کیک قرمز مخملی کیکی 300 دلاری

محصولات ناتلی؛ انتخابی خوشمزه

کیک قرمز مخملی که در زبان انگلیسی Red Velvet نامیده می‌شود، به نام‌های کیک قرمز والدورف، کیک قرمز اطریشی والدورف، کیک فرش قرمز، کیک قرمز اسرارآمیز، کیک شعله‌ای و کیک سیصد دلاری نیز خوانده می‌شود یک کیک لایه‌ای با طعم و مزه‌ی شکلات و رنگ قابل توجه قرمز است که این رنگ قرمز در بعضی موارد روشن و گاهی نیز تیره است. رنگ قرمز در این کیک از مقدار قابل ملاحظه‌ای رنگ‌های خوراکی حاصل می‌شود. معمولا رنگ قرمز به صورت آشکاری در تضاد با رنگ سفید و یکدستی است که سراسر کیک را می‌پوشاند. اولین نمونه‌ی گزارش شده از کیک که توسط رنگ‌های مصنوعی به‌دست آمده به سال 1959 میلادی باز می‌گردد و از همان سال نیز آن را به نام کیک قرمز نامیده‌اند. این کیک یکی از کیک‌های مورد پسند افراد در روز بین‌المللی ولنتاین است. که دلیل آن نیز به نظر واضح می‌آید. رنگ قرمز کیک.

کیک قرمز مخملی

واژه‌ی قرمز که به این کیک شکلاتی افزوده شد، در واقع به‌دلیل یک واکنش زنجیره‌ای شیمیایی است که از یک طرف میان اسید موجود در شکلات است و از طرف دیگر پودر کاکائوی طبیعی به همراهی یک مایع اسیدی که معمولا خامه یا شیر ترش‌شده یا آب‌دوغ است و همچنین مقادیری بیکینگ‌پودر که باعث به‌وجود آمدن رنگ قرمز می‌شوند. کیک‌هایی که در پخت آن‌ها از بیکینگ‌پودر استفاده شده است، به‌دلیل بهره‌مندی از زنجیره شیمیایی، از رنگ روشن‌تری برخوردار هستند. در اوایل قرن بیستم، این نمونه کیک به‌نام قرمز مخملی شهرت پیدا کرد.

تاریخچه کیک قرمز مخملی

کیک مخملی، بدون برخورداری از صفت متمایز قرمز بودن، به دوره‌ی پس از جنگ داخلی آمریکا باز می‌گردد و به خاطر بافت نرم و یکدستی که داشته، آن را به این نام می‌خوانده‌اند. در آگوست 1871 در مونترآل و نوامبر همان سال در یک مجله‌ی آشپزی دیگر در بوستون به دستورالعمل پخت کیک مخملی برای اولین بار اشاره شده است و در دهه‌ی 1940میلادی پخت کیک شکلاتی مخملی، بدون هیچ افزودنی رنگ خوراکی، بسیار معمول بوده است.

همان‌طور که گفتیم فکر اولیه‌ی پختن یک کیک به رنگ قرمز یا در موارد کمتری به رنگ صورتی و بدون استفاده از شکلات به دهه‌ی 1870 باز می‌گردد. کیک هندوانه‌ای نمونه‌ی بارز آن به شمار می‌آید. با آغاز دهه‌ی 1870، شرکت بیکینگ‌پودر پرایس در شیکاگو، محصول جدیدی از رنگ خوراکی را به صورت مایع و در بطری‌های کوچک به بازار عرضه کرد که افزودن رنگ را به مواد غذایی آسان‌تر می‌نمود. اتفاقی که با استقبال بی‌نظیری نیز روبه‌رو شد.

تاریخچه کیک قرمز مخملی

یکی از کیک‌های اولیه که با افزودن مقدار زیادی رنگ خوراکی قرمز درست می‌شد، همین کیک قرمز والدورف بود. کیکی که به شکل ابتدایی در سال 1959 به‌وجود آمد. در آن زمان، هتل اطریشی والدورف هیچ کیک قرمز والدورف یا قرمز مخملی یا حتی کیکی مشابه آن را عرضه نکرده بود. در واقع دلیلی که باعث شد کسی را به این کار وا دارد که یک یا دو بطری رنگ قرمز خوراکی را کاملا در خمیر اولیه‌ی یک کیک خالی کند، نمی‌دانیم. برخی منابع، از شرکت افزودنی‌های خوراکی گونزالس در تگزاس تجلیل می‌کنند که در دهه‌ی 1940 برای فروش بیشتر تلاش می‌کرد؛ هرچند که اولین گزارش همکاری شرکت فوق‌الذکر در تهیه کیک قرمز مخملی به سال 1962 برمی‌گردد. ممکن است بیزاری بانوان خانه‌دار دهه‌ی 1950 از رنگ قهوه‌ای کیک‌های شکلاتی که می‌پختند، دلیلی شده باشد تا خمیر کیک را با مقدار بیشتری از رنگ‌های خوراکی مخلوط کنند. شاید هم این مخلوط کردن کاملا از روی بی‌دقتی صورت گرفته باشد.

کیک قرمز مخملی در ایران

کیک قرمز والدورف شباهتی به نمونه‌های پیشین خود که مقدار قابل ملاحظه‌ای شکلات داشتند و رنگشان نیز تیره بود، نداشت. یک افسانه درباره‌ی محبوبیت کیک قرمز والدورف وجود دارد. روزی یکی از مشتری‌های هتل اطریشی والدورف برای دسر خود سفارش یک تکه کیک می‌دهد. خانم مشتری پس از آن‌که کیک را نوش‌جان می‌کند از طعم آن بسیار لذت می‌برد. از پیش‌خدمت نام آن را می‌پرسد. پیش‌خدمت به او نام کیک را می‌گوید. خانم مشتری طرز تهیه آن را جویا می‌شود که آن را پس از دریافت صورت‌حساب تحویل می‌گیرد. اما در کمال تعجب متوجه این موضوع می‌شود که صاحب رستوران هتل، توضیح طرز تهیه‌ی کیک را هم در صورت‌حساب قید کرده است. این امر موجب عصبانیت بیش از حد خانم مشتری می‌شود. خانم مشتری هم که کاری از دستش ساخته نبود، پس از پرداخت صورت‌حساب، تصمیم به تلافی می‌گیرد و طرز تهیه‌ی کیک را برای همه‌ی دوستان و آشنایان خود توضیح می‌دهد.

داستان ادامه می‌یابد و در روز جمعه 22 ماه می 1959 در اوهایو، یک روزنامه بنام هیلزبورو گزت، در مقاله‌ی خود به هتلی در شهر دیگر، شیکاگو، اشاره می‌کند و در آن از کیک والدروف تحت عنوان “این یک طرز تهیه‌ی کیک سیصد دلاری است” یاد می‌کند. سه روز پس از آن، در روز دوشنبه 25 ماه می، نسخه‌ای از مجله‌ی ژورنال اخبار طرز تهیه‌ی یک کیک را به چاپ می‌رساند که شامل نمونه‌ی استاندارد کیک قرمز مخملی با پوشش سفید و منجمدی بر روی آن بود.

بدین ترتیب اولین نام ثبت شده از کیک در دنیای مدرن امروزی مربوط به سال 1962 و فروشگاه سرزمین مواد غذایی در سیاتل آمریکا است که در تبلغات فروشگاهی خود نام کیک قرمز مخملی والدورف را به آن داده بود.

کیک قرمز مخملی در ایران

این کیک در ایران هواداران مخصوص به خود را دارد و بیشتر در کافی‌شاپ‌ها عرضه می‌شود. برای تجربه طعم خوشمزه این کیک ما پیشنهاد می‌کنیم با برند کیک تی‌اس آشنا شوید. این برند در سبد محصولات خود کیک Red Velvet را نیز دارد. کیکی موردعلاقه‌ی مشکل‌پسندان. کیک تی‌اس علاوه بر این‌که محصولات خود را در اختیار کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها، سفره‌خانه‌های سنتی، بوفه‌ها، هتل‌ها، مجموعه‌های ورزشی، بیمارستان‌ها و تالارهای جشن و مهمانی قرار می‌دهد، کیک‌های خوشمزه‌ی خود را در قنادی ناتلی نیز عرضه می‌کند. شعبه مرکزی قنادی قدیمی ناتلی در خیابان سهروردی شمالی واقع شده است. شما می‌توانید حتی این کیک را از طریق سایت ناتلی به‌صورت آنلاین خریداری کنید.

کیک قرمز مخملی تی‌اس با بهره‌گیری از فناوری روز دنیا تولید شده است و در آن از مواد اولیه و ترکیبات تازه و با کیفیت استفاده شده است. کیکی که علاوه بر ظاهر متفاوت و زیبای خود، طعم و مزه‌ای بی‌نظیر نیز دارد.