فرصت کار و تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا یکی از گزینه‌هایی است که بسیاری از جوانان در ذهن می‌پرورانند، و این امر بی‌دلیل نیست. ساده بودن دریافت ویزای تحصیلی کانادا در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته، هزینه‌های مناسب زندگی و تحصیل در کانادا، امکان تحصیل در دانشگاه‌های باکیفیت، و زندگی در کشوری پیشرفته، امکان کار در کانادا به صورت پاره‌وقت در دوران دانشجویی، و امکان اخذ اقامت دائم کانادا پس از فراغت از تحصیل، مهم‌ترین دلایلی هستند که قشر دانشجو را جذب و شیفته‌ی تحصیل در کانادا می‌کنند.

تحصیل در کانادا

یکی از اصلی‌ترین جذابیت‌های تحصیل در کانادا برای دانشجویان، کیفیت برتر دانشگاه‌های این کشور است. نگاهی به فهرست دانشگاه‌های برتر جهان که هر ساله منتشر می‌شود نشان می‌دهد که سه دانشگاه کانادا همیشه در میان 50 دانشگاه برتر جهان جای دارند: دانشگاه مک‌گیل در شهر مونترال، دانشگاه تورنتو در شهر تورنتو، و دانشگاه بریتیش کلمبیا در شهر ونکوور. البته تحصیل در کانادا الزاماً به معنی تحصیل در همین سه دانشگاه نیست. کانادا ده‌ها دانشگاه بسیار باکیفیت دیگر نیز دارد که از جمله می‌توان به دانشگاه آلبرتا، دانشگاه مک‌مستر، دانشگاه مونترال، دانشگاه اُتاوا، دانشگاه وسترن، دانشگاه کلگری، دانشگاه واترلو و ده‌ها دانشگاه دیگر نیز نام برد که همگی در کلاسی جهانی و مطابق به برترین استانداردهای آموزشی دنیا، خدمات خود را به مشتاقان تحصیل در کانادا ارایه می‌کنند.

اگر قصد مهاجرت دارید و تحصیل در کانادا را فقط به عنوان راهی میانبر برای این هدف خود در نظر گرفته‌اید، بد نیست بدانید که همزمان با تحصیل در کانادا باید آینده‌نگر باشید و به فکر کار در کانادا نیز باشید. خوشبختانه پیوند بین دانشگاه و صنعت و بازار کار در این کشور بسیار قوی است و خود دانشگاه‌های کانادا نیز اصلی‌ترین تمرکزشان، تربیت نیروهای متخصص و ماهر برای بازار کار این کشور است. به همین دلیل است که دانشجویان، پس از تحصیل در کانادا می‌توانند به پشتوانه‌ی مهارت‌ها و تخصص‌هایی که آموخته‌اند خیلی راحت وارد بازار کار این کشور شوند، و همین امر، یکی از اصلی‌ترین جذابیت‌ها و انگیزه‌های تحصیل در کانادا است.

در مورد هزینه‌های تحصیل در کانادا نیز باید گفت که فقط بحث هزینه‌ی شهریه‌ی دانشگاه نیست بلکه هزینه زندگی در این کشور نیز به هر حال باید بخشی از هزینه‌های دانشجو به حساب آید. هزینه‌های تحصیل و زندگیِ دانشجویی در کانادا اگرچه از یک دانشگاه و شهر به دانشگاه و شهر دیگر تفاوت دارد، اما در مجموع می‌توان به‌راحتی مشاهده کرد که جمع این هزینه‌های تحصیل در کانادا کمتر از تحصیل در کشورهای دیگری چون آمریکا، انگلستان، یا آلمان است. شهریه‌ی یک سال در تحصیل در کانادا به طور متوسط، سالانه بین 12 تا 20 هزار دلار، و هزینه‌های زندگی یک فرد مجرد در کانادا، حدود سالی 12 هزار دلار است. معیار خود دولت کانادا برای تمکن مالی دانشجوی خارجی در این کشور نیز همین رقم است. یعنی اداره مهاجرت کانادا هنگام صدور ویزای تحصیلی، باید مطمئن شود که متقاضی، به جز هزینه‌ی شهریه‌ی خود، حداقل 12 هزار دلار برای زندگی و تحصیل در کانادا به مدت یک سال را دارد.

جدای از همه‌ی این مزایا، دانشجویان همزمان با تحصیل، امکان کار در کانادا را نیز خواهند داشت. مجوز کار دانشجویی، در واقع مجوز کار پاره‌وقت است که تا سقف 20 ساعت در هفته تعیین شده است. این امکان کار همزمان با تحصیل در کانادا به دانشجویان امکان می‌دهد علاوه بر تامین بخشی از هزینه‌های تحصیل خود، سابقه‌ی کار در کانادا را نیز کسب نمایند تا در آینده، از مزیتِ همین سابقه کار در کانادا برای تکمیل پرونده‌ی مهاجرت خود و کسب امتیازات بیشتر در برنامه‌های مهاجرتی، استفاده نمایند.

کار در کانادا

یکی از اصلی‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا، مهاجرت به این کشور از طریق تخصص و کار در کانادا است. درباره‌ی کار در کانادا باید گفت که این کشور به‌شدت نیاز به نیروی کار دارد. دولت این کشور هر ساله فهرستی از مشاغل مورد نیاز خود برای مهاجرت را منتشر می‌کند که به «طبقه‌بندی ملی مشاغل» (NOC) معروف است و در آن، به هر شغل، یک کد انحصاری تعلق می‌یابد. این فهرست شامل 600 شغل مختلف است که در قالب پنج رده (0, A, B, C, D) قرار می‌گیرند. در حال حاضر، کلیه‌ی مشاغل رده‌های 0, A, B بیش از سایر مشاغل، مورد نیاز بازار کار در کانادا هستند. مشاغلِ زیرمجموعه‌های این سه رده، جمعاً 470 شغل را شامل می‌شوند. یعنی بازار کار در کانادا در حال حاضر به 470 شغل مختلف نیاز دارد و برای تامین این نیروی کار خود، متقاضیان مهاجرت را به روش‌های مختلف جذب و پذیرش می‌نماید. این کشور برای تامین نیروی کار در کانادا سالانه حدود 300 هزار مهاجر جدید می‌پذیرد.

متقاضیان مهاجرت و کار در کانادا را اساساً می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: گروه اول کسانی هستند که می‌توانند از یک کارفرمای کانادایی، پیشنهاد شغل یا همان جاب آفر دریافت کنند، و گروه دوم کسانی هستند که امکان دریافت پیشنهاد شغل قبل از مهاجرت را ندارند. امکان مهاجرت و کار در کانادا برای هر دو دسته وجود دارد.

فرصت کار و تحصیل در کانادا

مهاجرت و کار در کانادا با پیشنهاد شغل (جاب آفر)

اگر متقاضی مهاجرت و کار در کانادا بتواند به هر طریقی از کارفرمای کانادایی جاب آفر بگیرد، مسیر مهاجرت او بسیار هموار خواهد بود زیرا وی می‌تواند با همان نامه‌ی جاب آفر، از استانِ مربوطه نامزدیِ استانی (Provincial Nomination) دریافت کند و این نامزدی استانی، خودش ضامن پذیرش تقاضای مهاجرت و کار در کاناداست (مگر این که متقاضی، به تشخیص اداره مهاجرت کانادا، به دلایلی چون مسایل امنیتی و بهداشتی، صلاحیت لازم برای مهاجرت و کار در کانادا را نداشته باشد).

مهاجرت و کار در کانادا بدون پیشنهاد شغل (جاب آفر)

اصلی‌ترین برنامه‌ی مهاجرتی برای مهاجرت و کار در کانادا بدون جاب آفر، برنامه‌ای است که با نام «برنامه‌ی مهاجرت نیروی کار ماهر» (معروف به اسکیل ورکر) شناخته می‌شود. این برنامه به متقاضیان مهاجرت و کار در کانادا امکان می‌دهد در یک سیستم رقابتی و امتیازمحور شرکت کنند و در صورت کسب امتیاز لازم اقدام به مهاجرت به کانادا نمایند. در این سیستمِ امتیازمحور، معیارهایی متعددی چون سن، سابقه کار در کانادا و خارج از کانادا، مدرک تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی،… مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و به هر یک از این معیارها، امتیاز خاصی داده می‌شود. جمع امتیازات متقاضی او را وارد رقابت با سایر متقاضیان می‌کند.

البته در کنار دو روش فوق برای مهاجرت و کار در کانادا باید روش خوداشتغالی را نیز اضافه کرد زیرا یکی از روش‌های کار در کانادا خوداشتغالی است. خوداشتغالی به این معنی است که متقاضی اساساً به خاطر ماهیت شغل خود، نیازی به استخدام در جایی ندارد و خودش می‌تواند مستقلاً کار در کانادا را بر عهده بگیرد. این روش بیشتر ویژه‌ی کسانی است که در حوزه‌های خاصی چون رشته‌های ورزشی، هنری، و فرهنگی فعالیت دارند و قصدشان از کار در کانادا نیز ادامه دادنِ همین حوزه‌هاست. شرایط خوداشتغالی البته اندکی دشوار است زیرا متقاضی قبل از دریافت اقامت دائم و شروع به کار در کانادا باید ثابت کند که در یکی از حوزه‌های مذکور، چهره‌ای شناخته شده و مطرح است.

یک امکان دیگر برای کار در کانادا دریافت ویزاهای موقت است، یعنی متقاضی می‌تواند برای شروع به کار در کانادا از دولت این کشور، مجوز کار موقت دریافت نماید. البته این ویزاهای موقت نیز بعد از مدت زمانی خاص و با احراز شرایطی مشخص، امکان تبدیل شدن به اقامت دائم را دارند. این ویزای موقت کار در کانادا نیز الزاماً نیاز به جاب آفر یا همان پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی دارد.

آخرین گزینه‌ای که باید در ارتباط با کار در کانادا به آن اشاره کرد، بی‌ارتباط با مقوله‌ی تحصیل در کانادا نیست. این گزینه، ویزای کار فارغ‌التحصیلان است. دولت کانادا برای آن‌که دانشجویان خارجی پس از تحصیل در کانادا مشتاق به ماندن و کار در این کشور شوند، به آن‌ها امکان می‌دهد پس از پایان تحصیل در کانادا درخواست ویزای موقت کار بدهند و چندسالی در این کشور بمانند و با کار در کانادا جذب این کشور شوند. این ویزا اگرچه ویزای موقت است، اما افراد می‌توانند پس از تحصیل در کانادا با استفاده از همین امکان، سابقه کار مناسبی برای خود ایجاد کنند، از کارفرمای کانادایی خود جاب آفر بگیرند و نهایتا درخواست اقامت دائم بدهند.

نقش وکیل مهاجرتی در فرایند اخذ مجوزهای لازم برای تحصیل در کانادا و کار در کانادا

همه‌ی روش‌های فوق که به زبانی ساده بیان شدند، پیچیدگی‌های اداری و حقوقی خاص خود را دارند که قطعاً همکاری با یک وکیل مهاجرتی می‌تواند بسیاری از موانع و پیچیدگی‌های مذکور را برطرف کند. وکیل مهاجرتی با اتکا به دانش و تجربه‌ی خود در هر یک از برنامه‌های مهاجرتی، می‌تواند نقش بسیار مهمی در موفقیت شما برای کار و تحصیل در کانادا داشته باشد. وکیل مهاجرتی خوب کسی است که هم با قوانین مهاجرت به کانادا و هم با ضوابط و مقررات کار و تحصیل در کانادا آشنا باشد. بعلاوه، وکیل مهاجرتی می‌تواند بسیاری از تشریفات اداری و حقوقی را به نیابت از شما انجام دهد و دغدغه‌های متعدد شما در این زمینه را کم کند.

واقعیت این است که هر سال تعداد فراوانی از مردمان سراسر دنیا به دلایل مختلف اقدام به مهاجرت می‌کنند. اگر فردی که قصد مهاجرت و کار یا تحصیل در کانادا را داشته باشد اما از شرایط مهاجرت و زندگی در این کشور بی‌اطلاع باشد، حتماً باید با یک وکیل مهاجرتی متخصص و باتجربه مشورت نماید. وکیل مهاجرتی می‌تواند فرایند مهاجرت قانونی شما به کانادا را تسهیل نماید.

لازم به ذکر است که این پست توسط وکیل مهاجرتی موسسه رهپویان مهاجر نوشته شده است. رهپویان مهاجر با در اختیار داشتن چندین مشاور و وکیل مهاجرتی در شهرهای مختلف ایران و کانادا، مرجعی قابل اعتماد برای انجام امور مهاجرتی شماست. هر وظیفه‌ای که از یک موسسه و وکیل مهاجرتی انتظار داشته باشید را می‌توانید به رهپویان مهاجر بسپارید.

مشخصات تماس:

دفتر مرکزی: شیراز- معالی‌آباد- ابتدای خیابان بهاران- مجتمع اداری آرین- طبقه سوم – واحد 4

تلفن‌های تماس: 07136383246– 07136383392– 09120973437 –09120973427- 09122189355

دفتر تهران: تهران- خیابان فرشته- خیابان بیدار- نبش کوچه مریم غربی- پلاک 1/2 – واحد 4

تلفن‌های تماس: 02122055621- 09120973437

دفتر مشهد: مشهد- خیابان امام رضا- بین امام رضا ۳۶ و ۳۸- پلاک ۸۷۲

تلفن تماس: ٠٥١٣٨٥٢٧١٤٧- 09151567905

دفتر کرج:  کرج- خیابان طالقانی- جنب پل آزادگان– ابتدای بلوار بسیج (کاج سابق)- پلاک۴۷۹- ساختمان پژواک- طبقه پنجم- واحد 13

 تلفن‌های تماس: 02632515881- 02632513321