ممکن است سینه های بزرگ از نظر بعضی افراد موجب افزایش جذابیت و زیبایی بشود، اما بزرگ بودن سینه ها می تواند منجر به مشکلاتی هم بشود. هر چیزی در اندازه طبیعی و نرمال خود مناسب است و اگر اندازه آن به هر دلیلی از حد طبیعی بیشتر باشد، عوارض و مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. این موضوع در رابطه با سینه ها هم صدق می کند. در شرایطی که سینه ها بزرگ تر از حد طبیعی و سالم خود باشند، بهترین راهکار انجام عمل ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه است.

عمل ماموپلاستی کاهشی که از آن با نام عمل کوچک کردن سینه ها نیز یاد می شود، یکی از جراحی های زیبایی زنان است که هدف آن ترمیم سینه ها و کاهش سایز آن هاست. این عمل برای آن دسته از کسانی انجام می شود که می خواهند سایز سینه های بزرگ تر از حد طبیعی خود را کاهش داده و آن ها را متناسب و خوش فرم کنند. عمل ماموپلاستی علاوه بر آن که مشکلات ناشی از بزرگ بودن سینه ها مثل درد را برطرف می کند، در بهبود اعتماد به نفس و استایل افراد نقشی موثر دارد.

در ادامه این مطلب ضمن بررسی این نوع عمل و توضیح بیشتر درباره آن، به سوالات مرتبط با آن نیز پاسخ داده می شود؛ سوالاتی نظیر این که چه عواملی می تواند موجب انجام عمل ماموپلاستی کاهشی بشود؟ یا این که هزینه های عمل کوچک کردن سینه چقدر است؟

شما می‌توانید برای دریافت مشاوره از بهترین متخصصان و فوق‌تخصصان تهران با مرکز تخصصی زیبایی تاپ کلینیک تماس بگیرید و تصمیم درست تر و بهتری را حاصل کنید. 

ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی کاهشی یا کوچک کردن سینه چیست؟

عمل کوچک کردن سینه که به اصطلاح تخصصی ماموپلاستی کاهشی نیز از آن یاد می شود، در دسته جراحی های پلاستیک زیبایی قرار می گیرد. اما همه افرادی که این عمل را انجام می دهند با هدف زیباسازی اندامشان چنین اقدامی نمی کنند؛ انجام عمل ماموپلاستی کاهشی برای بسیاری از بانوان جنبه درمانی و بهداشتی دارد، نه جنبه زیبایی.

برخی از بانوان به دلیل بزرگ تر از حد طبیعی بودن سینه ها، دچار مشکلاتی مانند درد یا مشکلات حرکتی می شوند. چاره کار این دسته از افراد هم کم کردن اندازه سینه با عمل ماموپلاستی است.

دلایل و علل عمل ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی با تمرکز بر کوچک کردن سینه هایی که بزرگ تر از حالت نرمال است، انجام می شود. به غیر از افرادی که به میل خود و برای زیبایی و تناسب بیشتر اقدام به انجام عمل ماموپلاستی کاهشی می‌کنند، برخی افراد به دلایل درمانی باید این جراحی را انجام بدهند. از جمله اصلی ترین دلایل برای مراجعه به جراح برای انجام عمل ماموپلاستی کاهشی می توان موارد زیر را ذکر کرد:

  • بسیاری از بانوان با ورود به دوره میانسالی و یائسگی، با مشکلاتی مانند بزرگ شدن سینه روبرو می شوند. دلیل این اتفاق بالا رفتن میزان چربی در سینه ها به دلیل تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی است.
  • بانوانی که اضافه وزن دارند، در برخی موارد، دچار افزایش غیر طبیعی بافت چربی در سینه های خود می شوند.
  • بارداری به طور طبیعی موجب افزایش یافتن حجم سینه می شود. در دوران بارداری و شیردهی یکی از تغییرات بدن مادر، بیشتر شدن اندازه سینه هاست. با این حال اگر این افزایش سایز بیش از حد نرمال باشد یا پس از دوران شیردهی به شکلی نامطلوب باقی بماند، راهکار آن انجام عمل ماموپلاستی کاهشی است.
  • قرص ها و داورهای ضد بارداری از دیگر دلایل بزرگ شدن غیرطبیعی سینه ها هستند. این دسته داروها بر روی هورمون های زنانه اثر می گذارند و تغییر در میزان این هورمون ها موجب تغییراتی مانند تحریک بافت سینه و افزایش اندازه آن می شود.

به لیست بالا می توان مواردی را اضافه کرد که به دلایل مختلف، سایز سینه ها نامتقارن بوده و به یک اندازه نیست.

تشخیص عمل ماموپلاستی

این که عمل ماموپلاستی برای چه افرادی ضرورت دارد و یا این که در کسانی که با قصد زیبایی و تناسب سینه متقاضی این عمل هستند به چه صورت انجام شود، به نظر پزشک جراح متخصص بستگی دارد. معمولا وجود برخی علائم، که در ادامه به آن ها اشاره می شود، موجب می شود انجام عمل ماموپلاستی کاهشی ضرورت پیدا کند. پزشک با مشاهده یک یا چند تا از علائم زیر احتمالا تشخیص می دهد که عمل ماموپلاستی برای یک نفر لازم است:

  • متقارن نبودن سینه ها و بدشکلی و ظاهر نامتناسب در آن ها
  • وجود درد در سینه یا فشار هنگام پوشیدن لباس
  • احساس سوزش در پوست سینه ها
  • درد در گردن و شانه ها به دلیل فشار ناشی از سنگینی بیش از حد سینه ها
  • وجود مشکلات و محدودیت در حرکت یا خواب به دلیل بزرگی بیش از حد سایز سینه ها

لازم به ذکر است در تشخیص دقیق پزشک، جزییات زیادی تاثیر گذار هستند. مثلا انجام این عمل تنها پس از سن 18 سال انجام می شود. یا این که کسانی که باردار بوده و به زودی باید کودک خود را شیر دهند باید انجام عمل ماموپلاستی را تا بعد از دوران شیر دهی به تاخیر بیندازند. لازم به ذکر است در جلسه تشخیصی و مشاوره ای با پزشک متخصص، باید او را در جریان جزییاتی مانند مصرف الکل، مصرف دخانیات، ابتلا به بیماری های خاصی مانند دیابت، وضعیت بارداری و … قرار داد.

موارد منع ماموپلاستی

در صورتی که شخص متقاضی دارای بیماری های قلبی یا دیابت بوده یا اضافه وزن بیش از حدی دارد این عمل توصیه نمیشود. ذکر این نکته لازم است که عمل جراحی قبل از رشد کامل سینه میتواند احتمال نیاز به عمل دوم را افزایش دهد.

عوارض ماموپلاستی

این عمل مانند سایر عملهای رایج عوارضی را در پی خواهد داشت مانند کبودی که به مرور زمان رفع میشود همچنین ممکن است احساس نوک پستان هاله اطراف نوک پستان از بین برود. ممکن است برای شیردهی شخص متقاضی مشکلی ایجاد گردد یا اندازه و تقارن سینه ها تغییر کند که معمولا در این مورد با جراحی دوم مشکل بر طرف میشود

mammoplasty-topclinic

هزینه عمل ماموپلاستی

فاکتورهای متعددی در تعیین هزینه عمل ماموپلاستی نقش ایفا می کنند. حجم سینه و وضعیت آن در تعیین سختی کار موثر هستند. این که بیمار به چه روشی بیهوش بشود و برای کوچک کردن سینه ها کدام قسمت جراحی بشود نیز دیگر فاکتورهایی هستند که در تعیین هزینه مهم هستند. میزان تخصص و تجربه پزشک و شرایط مرکزی که قرار است عمل جراحی در آن جا انجام شود هم بر روی هزینه نهایی جراحی ماموپلاستی موثر هستند.

البته لازم به ذکر است در مواردی که عمل جنبه درمانی داشته باشد بخشی از هزینه ها را بیمه ها تامین می کند. آن دسته از افرادی که به علت بزرگ تر از حد طبیعی بودن اندازه سینه شان احساس درد، سوزش یا فشار در گردن و شانه دارند با گواهی پزشک متخصص می توانند از خدمات بیمه ها استفاده کنند.

مهم تر از هزینه های عمل ماموپلاستی، تخصص فردی است که عمل را به انجام می رساند. عمل ماموپلاستی هم با سلامتی و هم با اعتماد به نفس افراد در ارتباط است. بنابراین برای انجام آن لازم است از راهی مطمئن اقدام شود.

منبع بخشی از مطلب: سایت تاپ کلینیک