خیلی از دوستان و عزیزانی که علاقمند به فراگیری مکالمه انگلیسی هستند و آگهیهای متنوعی را در زمینه آموزشگاهها و همچنین دوره های مقدماتی تا پیشرفته تدریس خصوصی زبان انگلیسی مشاهده میکنند همواره این سوال در ذهنشان وجود دارد که نقاط قوت کلاسهای یک تا چند نفره نسبت به دوره هائی که با شرکت تعداد زیادتری از داوطلبین برگزار میگردند چیست و به چه دلیل میزان موفقیت هم در این دوره ها بیشتر است. صرفنظر از مساله شهریه و مقایسه بین کلاسهای گروهی و یک یا دو نفری در اینجا لازم میدانیم تا به نکاتی در این باره اشاره کنیم:

در کلاسهای کوچکتر که تعداد دانشجویان و زبان آموزان هم کمتر است, متقاضیان بهتر با دبیران و معلمین رابطه علمی برقرار کرده و آسانتر به پرسیدن سوالات در زمینه گرامر و تقویت مکالمه و دیگر موارد میپردازند و کمتر دچار اضطراب و خجالت کشیدن دربرابر دیگر زبان آموزان میشوند. همچنین دبیران در کلاسهای آموزشی که با شرکت یک یا حداکثر چند زبان آموز برگزار میگردد وقت بیشتری دارند تا با دانشجویان به تمرین و آموزش نکات مندرج در دوره ها بپردازند. دقیقا به همین دلیل است که معلمین در کلاسهائی که با شرکت یک یا دو نفر از دانشجویان برگزار میگردند عموما قادر خواهند بود تا با سرعت و نتایج بهتری به آموزش مطالب همت گمارند.

این درحالی است که در آموزشگاههائی که با شرکت دهها نفر از متقاضیان برگزار میگردد معلمین کمتر وقت دارند تا به آموزش نکات و مفاهیم پیشرفته آزمونهای آیلتس و تافل پرداخته و از دانش آموزان رفع اشکال نمایند. نکته دیگر این است که مدرسین خصوصی چون کلاسها را در منازل دانشجویان و همچنین دفاتر شرکتها و ادارات برگزار میکنند, از نظر وقت و مکان هم این موقعیت را دارند تا بیشتر نسبت به برنامه های کاری زبان آموزان منعطف بوده و برخلاف آموزشگاهها که دارای ساعات شروع و پایان مشخصی برای کلاسها هستند, با شرکت در کلاسهای یک یا چند نفره میتوان از ساعات متنوعی برای بهبود مهارتهای تقویت مکالمه زبان انگلیسی بهره برد.