عشق و شکلات ترکیبی بی‌نظیر برای خوشبختی

محصولات ناتلی؛ انتخابی خوشمزه

در قرن سوم میلادی مطابق با اوایل دوره ساسانی در کشور ما، در روم باستان فرمانروایی به نام کلودیوس دوم بر سر کار بوده است. او عقاید عجیبی داشت. از جمله این‌که سربازی خوب خواهد جنگید که مجرد باشد. به همین خاطر طی فرمانی ازدواج را برای سربازان امپراتوری روم ممنوع اعلام کرد. کلودیوس به قدری بی‌رحم و فرمانش به اندازه‌ای قاطع بود که هیچ‌کس جرات کمک به ازدواج سربازان را نداشت. اما در همیشه بر یک پاشنه نمی‌چرخد. در همان دوران خفقان، کشیشی به نام ولنتیوس (ولنتاین) مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد. عاقبت کلودیوس دوم از این جریان با خبر می‌شود و دستور می‌دهد این کشیش را به زندان بیندازند. حبسی که به اعدام و مرگ وی انجامید. بدین‌ترتیب این کشیش به عنوان قهرمان و از خود گذشته‌ای در راه عشق معروف شد و نامش در تاریخ ماندگار گردید و از آن زمان الگو و سمبلی شد برای عشق. عشقی که جان جهان است.

شکلات قلبی

این روز در تقویم جهان به عنوان روزی برای عشق و برای عشاق باقی مانده است. از آن روزهایی که هوادارن خیلی زیادی دارد. شاید اگر از هر کدام از ما بپرسند، گل رز و شکلات را به عنوان مهم‌ترین نمادهای این روز برخواهیم شمرد اما شاید بد نباشد که بدانید این روز در اقصی نقاط دنیا با رسم و رسوم‌هایی متنوع و گاه متفاوت برگزار می‌شود. حتی در برخی کشورها، روز عشق، روزی متفاوت با روز ولنتاین است و آن را کاملا تبدیل به مراسمی بومی کرده‌اند.

روز ولنتاین در جهان

اسکاتلندی‌های جوان در چنین روزی سعی می‌کنند با یکدیگر آشنا شوند. به همین خاطر بازی‌های متعددی مانند بازی اسم و کلاه راه می‌اندازند.

به نظر می‌رسد این روز در کشور ژاپن مسئله مهم‌تر و سخت‌تری به حساب می‌آید. ولنتاین برای ژاپنی‌ها روز شکلات محسوب می‌شود و روزی که بر زنان این فشار را وارد می‌کند که بیش از قبل و حتما محبوب آقایان واقع شوند. برای نمونه کارخانه شکلات‌سازی «موريناگا» زنان را تشويق می‌کند که روز 14 فوريه به مردان شکلات هديه دهند. حتی در ادارات ژاپن قانونی اجباری براي زنان کارمند وجود دارد که بايد روز ولنتاين به همکاران مرد شکلات هديه بدهند. تا بلکه زنان بتوانند با مردها ارتباط برقرار کنند. در این کشور حتی شکلات‌هایی وجود دارد مخصوص دادن به مردانی که منفور یا بدنام هستند. البته ژاپنی‌ها سعی کرده‌اند جانب اعتدال را نگه دارند. چون یک ماه بعد یعنی در روز 14 مارس روزی دارند به نام “روز سفید” و در آن مردانی که از زنان شکلات گرفته‌اند، هديه‌هايی نسبتا گران‌قيمت برای زنان می‌خرند.

روز ولنتاین در جهان

در زمان‌های گذشته مردم فرانسه رسم عجيب و غریبی به نام une loterie de amour داشتند که اکنون به دلیل ترویج کینه‌جویی ممنوع شده است. زنان و مردان در خانه‌هايی روبه‌روی يکديگر جمع می‌شدند و بر سر هم داد می‌کشيدند. این حرکت تا نيمه روز ادامه پیدا می‌کرد. سپس اگر مردی، دختری را انتخاب نمی‌کرد، می‌توانست آنجا را ترک کند. دختران تنها مانده هنگام تاريک شدن هوا دور هم جمع شده، مراسم آتش‌بازی راه انداخته و پسرانی که به آن‌ها بی‌اعتنايی کرده بودند را نفرين می‌کردند.

شاید بتوان گفت در جهان، کشور کره جنوبی بیشترین توجه را به جوانب مختلف عشق دارد. در این کشور 14 ماه می‌ روز «رز»، 14 اکتبر روز «نوشیدنی» و 14 دسامبر «روز در آغوش کشيدن» نام‌گذاری شده است. در روز 14 فوريه زنان به مردان شکلات هديه می‌دهند و مردان نيز روز 14 مارس (روز سفيد) به زنان آب‌نبات غير شکلاتی هديه می‌دهند. افرادی هم که در هیچ‌کدام از این روزها از کسی هديه‌ای نگرفته‌اند، در روز 14 آپريل به نام «روز سياه» دور هم جمع شده و يک نوع خوراکي سياه رنگ به نام bean noodles خورده و براي تنهايی خود غصه می‌خورند.

هفتمين روز از هفتمین ماه تقويم مردم مالزی «روز عشق» است. در چنین روزی خانم‌ها شماره تلفن خود را روی پرتقال نوشته و آن را به نزديک‌ترين رودخانه محل سکونتشان پرتاب می‌کنند. به اميد اينکه شايد مرد روياهايشان اين پرتقال را از آب بگيرد.

12 ژوئن روز عشق برزیلی‌ها است. در اين روز دختران اسم خود را به شکل‌های مختلف روی روزنامه مچاله شده يا تکه‌های بريده شده کاغذ نوشته و به بيرون مي‌اندازند.

در بسياری از کشورها هم نقش هديه‌دهنده و هديه‌گيرنده کاملا برعکس است. يعنی زنان وظيفه برگزاری جشن ولنتاين و گرفتن هديه را دارند و مردان منتظر اين روز می‌مانند تا هديه بگيرند.

روز ولنتاین در ایران

ما ایرانی‌ها نیز روز عشق خود را داریم. روز 29 بهمن که روز سپندارمذگان نامیده می‌شود. در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می‌کردند و علاوه بر این‌که هر کدام از ماه‌ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. روز پنجم “سپندار مذ” بوده است. سپندارمذ لقب ملی زمین یعنی گستراننده، مقدس، فروتن است. زمین نماد عشق بود چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می‌نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می‌دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان سپندارمذگان را به‌عنوان نماد عشق می‌دانستند. این روز در تقویم جدید ایرانی مصادف است با ۲۹ بهمن.

روز ولنتاین در جهان

شما چه بخواهید 25 بهمن عشق خود را ابراز کنید، چه روز 29 بهمن، در هر حال باید به دنبال شکلات‌هایی خوشمزه، مرغوب و باکیفیت باشید. ما به شما شکلات‌های ناتلی را پیشنهاد می‌کنیم. ناتلی شکلات‌های خود را در 9 مدل مختلف عرضه می‌کند. شکلات‌های قنادی ناتلی از شرکت بلکودا بلژیک هستند که یکی از معروفترین‌ شکلات‌های جهان در زمینه‌ی شکلات‌های دست‌ساز با کره و کاکائو طبیعی به حساب می‌آیند. ناتلی سعی کرده‌ است که با کمک ماشین‌آلات پیشرفته شکلات با طعم واقعی را تولید و همراه با مغزی‌های بسیار خوشمزه، آن‌ها را در اختیار مشتریان خود که به طعم و مزه اهمیت می‌دهند؛ قرار دهد. بسیاری از کافی‌شاپ‌ها و دفاتر سفارت‌ها از مشتریان شکلات‌های ناتلی هستند.

ما پیشنهاد می‌کنیم شما نیز خود و افرادی که موردعلاقه‌تان هستند را به جمع مصرف‌کنندگان شکلات ناتلی اضافه کنید. قنادی ناتلی چهار شعبه در تهران دارد. شعبه مرکزی در خیابان سهروردی شمالی و سه شعبه دیگر در پاسداران، نیاوران و تهران‌پارس. شما یک امکان دیگر هم دارید. به سایت ناتلی مراجعه کنید و شکلات‌های محبوب خود را به‌صورت آنلاین سفارش دهید. اگر در منطقه دلیوری باشید، سفارش شما رایگان ارسال خواهد شد.