در روزگاری که ما هستیم بسیاری از مفاهیم معنای قدیمی خود را از دست داده اند و معنی جدیدی به دست آورده اند. در این سال ها با افزایش چشمگیر جمعیت شهری و به تبع آن آپارتمان نشینی، بسیاری از کسب و کار های قدیمی از میان رفته اند و در عوض شغل های جدیدی به وجود آمده اند.موسسات خدماتی و نظافت منزل از این دسته هستند. در این روزها کمک گرفتن از شرکت های خدماتی و نظافت منزل برای انجام نظافت منزل بدیهی ترین راه به نظر می رسد. نظافت منزل از طریق این شرکت ها زمانی موثرتر به نظر می آید که به یاد بیاوریم نظافت منزل فقط مختص داخل خانه نیست و راه پله ها،پارکینگ و سایر بخش های مشاع خانه هم بخشی از نظافت منزل محسوب می شود.

چه عواملی روی قیمت نظافت منزل تاثیر می گذارد؟

توجه داشته باشید که از لحظه ای که پذیرفتید برای نظافت منزل خود احتیاج به کمک دارید، ناچار به انتخاب یکی از این دو راه برای نظافت منزل هستید :

درخواست کارگر نظافت منزل از شرکت هایی که به طور تخصصی در زمینه نظافت منزل کار می کنند ویا درخواست مستقیم از یک کارگر نظافت منزل آشنا.

سرویس نظافت منزل از پر استفاده ترین خدماتی است که یک شرکت نظافت منزل یا یک شرکت خدمات منزل ارائه می‌ کند. برخی بجای کمک گرفتن از شرکت خدماتی و نظافت منزل از یک کارگر نظافت منزل که دوست و آشنا معرفی‌ می‌کند کمک می‌گیرند. گروهی دیگر اما ترجیح می دهند از میان پیشنهادهای چند شرکت نظافت منزل دست به انتخاب بزنند. اینکه شرکت های مورد استفاده چقدر باسابقه هستند و به چه شیوه ای از نیروهای خود ضمانت می گیرند اهمیت زیادی در اعتماد سازی دارد و باید از مطمئن بودن این شرکت های نظافت منزل و کارگران تحت فرمانشان خاطر جمع بود. استفاده از خدمات نظافت منزل فقط محدود به نظافت منزل در یک شرایط عادی نیست و معمولا مواردی مثل نظافت منزل قبل و بعد از جشن ها و مجالس و یا نظافت منزل به منظور آماده سازی خانه های نوساز برای اسباب کشی و سکونت، از زمان های پر طرفدار برای استفاده از خدمات نظافت منزل محسوب می شود. شما به عنوان مشتری استفاده از خدمات نظافت منزل می توانید هم بصورت یکباره و هم با قراردادهای هفتگی و ماهانه از خدمات شرکت های نظافت منزل استفاده کنید.

هزینه استفاده از خدمات نظافت منزل تابع عوامل نسبتا زیادیست و مواردی مثل متراژ خانه، تعداد اتاق خواب و سرویس های بهداشتی و همچنین مواد مصرفی شوینده از جمله عوامل اثرگذار بر قیمت نظافت منزل هستند. البته باید توجه داشت که شرکت های خدمات نظافت منزل، برآوردهای متنوعی از هزینه نظافت منزل ارائه ‌می‌کنند اما جایی برای نگرانی نیست تنها باید توجه داشته باشید که بهتر است قبل از ارسال کارگر برای نظافت منزل بر روی هزینه نظافت منزل به توافق برسید. در شهر تهران ارسال نیروهای نظافتی به صورت منطقه ای می باشد تا روند ارسال تسهیل گردد .به عنوان مثال : نظافت منزل شرق تهران ، نظافت منزل غرب تهران ، نظافت منزل شمال تهران و نظافت منزل جنوب تهران

1. هزینه پایه نظافت منزل: بیشتر شرکت های خدمات نظافت منزل یک هزینه ی پایه حدود 40هزار تومانی را برای ۴ ساعت کار یک نیروی آقا به عنوان دستمزد کارگر نظافت منزل به مشتری اعلام می کنند. همین دستمزد ۴ ساعته برای نیروی نظافت منزل خانم گاهی 10 تا 15 هزار تومان افزایش می یابد. در واقع هزینه نظافت منزل بصورت ساعتی اعلام می گردد و در اکثر شهرهای بزرگ کمابیش همین قیمت ها برای نظافت منزل صدق می کند.

2. متراژ خانه: همانطور که گفته شد هزینه نظافت منزل بصورت ساعتی برآورد می شود اما بدیهیست متراژ خانه بر میزان زمان مورد نیاز و یا تعداد نیروی خدماتی نظافت منزل و در نهایت قیمت کلی نظافت منزل تاثیر میگذارد. علاوه بر آن باید به این نکته هم توجه داشت که در خانه های بزرگتر ممکن است  تعداد سرویس های بهداشتی و اتاق ها هم افزایش یابد.

3. تعداد اتاق ها: نظافت منزلی که فضای یک پارچه ای دارد زمان کمتری برای نظافت نیاز دارد در حالیکه تعداد اتاق ها به دلیل بیشترشدن جزییات کار و صرف زمان و نیروی بیشتر هزینه نظافت منزل را افزایش داده و قیمت کلی را بالامی برند. البته کم نیستند شرکت های نظافت منزلی که نظافت منزل را به صورت کلی قیمت گذاری می کنند.

4. تعداد سرویس های بهداشتی:معمولا مشتریان خدمات نظافت منزل حساسیت بیشتری روی این بخش از خانه دارند پس هم زمان بیشتری نیاز دارد و هم هزینه.

5. چه نوع نظافت منزلی می خواهید؟: شاید بتوان نظافت منزل را به این 3 دسته کلی ( نظافت منزل استاندارد، نظافت دیوارها و پنجره ها و نظافت منزل به منظور خانه تکانی) تقسیم کرد. منظور از نظافت منزل استاندارد همان چیزیست که اکثر ما از نظافت منزل در ذهن داریم. برای نظافت دیوارها و پنجره ها بر خلاف دیگر انواع نظافت منزل، کارگر مرد ترجیح داده می شود که برای 8 ساعت رزرو می شود. در نهایت در مورد نظافت منزل از نوع خانه تکانی باید بدانید که در بازه های 8 ساعته یا بیشتر انجام می شود و در صورت درخواست مشتری این نوع نظافت منزل می تواند شامل شستشوی فرش و قالی و مبلمان هم باشد.

6. جنسیت نیروی کار برای نظافت منزل: معمولا نیروی های خانم با توجه به کم تر بودن تعدادشان در بازار نظافت منزل و درخواست بیشتر برای آن ها، با قیمت پایه بالاتری به ارائه خدمات نظافت منزل می پردازند.

7. تعداد دفعات استفاده از خدمات نظافت منزل: در میان مشتریان استفاده از خدمات نظافت منزل، کم نیستند کسانی که برنامه ی منظمی برای نظافت منزل یا محل کار خود دارند که معمولا این موضوع منتج به پرداخت هزینه ای کمتر برای نظافت منزل می شود.
به طور کلی هزینه نظافت منزل استاندارد برای یک خانه با متراژ متوسط را می توان در محدوده 40 تا 120 هزار تومان  و برای نظافت منزل از نوع خانه تکانی هزینه ای بین 80 تا 160 هزار تومان پیش بینی کرد.

اگر در فکر این هستید که برای اولین بار از خدمات نظافت منزل استفاده کنید، این نکات در خاطرتتان باشد:
فقط با موسسات نظافت منزل مجاز و قانونی تماس گرفته و تقاضای کارگر نمائید.

اگر کارگر موسسه نظافت منزل در هنگام کار خسارتی به وسایل منزل شما وارد کردند، شما باید با خود موسسه نظافت منزل تماس بگیرید و تقاضای پرداخت هزینه کنید( درصد هزینه پرداختی به سیاست موسسه نظافت منزل بستگی دارد).

اگر به هر دلیلی ( اخلاقی یا حرفه ای) حس کردید از کارگرتان راضی نیستید، می‌توانید با شرکت نظافت منزل تماس گرفته و تقاضای کارگر دیگری  برای نظافت منزلتان نمایید و شرکت نظافت منزل موظف است بدون دریافت هیچ‌گونه وجهی از آن کارگر بخواهد که خانه را ترک کند و فرد جدیدی را برای ادامه کار نظافت منزل بفرستد.

حتما قبل از آمدن کارگر نظافت منزل به خانه شما، سر دستمزد و هزینه کار به توافق برسید.
اگر وسایل عتیقه و یا اثر هنری آسیب پذیر در منزل دارید که در صورت آسیب دیدن قابل جبران و جایگزینی نیست، هوشمندانه است که قبل از رسیدن کارگر نظافت منزل و شروع فرآیند نظافت منزل، آن را به جایی دور از دسترس منتقل کنید.

منبع: موج نو

www.mojeno-co.com