتری برای تکمیل تمرین خود نیز صرف می کنید. علاوه بر این، وقتی روی دویدن با سرعت بیشتر تمرکز کنید، سرعت کلی شما حتی در روزهایی که تمرین طولانی تر دویدن را انجام می دهید، بهبود می یابد.

از طرف دیگر، دویدن در مسافت های طولانی برای استقامت مفید است و به شما امکان می دهد مقدار قابل توجهی کالری را در یک تمرین بسوزانید. هر دوی این ها برای سلامت کلی شما مفید هستند و در زمینه های دیگر زندگی شما نیز مزایایی خواهند داشت.


و اما سخن پایانی…

همان طور که در این مطلب مطالعه فرمودید، نمی توانیم بگوییم سریع تر دویدن بهتر است یا طولانی تر دویدن، چرا که این هدف شماست که یکی از این دو را در اولویت قرار می دهد و آن را به گزینه بهتری تبدیل می کند. با تمرین این دو درکنار هم قادر خواهید بود تمرینات خود را به سطح کاملاً جدیدی برسانید.


نظر خود را بیان کنید