مکمل‌های دارویی، از جمله شربت‌ها، در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش بسیار مهمی دارند. بسیاری از افراد بر این باورند که تغییر رژیم غذایی یا استفاده از گیاهان دارویی و دمنوش آن‌ها برای ارتقاء ایمنی بدن کافی است.

هرچند نمی‌توان تأثیر رژیم غذایی روی سلامت بدن را منکر شد، اما امروزه باتوجه به اینکه اکثر ما با غذاهای فرآوری شده و غیر ارگانیک احاطه شده‌ایم، رعایت یک رژیم کاملاً سالم که همه نیازهای سیستم ایمنی بدن ما را برطرف کند بسیار سخت است.

زندگی در چنین شرایطی که عوامل بیماری زا ما را احاطه کرده‌اند، به ما گوشزد می‌کند که استفاده از مکمل‌های دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای هر فردی با هر سنی نیاز است. زیرا این سیستم، سد دفاعی و سپری برای مقابله با انواع بیماری‌ها است.

نقش مکمل‌های دارویی در تقویت سیستم ایمنی بدن

برای اینکه بیشتر به تأثیر و اهمیت مکمل‌های دارویی تقویت‌کننده سیستم ایمنی پی ببرید، در ادامه اطلاعاتی جامع از در مورد انواع مکمل‌ها، مزایای استفاده از آن‌ها و تأثیر استفاده از آن‌ها در سنین پایین را برای شما شرح خواهیم داد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

انواع مکمل‌های دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن

محصولات تقویت کننده سیستم ایمنی بدن انواع مختلفی دارند. علت این تنوع این است که افراد جامعه با رنج سنی و ذائقه متفاوت، با محصولات متفاوت سازگاری دارند. موارد زیر پر استفاده ترین نوع مکمل‌های دارویی برای تقویت سیستم ایمنی هستند:

شربت تقویت سیستم ایمنی بدن

تا چند دهه قبل، شربت‌ها منفورترین داروها بودند. زیرا مزه آن‌ها (به خصوص مزه شربت‌های مکمل) به ذائقه بسیاری از افراد خوش نمی‌آمد. حتی عده‌ای هم که از شربت تقویت سیستم ایمنی استفاده می‌کردند، مزه آن را به سختی تحمل می‌کردند.

اما اکنون شربت‌ها با اسانس‌ها و مزه‌های دلخواه افراد در بازار موجود است. هر فرد می‌تواند با توجه به سلیقه خود، اسانس مورد نظر خود را انتخاب کند. این ویژگی که باعث تنوع بالا نیز شده است، اکنون این محصولات را به محبوب‌ترین مکمل دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بین تمام سنین تبدیل کرده است.

شربت تقویت سیستم ایمنی بدن

قرص تقویت کننده سیستم ایمنی

قرص‌های تقویت کننده سیستم ایمنی را بیشتر بزرگسالان مصرف می‌کنند. زیرا کودکان و نوجوانان امروزی خیلی با خوردن قرص میانه خوبی ندارند. قرص‌های مکمل معمولاً اندازه بزرگتری نسبت به قرص‌های معمولی دارند و در دهان نیز مزه تلخی به جا می‌گذارند. احتمالاً دلیل مقاومت کودکان و نوجوانان برای مصرف قرص‌های مکمل نیز همین عامل باشد. با این حال برای تقویت سیستم ایمنی بدن قرص‌های ایرانی و خارجی مختلفی در بازار موجود است که شما می‌توانید با توجه به نیاز بدن خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

پاستیل‌های تقویت سیستم ایمنی

پاستیل‌های مکمل بیشتر برای کودکان استفاده می‌شود. این نوع مکمل‌های محبوب کودکان هستند. زیرا در هر طعم و شکلی موجود بوده و کودکان هیچ مقاومتی نسبت به آن‌ها ندارند. در واقع استفاده از پاستیل‌های مکمل برای تقویت سیستم ایمنی کودکان، به جای حس خوردن یک دارو، حس خوردن یک خوراکی خوشمزه را می‌دهد که اتفاقاً برای سلامتی نیز بسیار مفید است.

اما نکته‌ای که در مورد پاستیل‌های مکمل نگران کننده است، این است که در این نوع از مکمل‌های دارویی، مقدار زیادی از مواد مغذی گنجانده شده تا نیاز بدن کودکان با خوردن چند عدد از آن‌ها برطرف شود. اما طعم شیرین و ظاهر فریبنده آن، سبب مصرف بی رویه و در نتیجه ایجاد مسمومیت در کودکان خواهد شد. از این رو والدین باید در این مورد مصرف پاستیل تقویتی را در کودک خود کنترل کنند.

مزایا و معایب مکمل‌های دارویی تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

همه ما می دانیم که بهترین و کم خطرترین راه برای تقویت سیستم ایمنی بدن، تنظیم یک رژیم غذایی روزانه سالم و سرشار از مواد مغذی است. اما زندگی پر مشغله و ماشینی این امکان را از اکثر ما گرفته است. از این رو، استفاده از مکمل‌های دارویی مانند شربت گیاهی تقویت سیستم ایمنی بدن، برای جبران کمبودهای تغذیه‌ای اکنون بی ضررترین راه است. اما مسلماً استفاده از این نوع مکمل‌های دارویی نیز مزایا و معایب خاص خود را دارند. در ادامه نگاهی به این موارد می‌اندازیم.

مزایا و معایب مکمل‌های دارویی تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

مزایای استفاده از مکمل‌های دارویی برای تقویت سیستم ایمنی

  1. تأمین همه ریز مغذی‌ها در کنار هم

اصلی‌ترین ویژگی مکمل‌های داروی  تقویت‌کننده سیستم ایمنی این است که هرآنچه شما برای جبران کمبودهای تغذیه‌ای خود در روز نیاز دارید را یکجا در یک قرص در اختیارتان می‌گذارد. در حالی که اگر بخواهید این کمبودها را با خوردن مواد غذایی جبران کنید، باید مواد غذایی بسیار متنوعی را در رژیم روزانه خود قرار دهید. بسیاری از کارمندان و افراد شاغل این امکان را ندارند.

  1. رفع همه کمبودها در حجم و مقدار کم

یکی از دردسرهای جبران کمبودهای تغذیه‌ای با رژیم روزانه، این است که برای کسب مقدار مورد نیاز ریز مغذی‌ها در روز باید مقدار زیادی غذا بخوریم! به عنوان مثال زینک یکی از مهم‌ترین عناصر برای تقویت سیستم ایمنی است. هر فرد بزرگسال در روز به 10 الی 12 میلی گرم زینک نیاز دارد. اگر بخواهید تنها با رژیم غذایی این میزان زینک را تأمین کنید، باید هر روز حدود 100 گرم گوشت یا 200 گرم حبوبات (لوبیا و عدس) مصرف کنید! این مواد غذایی بیشترین مقدار زینک را در خود جای داده‌اند.

حال تصور کنید موارد دیگری مانند ویتامین C، فلاونوئیدها، ویتامین B، فولیک اسید، آهن، ویتامین E و D نیز به آن اضافه شود! مسلماً هیچ یک از ما نمی‌توانیم تنها با تکیه بر رژیم غذایی به تقویت سیستم ایمنی خود کمک کنیم.

  1. مصرف آسان و قابل کنترل

استفاده از مولتی ویتامین‌ها وقتی از شما نمی‌گیرد. نیازی نیست برای تقویت سیستم ایمنی خود چیزی بپزید و یا آماده کنید. تنها کافی است قرص یا شربت تقویت کننده سیستم ایمنی خود را به میزان مورد نیاز (که توسط مشاور سلامت یا پزشک تعیین شده) مصرف کنید. شما می‌توانید مکمل دارویی خود در محل کار، تحصیل، ورزش، مسافرت و… همراه داشته باشید و در هر ساعتی از روز (طبق الگوی مصرف) از آن استفاده کنید. میزان مصرف آن نیز کاملاً مشخص است و سبب ایجاد مسمومیت نخواهد شد. به همین دلیل است که مکمل‌های دارویی بهترین انتخاب برای افراد پر مشغله محسوب می‌شود.

  1. تنوع بالا

همانطور که در قسمت قبل هم اشاره کردیم، مکمل‌های دارویی تنوع بالایی دارند. بنابراین شما برای تأمین نیازهای روزانه سیستم ایمنی بدن خود مجبور نیستید چیزی را به زور تحمل کنید. می‌توانید نوع مکمل مورد علاقه خود را انتخاب کنید و حتی در هر دوره مصرف از نوع متفاوتی از قرص، پاستیل یا شربت تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده کنید.

معایب داروهای تقویت سیستم ایمنی

تنها عیبی که می‌توان از مکمل‌های دارویی تقویت سیستم ایمنی گرفت، این است که مصرف بی رویه آن‌ها ایجاد مسمومیت می‌کند. اگر این مکمل‌ها با مشورت یا زیر نظر یک پزشک متخصص استفاده شود، مطمئناً هیچ عوارضی نخواهد داشت. تنها نکته‌ای که باید در مصرف مکمل‌ها رعایت شود، این است که هر بازه سنی و هر فردی با توجه به شرایط بدن خود، نیاز متفاوتی به ریز مغذی‌ها دارد. میزان این نیاز باید توسط یک پزشک مشخص شود.

استفاده از مکمل‌ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از مکمل‌های دارویی، تقویت سیستم ایمنی کودکان است. کودکان در سنین 1 تا 5 نیاز به رسیدگی بسیار بیشتری دارند. سیستم دفاعی بدن در این بازه سنی هنوز در حال تکمیل شدن است. به خصوص اگر کودک در دوران جنینی، مواد مغذی کافی دریافت نکرده باشد.

استفاده از مکمل‌ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان

هرچند شیر مادر بسیار غنی و کامل است، اما در کنار آن استفاده از مکمل‌های دارویی برای تقویت سیستم ایمنی نیز نیاز است. این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا اگر به ارتقاء ایمنی کودک در سنین 1 تا 5 سالگی بی اعتنایی شود، در سنین بزرگسالی قطعاً آسیب پذیرتر خواهد بود.

بسیاری از متخصصان خرید شربت تقویت سیستم ایمنی را برای کودکان یک سال به بالا توصیه می کنند. زیرا طعم‌های مختلفی دارد و کودکان نیز به خوردن آن‌ها علاقه نشان می‌دهند. همچنین ضرر استفاده از آن‌ها نسبت به پاستیل‌های مولتی ویتامین بسیار کمتر است.

نقش مکمل‌ها را برای تقویت سیستم ایمنی بدن جدی بگیرید

در این مقاله سعی کردیم با اشاره به مزایای استفاده از مکمل‌های دارویی برای تقویت سیستم ایمنی، میزان اهمیت آن را به شما یادآوری کنیم. اگر فرزند خردسال دارید، شاغل هستید و پر مشغله یا پایبند بودن به یک رژیم مغذی برایتان سخت است، حتماً هرچه زودتر برای تقویت مهم‌ترین ارگان بدن خود اقدام کنید. زیرا بیماری‌ها منتظر شما نیستد.