دکور پذیرایی با مبل چرمی

دکوراسیون اتاق پذیرایی از آن جهت مهم است که شما در آن از مهمان‌های خود پذیرایی می‌کنید. به همین دلیل هم در کنار راحتی خانواده باید به زیبایی و چشم نواز بودن آن هم برای پذیرایی از مهمانان توجه کرد. اتاق پذیرایی در هر خانه، مهم‌ترین بخش آن است و بسیاری از ما تصور می‌کنیم که باید برای چیدمان آن زمان زیادی را صرف کنیم. این در حالی است که بسیاری از ایده‌های کاربردی و ساده می‌توانند به راحتی پذیرایی ما را جذاب و زیبا کنند. در ادامه این ایده‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

  1. انتخاب رنگ با توجه به کاربرد فضای پذیرایی

انتخاب رنگ مناسب یکی از مهم‌ترین نکات در طراحی داخلی پذیرایی منازل است. رنگ‌هایی که در این فضا به کار گرفته می‌شوند، می‌توانند بر روحیات و حالات افراد تاثیر بسیاری بگذارند. استفاده از رنگ‌های گرم به مهمانان شما انرژی می‌دهد و به کار گرفتن رنگ سرد احساس آرامش را منتقل می‌کند. علاوه بر این زمانی که به درستی از رنگ‌ها استفاده شود، فضایی که در اختیار داریم، بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. این نکته برای خانه‌هایی با پذیرایی کوچک هم اهمیت دارد.

  1. هماهنگی دیوار و سقف و کاربرد گچ بری

یکی دیگر از عناصر مهم و تاثیر گذار در طراحی و زیبایی فضای پذیرایی، گچ بری سقف است. این هنر اغلب در قسمت اتصال دیوار با سقف یا زمین و همچنین لبه پنجره‌ها اجرایی است. علاوه بر این موارد که در صورت سادگی  باعث زیبایی بیشتراتاق پذیرایی می‌شوند، امروزه تزئینات متفاوتی در ارتباط با معماری فضاهای داخلی هم وجود دارد. برای زیبایی بیشتر تزئینات می‌توان از کاغذ دیواری، دیوار پوش و دیگر وسایلی استفاده کرد که با دکوراسیون منزل شما هماهنگ است.

  1. چیدمان مناسب مبلمان
مبلمان با رنگ های خنثی

مبلمان با رنگ های خنثی

نحوه چیدمان مناسب انواع مبل استیل یا مبل راحتی هم در فضای پذیرایی بسیار اهمیت دارد. این چیدمان باید به صورتی باشد که اگر شما برای مثال مبل ال، چستر، کلاسیک، مدرن و یا دیگر انواع مبلمان شیک را در منزل خود دارید، ارتباط افراد و صحبت کردن آنها با هم به راحتی انجام بگیرد. به همین دلیل در هنگام خرید انواع جدید مبل راحتی، ال، چستر و کلاسیک مسئله خرید مبل گران قیمت یا مبل ارزان نیست، بلکه کیفیت و کاربردی بودن آن است. مبل‌ها باید نزدیک به هم و یا روبه‌روی هم باشند. اگر سالن پذیرایی منزل شما بزرگ است، می‌توانید فضا را به دو یا چند قسمت تقسیم کنید و از چند ست مبلمان کمک بگیرید.

  1. نور پردازی مناسب

نور پردازی در پذیرایی هم بسیار مهم است. در واقع نور پردازی این فضا باید به صورتی باشد که شما در آن احساس آرامش و راحتی داشته باشید. در سالن پذیرایی حتما باید از نور طبیعی استفاده شود. نحوه قرار گرفتن چراغ‌ها و میزان نور آنها نیز در این زمینه بسیار مهم است. برای مثال شما می‌توانید برای آرامش بیشتر این فضا از نور لوستر، چراغ‌های دیواری یا آباژورهای ایستاده استفاده کنید که فضا را روشن‌تر می‌کنند. در این حالت آرامش بیشتری به شما و مهمانان منتقل می‌شود.

  1. استفاده از پرده مناسب

پرده در اتاق پذیرایی نیز از دیگر عناصر تاثیر گذار یک چیدمان چشم نواز است. انتخاب و خرید پرده مناسب در انواع حریر، کرباس، مخمل، نخ پنبه و غیره به چشم نوازی و زیبایی بصری بیشتر فضای پذیرایی شما کمک کرده و به آن روح می‌بخشد. دقت داشته باشید که در سالن‌های پذیرایی بزرگ، معمولا از پرده‌های بلند استفاده می‌شود.

  1. ایجاد نقطه کانونی

برای جلب توجه افراد، ایجاد یک نقطه کانونی در قسمت پذیرایی ایده بسیار خوبی است. شومینه دیواری و تلویزیون معمولا دو عنصری هستند که از آنها به عنوان نقطه کانونی در خانه و پذیرایی منزل استفاده می‌شود. علاوه بر این از یک اثر هنری هم می‌توان در قسمتی از پذیرایی با منظره‌ای زیبا در کنار یک پنجره به عنوان نقطه کانونی استفاده کرد.

  1. تمیز بودن فضا و وسایل اتاق پذیرایی
دکور پذیرایی با مبل ال

دکور پذیرایی با مبل ال

یکی دیگر از نکاتی که به چشم نواز بودن فضای پذیرایی کمک می‌کند، تمیز نگه داشتن لوازم در این فضا است. شما برای این کار می‌توانید از انواع کاور لوازم خانگی استفاده کنید. برای مثال استفاده از کاور مبل راحتی در انواع ژله‌ای یا پارچه‌ای می‌تواند از وسایل و مبلمان شما به درستی نگهداری کند و آنها را تمیز نگه دارد. انواع روکش‌های آماده با قیمت ارزان خرید را برای شما آسان کرده و همیشه مبلمان اتاق پذیرایی و سایر وسایل را تمیز نگه خواهد داشت.

  1. استفاده از گالری دیواری برای دکوراسیون پذیرایی

این گزینه در واقع یک دکور کم هزینه و در عین حال متفاوت است. با این ایده به روز می‌توانید از آثار هنری که به آنها علاقه دارید، در فضای پذیرایی استفاده کنید. عکس‌های خانوادگی، عکس سفرها و موارد مشابه گزینه خوبی برای قرار دادن در این گالری‌های دیواری هستند. علاوه بر این می‌توانید دیوارها را با پوسترهای سه بعدی و انواع نقاشی هم تزئین کنید.

  1. انتخاب صحیح کف پوش

با توجه به اینکه رفت و آمد زیادی در هال و پذیرایی صورت می‌گیرد و در مقایسه با دیگر بخش‌ها عمومی‌تر است، کف پوش موجود در اتاق پذیرایی باید علاوه بر دادن احساس راحتی به افراد و زیباتر نشان دادن این فضا کیفیت بالایی هم داشته باشد. برای این کار می‌توانید از انواع کف پوش طرح دار استفاد کنید یا کف پوش‌های ساده و رنگی را در انواع مختلف خریداری کنید. بهتر است رنگ کف پوش روشن و خنثی باشد (که در این متن به آن‌ها اشاره شده است) تا بتواند زیبایی مبلمان و دیگر لوازم منزل را به خوبی نشان دهد. استفاده از انواع کف پوش چوبی و فرش‌های کوچک هم گزینه خوب دیگری است که برای سالن پذیرایی می‌توانید روی آن حساب باز کنید. از دیگر کف پوش‌ها به سرامیک، سنگ، موکت، چوب پلاست و موارد مشابه می‌توان اشاره کرد.

  1. استفاده از آثار هنری

یکی از کارهای دیگری که برای افزایش جذابیت و چشم نواز بودن این فضا می‌توانید انجام دهید، استفاده از عناصری است که جلوه خاصی هم به فضای پذیرایی خانه شما می‌بخشد. در واقع با این کار می‌توانید روح تازه‌ای به اتاق پذیرایی خانه خود دهید. استفاده از آثار هنری مانند مجسمه‌های شیک، تابلوهای منحصر به فرد و موارد مشابه که دارای طرح و رنگ هماهنگ با دیگر عناصر موجود در پذیرایی هستند، می‌تواند جلوه بسیار خوبی به این فضا دهد. برای تکمیل حس و حال خانه می‌توانید انواع گلدان با گل‌های طبیعی و مصنوعی را هم به این فضا اضافه کنید.