آموزش نگهداری قناری

پرورش و نگهداری قناری از جمله موارد جذاب بین پرنده دوستان است. این پرنده کوچک توانسته با صدا و رنگ فوق ‌العاده توجه بسیاری از علاقه‌مندان را در همه جای دنیا به خود جلب کند. قناری بومی ایران نیست اما طی نسل ها جوجه کشی، گونه آن در کشور ما نیز پا گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید به صفحه جوجه کشی قناری مراجعه کنید.

ظرافت و جثه کوچک قناری نگهداری آن را حتی در قفس ‌های معمولی امکان پذیر کرده است.

گرچه همین ظرافت،  نگهداری از آن را حساس و مراقبت های ویژه از آن را الزامی می ‌کند.

حساسیت خاص در نگهداری این پرنده از مرحله انتقال از فروشگاه آغاز شده و در تمام طول مدت ادامه دارد. تا جایی که حتی نگه داشتن قناری در دست و انتقال آن به قفس جدید هم باید با دقت و ظرافت انجام شود.

هرگونه فشار یا ضربه می‌ تواند به این پرنده شوک وارد کرده و باعث قطع آواز خوانی او شود. همین ‌طور استنشاق هوای آلوده یا مصرف دانه سم پاشی شده، پرنده را دچار مشکلات تنفسی و گوارشی می ‌کند.

با وجود تمام این موارد، با رعایت کلیه نکات می‌ توانید از لذت وجود پرنده‌ ای زیبا و خوش صدا در خانه برخوردار شوید. در این شرایط وجود دامپزشک و سایت‌های آموزشی کمک خوبی برای پرنده دوستان است.

این مطلب ضمن آشنا نمودن شما با پرورش و نگهداری قناری به موارد زیر می ‌پردازد:

  • از شرایط نگهداری قناری چه می‌ دانیم؟
  • غذای مناسب قناری چیست و چگونه باید آن را تدارک دید؟
  • هنگام بیماری به قناری خود چه غذایی بدهیم؟

با ما همراه باشید.

اصول پرورش و نگهداری قناری

قناری پرنده ظریف، زیبا و خوش صدایی است. جثه کوچک و زردرنگ آن را بسیاری از ما دیده و صدای فوق‌العاده‌اش را شنیده‌ایم. اما اغلب با شیوه پرورش و نگهداری آن آشنا نیستیم.

لازم است پیش از خرید این پرنده، جای مناسب برای نگهداری آن را تدارک دیده و از دما و شرایط بهداشتی آن مطمئن شویم. سلامتی پرنده را نیز پیش از تحویل کنترل نموده و آن را جزو شروط خرید قرار دهیم. برای این مورد می توان از دامپزشک معتمد کمک گرفته و پیش از خرید در این مورد با او مشورت نمود.

پس از ورود قناری به منزل نیز بهتر است محلی با دمای مناسب و آرامش کافی برای او در نظر گرفت. سرما، وزش باد و هوای آلوده خیلی زود روی این پرنده ظریف اثر منفی گذاشته و او را بیمار می ‌کند.

اما اگر قصد پرورش قناری برای مدت طولانی را دارید، آشنایی با بیماری های این پرنده و علائم آن برای شما الزامی است. در غیر این صورت ممکن است سایر نشانه ها را با بیماری اشتباه کنید.

برای مثال کم‌ تحرکی، نخوردن غذا یا گوشه گیری و سکوت پرنده ممکن است به علت ترس یا احساس غربت در محیط جدید باشد. در این صورت با گذشت مدتی به محل جدید عادت کرده و این علائم از بین می ‌روند.

برای پیشگیری بهتر است پرنده را در ساعات اولیه روز به محل یا قفس جدید منتقل کنید تا در طول روز به آن عادت کند.

به ‌علاوه از ضربه به قفس که پرنده را دچار استرس می‌کند جلوگیری کنید. حتی نحوه گرفتن قناری برای جا به ‌جایی نیز حساس است و باید درست انجام گیرد. فشار به گلو یا بدن پرنده و گرفتن دم آن غلط است و ممکن است به قناری آسیب وارد کند.

اصول پرورش قناریغذای مناسب قناری

تغذیه در پرندگان قفسی ویژگی ‌هایی دارد. بعضی پرندگان در این مورد حساس‌تر بوده و تغذیه نادرست خیلی زود آنها را بیمار کرده یا از پا می ‌اندازد. غذای مناسب قناری نیز یکی از همین موارد است. اگر قصد پرورش و نگهداری قناری را دارید لازم است از تغذیه این پرنده نیز اطلاعاتی کسب کنید.

ویژگی های خوراک قناری

تازگی، تنوع، مغذی بودن، داشتن ویتامین، پاکیزگی و دقت در کم بودن سبزی و میوه و کاهش آن به ۱ وعده در هفته اصلی‌ ترین این موارد هستند.

ضمن اینکه در صورت مصرف میوه، بهتر است سبزی از وعده خوراک حذف شود. هنگام جفتگیری این موضوع اهمیت بیشتر یافته و باید به آن رسیدگی جدی نمود.

غذای تخم مرغی برای این دوره مناسب است. این خوراک شامل ۲ عدد بیسکویت سبوس دار، ۱ عدد تخم مرغ و نصف هویج است که با دون مخلوط (شامل تخم گیاهان شاهدانه، کاسنی، کنجد، شلغم، خرفه، کلم و بزرک مخلوط می ‌شود.

دقت کنید تهیه آنها از بذرفروشی به دلیل آغشته بودن به سموم آفات نباتی ممکن است سبب مرگ پرنده شود.

برای درمان بیماری های قناری نیز از مقدار کمی پرتقال، گلابی یا سیب تازه و شیرین استفاده می ‌شود. در موارد مسمومیت خفیف قناری نیز یک قاشق چای خوری مخلوط آبلیمو و عسل ضد سم بوده و مؤثر است.

البته در موارد شدید لازم است به دامپزشک مراجعه شود.

غذای قناریسخن پایانی در مورد نگهداری قناری ها

برای پرورش و نگهداری قناری در بهترین شرایط لازم است اطلاعات و زمینه کافی برای این کار داشته باشیم. از این رو سایت‌های ویژه این کار مانند شرکت بلدرچین دماوند ضمن انتشار این معلومات شما را در مسیر انجام صحیح آن راهنمایی می‌ کنند.

از شرایط نگهداری تا تغذیه و راه مقابله و پیشگیری از بیماری پرندگان را در بلدرچین دماوند به آدرس اینترنتی آدرس https://dquail.com  بیابید. ضمن اینکه مشاوران این سایت آماده پاسخگویی به سایر سؤالات شما در این زمینه هستند.