در درون یک برد الکترونیکی قطعات ریز و درشت مختلفی وجود دارد که هر یکی از آنها نقش مهمی در عملکرد صحیح برد الکترونیکی داشته و خراب شدن آنها منجر به عملکرد اشتباه برد الکترونیکی خواهد شد. شناخت قطعات برد الکترونیکی یکی از مهم ترین موضوعات برای عیب یابی و تعمیر صحیح برد می باشد. در این مقاله به صورت تخصصی به معرف این قطعات خواهیم پرداخت.

همانطور که می دانید امروزه لوازم مختلف زندگی بشر از خودروهای سواری گرفته تا لوازم خانگی، وسایل ارتباطی و غیره با تجهیزات الکترونیکی پیوند خورده اند، و الکترونیکی شدن بر بازدهی آنها تاثیرات مثبت شگرفی داشته و علاوه بر این کار کردن آنها را راحت تر کرده است.

قطعات برد الکترونیکی کدام است؟

تمامی لوازم الکترونیکی برای کارکرد مناسب خود به یک سری تجهیزات و قطعات الکترونیکی نیاز دارند که یکی از مهمترین آنها برد الکترونیکی است. برد الکترونیکی یکی از قطعات سخت افزاری است که در دستگاه های الکترونیکی کاربرد ویژه ای دارد. برد الکترونیکی در واقع یک فیبر چاپی است که قطعات الکترونیکی مختلفی بر روی قسمت های مختلف آن نصب می شوند. این قطعه در انواع مختلفی تولید می شود که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

  • انواع برد الکترونیکی بر اساس تعداد لایه: PCB تک لایه (یک رو)، Pcb دو لایه (دو رو)، Pcb چند لایه
  • انواع برد الکترونیکی بر اساس جنس فیبر: Pcb سخت، Pcb فلکسیبل، Pcb سخت و فلکسیبل

آموزش تعمیرات برد الکترونیکی دوره جامع و کاملی است که علاقه مندان با شرکت در آن می توانند از تخصص لازم جهت تعمیر انواع بردهای الکترونیکی برخوردار شوند. برای اینکه به تخصص کافی در این زمینه رسید لازم است در مرحله اول با انواع بردهای الکترونیکی آشنا شد و سپس قطعات به کار رفته در آنها را شناخت تا بتوان امورات تعمیراتی آنها را با درک بیشتری فرا گرفت. به همین دلیل ما در ادامه این متن قصد داریم شما را با انواع قطعات بکار رفته در بردهای الکترونیکی آشنا کنیم.

قطعات برد الکترونیکی کدام است؟

آشنایی با انواع قطعات بردهای الکترونیکی

بردهای الکترونیکی از قطعات گوناگونی تشکیل شده اند، به طور کلی قطعات قرار گرفته بر روی بردهای الکترونیکی به دو دسته قطعات فعال یا active و قطعات پسیو یا منفعل تقسیم می شوند.

قطعات فعال قطعاتی هستند که می توانند جریان برق را کنترل کنند. ترانزیستور ، لوله های خلاء و یکسو کننده های تحت کنترل سیلیکون از جمله قطعات فعال در بردهای الکترونیکی هستند.

قطعات پسیو نیز قطعاتی هستند که جریان برق را از طریق سیگنال های الکترونیکی نمی توانند کنترل کنند.  خازن ها، مقاومت ها، القاگر ها و دیودها برخی از قطعات منفعل در بردهای الکترونیکی هستند.

به طور کلی مهمترین قطعات بکار رفته در بردهای الکترونیکی عبارتند از:

  • مقاومت الکتریکی: مقاومت قطعه ای است که در دو نوع ثابت و متغیر تولید می شود. مقاومت یکی از مهمترین قطعات برد الکترونیکی است که برای کاهش جریان و افت ولتاژ به میزان معین استفاده می شود.
  • خازن الکتریکی: این قطعه برای ذخیره بار الکتریکی استفاده می شود. واحد اندازه گیری بار خازن فاراد و برای نشان دادن مقدار خازن از پیشوندهای نانو، میکرو و پیکو استفاده می شود. خازن های قطبی، غیر قطبی، متغیر و قابل تنظیم از جمله انواع این قطعه به شمار می روند.
  • دیودها: این قطعه در مدار وظیفه یک طرفه کردن جریان را بر عهده دارد. همچنین از دیودها برای تبدیل سیگنال AC به سیگنال DC و همچنین تنظیم ولتاژ استفاده می شود. انواع این قطعه عبارتند از: دیود نوری، دیود زنر و دیود حساس به نور.
  • سوئیچ: این قطعه وظیفه قطع، وصل و تغییر جریان در مدار الکترونیکی را بر عهده دارد. معمولا در مدارهای الکترونیکی از مدل مکانیکی آن استفاده می شود. انواع سوئیچ های قابل استفاده در مدارهای الکترونیکی عبارتند از: Push Switch، Push To Break Switch و Single Pole Single Through Switch
  • ترانزیستور: این قطعه برای تقویت یا قطع و وصل سیگنال‌ها به کار می‌رود. برای ساخت این قطعه از مواد نیمه رسانایی مثل سیلیسیم و ژرمانیم ساخته می‌شود. از انواع مختلف این قطعه می توان به ترانزیستور NPN، ترانزیستور PNP و فوتو ترانزیستور اشاره کرد.

قطعات برد الکترونیکی کدام است؟

معرفی دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

همانطور که اشاره شد تعمیرات بردهای الکترونیکی امری تخصصی بوده و نیازمند دانش و مهارت تخصصی در این زمینه می باشد. تعمیرکار حرفه ای برد می بایست با انواع بردهای الکترونیکی و قطعات آنها آشنا بوده تا بتواند به بهترین صورت ممکن آنها را عیب یابی و تعمیر نماید. در این مقاله به صورت مختصر به معرفی قطعات برد پرداختیم. در دوره های آموزش تعمیرات برد الکترونیک به صورت تخصصی انواع بردها و قطعات قرار گرفته در آنها معرفی شده و طریقه عیب یابی و تعمیرات آن آموزش داده می شود.

این دوره آموزشی یک دوره مهم و پولساز است که افراد با فراگیری آن می توانند می توانند صاحب یک شغل آینده دار و دائمی شوند چون با پیشرفت تکنولوژی در سطوح مختلف در سالیان آینده شاهد کاربرد گسترده تر این لوازم در زندگی بشر هستیم.

یکی از بهترین مراکز آموزشی ایران که دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیک را برگزار می کند مجتمع فنی برق است. این مرکز آموزشی به صورت تخصصی، زیرنظر اساتید با تجربه و متخصص و در کارگاره های مجهز این دوره آموزشی را برگزار می نماید. کارآموزان در این دوره به صورت عملی کلیه مباحث آموزشی را تمرین کرده و آماده ورود به بازار کار می شوند.

علاوه بر این دوره مهم، دوره های آموزش تعمیر ایسیو، آموزش پی ال سی، آموزش برق صنعتی، آموزش تعمیرات موبایل و لپ تاپ، آموزش تعمیر لوازم خانگی و غیره را نیز برگزار می کند، و سالانه بیش از دو هزار کارآموز از این رشته ها به بازار کار ورود می کنند. مجتمع فنی برق به عنوان یک مرکز آموزشی معتبر برای برگزاری این دوره از بهترین تجهیزات آموزشی روز استفاده می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین ثبت نام در دوره های این آموزشگاه می توانید به وب سایت رسمی مجتمع فنی برق به آدرس اینترنتی https://fannibargh.com/ مراجعه نمایید. همچنین با شماره 02166121029 تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.