برای خرید عطر و ادکلن خوب نکات بسیار متعددی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. اینکه پوست شما چه نوعی است، می‌خواهید از عطر در کدام فصل از سال استفاده کنید یا اینکه کدام نوع عطر را می‌خواهید خرید کنید در آن نقش دارد. جدایی از این با این آشوبی هم که در بازار عطر و ادکلن وجود دارد، تشخیص عطر اصل از تقلبی هم یک سوی ماجراست.

ما در ادامه به شما کمک می‌کنیم که چگونه یک عطر خوب انتخاب کرده و خریداری کنید. اگر به دنبال خرید عطر آنلاین و اصل چه عطر زنانه و چه مردانه هستید تا انتها با ما همراه باشید.

راهنمای خرید عطر و ادکلن خوب به سبک حرفه‌ای‌ها

چند نوع عطر داریم؟

عطرها بر اساس رایحه و ماندگاری که دارند به چند دسته تقسیم می‌شوند. هر یک از این دسته‌ها دارای درصد خاصی از عطر هستند و باقی مایع موجود را ترکیبی از آب و الکل تشکیل می‌دهد.

پرفیوم (Perfume)

پرفیوم‌ها جزو مهم‌ترین و پرفروش‌ترین نوع عطر هستند که رایحه قوی و دوام طولانی مدت دارند. آب و الکل موجود در آنها درصد کمی را تشکیل داده و تقریباً چیزی در حدود 22 تا 40 درصد از مایع موجود را اسانس تشکیل می‌دهد.

این نوع عطرها قیمت بالایی داشته و افراد از این گونه عطر در جاهایی استفاده می‌کنند که مجبور نباشند به فاصله زمانی کوتاهی مجدداً از عطر استفاده کنند تا بوی خوش خود را تمدید کنند.

ادوپرفیوم (Eau de Perfume)

دسته دوم را ادوپرفیوم‌ها تشکیل می‌دهند که نسبت به عطر پرفیوم دارای درصد کمتری از اسانس، یعنی چیزی در حدود 15 تا 21 درصد هستند. این نوع عطرها در مقایسه با پرفیوم‌ها قیمت کمتری داشته و درصد استفاده از آنها نیز به همین دلیل بیشتر است. اما اگر در شرایط خاص از آنها استفاده کنید، به دلیل ماندگاری کمتر نسبت به پرفیوم‌ها باید هر از چندگاهی مجدداً از عطر استفاده کنید.

ادوتویلت (Eau de Toilette)

این نوع چیزی در حدود 6 تا 14 درصد از اسانس را تشکیل داده و مابقی آن آب و الکل است. بوی ملایمی داشته و از آنجایی که جزو دسته متوسط هستند بهتر است که از آنها روی مچ دست و بخش‌های دیگری از بدن که دارای نبض هستند استفاده کنید تا ماندگاری بیشتری را کسب کنید.

ادوکلن (Eau de Cologne)

این نوع عطرها که اتفاقاً مصرف بسیار بالایی هم دارند همان ادکلن هستند و تنها چیزی در حدود 1 تا 5 درصد از مایع را اسانس تشکیل داده؛ به همین دلیل قیمت ارزان و ماندگاری کمتری نسبت به موارد قبلی دارند.

این نوع عطرها در ظرف‌هایی با حجم بیشتر ریخته می‌شوند که به صورت اسپری در بازار وجود دارند. برای همین در جاهایی که حضور طولانی مدت دارید و مایلید مدام بوی عطر همراهتان باشد باید به دفعات بیشتری نسبت به مدل‌های دیگر از آن استفاده کنید.

اوفرش

این نوع هم که کمترین اسانس را در خود دارند و شاید نهایتاً به 3 درصد برسد، کمترین قیمت را دارند. شاید اگر قرار به استفاده از این نوع عطر داشته باشید صرفا به این دلیل باشد که بوی خاصی مدنظرتان باشد. هنگام استفاده از این نوع عطر باید به تعداد دفعات بیشتری و در فواصل زمانی کوتاه‌تری ان را اسپری کنید.

راهنمای خرید عطر و ادکلن خوب به سبک حرفه‌ای‌ها

انواع رایحه عطر و میزان ماندگاری آن

رایحه عطرها با نت شناخته می‌شود. عطرها دارای سه نت هستند که هر یک از این نت‌ها بوی خاصی دارد. یعنی نت اول که به محض اسپری عطر بوی آن را استشمام می‌کنید، بوی تندی داشته و بعد از چند دقیقه بوی آن ملایم و تغییراتی هم به خود خواهد گرفت.

  • نت اولیه: بویی که بلافاصله پس از اسپری عطر به دماغتان می‌رسد نت اولیه است. این بو تند و تیز بوده و به‌دلیل تبخیر سریع ترکیب آب و الکل سریع از بین می‌رود. می‌تواند بویی مانند مرکباتی همچون پرتقال داشته باشد یا اینکه گیاهانی مثل اسطوخودوس.
  • نت میانی یا ثانویه: پس از گذشت چند دقیقه بوی عطر ملایم‌تر شده و چیزی نزدیک به انواع میوه‌ها، ادویه‌جات، گل‌ها و سبزه‌ها از عطر استشمام می‌شود و تا 10 دقیقه می‌تواند ماندگاری داشته باشد.
  • نت پایانی: بعد از این مرحله وارد نت نهایی می‌شویم که زمان خداحافظی با بوی عطر است. این مرحله دقیقاً همان جایی است که شما باید تصمیم خود را برای انتخاب عطر بگیرید. نت پایانی تقریباً تا سی دقیقه ماندگاری دارد. رایحه این نت به بوی انواع چوب و کاج شبیه است.

بررسی کنید چه نوع پوستی دارید

شاید جالب باشد بدانید که نوع پوست بدن نیز در دوام و حتی بوی عطر تاثیر دارد. افرادی با پوست خشک بیشترین ضرر را از عطر می‌برند؛ دلیل آن هم این است که چون پوست بدنشان خشک است الکل موجود در عطر پوستشان را خشک‌تر کرده و در نتیجه خود پوست نیز باقی مانده عطر را به خود جذب کرده و از بین می‌برد. شاید فکر کنید که استفاده از عطر قوی‌تر این مشکل را حل کند، اما همین موضوع باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی و کهیر می‌شود.

افرادی هم که پوست چرب و مرطوب دارند، چربی موجود در عطر طی فعل و انفعالاتی با عطر ترکیب می‌شود. همین موضوع باعث دوام بیشتر عطر می‌شود؛ اما از طرفی دیگر بوی عطر را تغییر می‌دهند. چنین افرادی بهتر است از عطرهای ملایم که به عطر‌های گلی و میوه‌ای معروف هستند استفاده کنند.

روش شناسایی عطر اصل از تقلبی

روش‌های مختلفی برای شناسایی عطر اصل از تقلبی وجود دارد که باید بر اساس آنها از این موضوع مطمئن شوید. در ادامه به معرفی این روش‌ها می‌پردازیم.

  1. بسته‌بندی عطر را بررسی کنید

عطرها مایعی شفاف هستند؛ چه رنگی باشند و چه مانند آب زلال و عاری از رنگ باشند، در هر صورت باید شفاف به‌نظر برسند. شیشه عطر را جلوی نور گرفته و مطمئن شوید که مایع موجود در آن کاملاً شفاف است. اگر مایع کدر باشد نشان از عطر تقلبی دارد.

خود شیشه هم در این مسئله نقش اساسی دارد. شیشه عطر باید شفاف باشد و طبق تجربه‌ای که دارید، وقتی شیشه عطر را در دست می‌گیرید باید مطمئن شوید که شیشه با کیفیتی دارد. عطرهای اصلی نام خود را به صورت برجسته روی عطر چاپ می‌کنند که با لمس کردن می‌توانید نام آن را حدس بزنید. عطرهای تقلبی در این مورد دچار بی نظمی هستند.

  1. به عبارات نوشته شده روی شیشه دقت کنید

هر یک از عطرها مناسب گروه خاصی از افراد هستند و از آنجایی که فرانسه به قطب تولید عطر تبدیل شده است، شاید نوشته‌های آن به زبان فرانسوی باشد. پس پیش از خرید به نام‌های روی عطر دقت کنید.

  • کلمه homme مخصوص عطر‌ مردانه با اسانس‌های سنگین هستند.
  • کلمه jour مخصوص عطر زنانه با اسانس قوی و در عین حال با ماندگاری بالا بوده و مناسب روز هستند.
  • کلمه Noir هم برای عطر‌های زنانه، اما ملایم است؛ بیشتر مناسب فصل‌های سرد و خنک است. این نوع محدودیتی برای خانم‌ها و آقایان ندارد و هردو گروه می‌توانند از آن استفاده کنند.
  1. به دوام عطر دقت کنید که از کدام نوع است

همانطور که در بالا اشاره کردیم عطرها به پنج گروه تقسیم می‌شوند که هر یک دارای درصد خاصی اسانس بوده و از مدت زمان ماندگاری خاص خود برخوردار هستند. در نتیجه باید روی شیشه به دنبال عبارت حک شده نوع عطر نیز باشید.

از یک مرجع خرید عطر کمک بگیرید

شاید برایتان جالب باشد بدانید که برندهای تولیدکننده عطر در سرتاسر دنیا به بیش از هزار برند می‌رسد. پس اینکه انتظار داشته باشید در طول هر سال چندین مدل عطر وارد عرصه تولید و ارائه به بازار شود چیز عجیبی نیست. در نتیجه برای انتخاب عطر خوب نیاز به یک مرجع برای بررسی تخصصی و خرید خواهید داشت.

برای این منظور می‌توانید از سایت تاپترین به نشانی اینترنتی toptarin.net کمک بگیرید. با مراجعه به گروه خرید عطر در این سایت می‌توانید با انواع عطر و ادکلن زنانه و مردانه از بهترین برندهای جهان آشنا شده و اقدام به خرید اینترنتی عطر اصل کنید.