بسیاری از  آداب و رسوم جشن تولد، در کشورهای مختلف دنیا یکسان است اما برخی از این رسوم با یکدیگر تفاوت دارند و در برخی موارد نیز بسیار جالب یا عجیب هستند. ببینید در کشور های دیگر چه چیز مرشوم است!

آلمانی های معاف از کار

در آلمان، اگر شخصی که سال‌گرد تولد اوست یک کودک باشد در  آن روز، هیچ کار و وظیفه‌ای به او محول نمی‌شود و حتی انجام دادن کارهای روزمرّه‌اش را نیز از او نمی‌خواهند. جالب است بدانید که طبق سنت خانواده‌های آلمانی، تمامی اعضای خانواده صبح روزِ تولد، هنگام طلوع آفتاب از خواب بیدار شده و به تعداد سن آن عضو خانواده که برایش جشن تولد گرفته می‌شود شمع روشن می‌کنند و جالب‌تر این که این شمع‌ها طوری انتخاب می‌شوند که تمام روز روشن بمانند . تنها پس از صرف شام است که صاحب جشن، شمع‌ها را فوت می‌کند! یکی از آداب و رسوم جالب جشن تولد آلمانی‌ها این است که اگر  کسی که سال‌روز تولد اوست، پسری ۳۰ ساله  و مجرد باشد، دوستانش او را به زور و با شوخی و تفریح به ساختمان شهرداری شهر برده و او را وادار می‌کنند که پلکان شهرداری شهر را جارو کند!  پس از جارو کردن پلکان شهرداری، دوستان آن شخص مجدداً  درمسیر پلکان‌های ساختمان شهرداری آشغال می‌ریزند تا فرد مذکور دوباره آن‌ها را جارو کند! این عمل ادامه می‌یابد تا زمانی که تمامی دخترانی که در اطراف بنای شهرداری هستند این شخص مجرد را در حال جارو کردن محوطه‌ی شهرداری ببینند!

انگلیسی ها ارسال کارت تبریک تولد را باب کردند

ارسال کارت تبریک تولد توسط انگلیسی‌ها و از بیش از 100 سال قبل به عنوان یک رسم مطلوب جای خود را در برخی جوامع باز کرده است. در انگلستان برای این که فردی که جشن تولد اوست در زندگی شانس بیاورد، توسط دوستانش سه بار به هوا پرتاب می‌شود! کیک جشن تولد در انگلستان گاهی تحت عنوان کیک فال آماده می‌شود که در درون آن سکه‌های پول جاسازی می‌گردد. انگلیسی‌ها اعتقاد دارند که این نوع کیک تولد، یعنی کیک فال، برای فرد مذکور خوشبختی به همراه می‌آورد!

گلریزان چینی ها

از جالب‌ترین آداب و رسوم جشن تولد در چین، جمع شدن افراد خانواده و فامیل در نخستین سال‌روز تولد کودک بر گرد اوست که طی آن کودک را در میان سکه‌های پول خرد، کتاب و عروسکی به شکل اطفال کوچک قرار داده و منتظر می‌مانند تا ببینند کودک به کدام یک از آن‌ها اشاره می‌کند، چینی‌ها معتقدند که اگر کودک به سکه‌ها اشاره کرد ثروتمند، اگر به کتاب اشاره کرد آموزگار و اهل اندیشه و اگر به ‌عروسک اشاره کرد صاحب فرزندان زیاد خواهد شد!

تولد در معابد ژاپنی

در ژاپن جشن تولد 3 سالگی و 5 سالگی دختربچه‌ها و جشن تولد 5 سالگی پسربچه‌ها با مراسمی خاص برگزار می‌شود. خانواده‌ها خصوصاً در چنین مقاطع زمانی، به معابد رفته و جهت سلامتی و عمر طولانی فرزندانشان دعا می‌کنند.

کلید خانه در دست استرالیایی ها

در استرالیا یکی از آداب و رسوم جشن تولد هدیه دادن کلید (نمادی از کلید منزل) است که به عنوان نشانه‌‌ و نماد بلوغ و رشید شدن شخصی که هدیه را دریافت می‌کند به حساب می‌آید! در روز برگزاری جشن تولد، هم‌چنین برای کودکان یک کیک رنگی و کوچک به نام   “Fairy Bread”تهیه می‌گردد.

تولد در مکزیک و رفتن به کلیسا

جشن تولد در مکزیک دو بخش است. نخست افراد خانواده و فردی که سال‌روز تولد اوست به اتفاق هم به کلیسا می‌روند و کشیش برای آن‌ها دعا می‌کند، سپس افراد خانواده همگی در سکوت و آرامش به خانه بازمی‌گردند و قسمت اصلی جشن تولد در خانه برگزار می‌شود. دعوت‌شدگان به جشن تولد برای فرد مذکورهمراه با دیگر هدایا، بازیچه‌ای به نام ” pinata” هدیه می‌کنند  که عروسکی به شکل حیوانات است که درونش را از شیرینی، شکلات و پول خرد پر کرده‌اند! “Pinata” بر روی زمین قرار داده می‌شود و کودک مذکور سعی می‌کند با چشمان بسته آن را  باز کند!

در بیشتر کشور های دنیا کیک پایه مهمانی است

کیک تولد در کشورهای مختلف

کیک و شمع تولد (یا شیرینی های پذایرایی) از قدیم تقریبا در غالب مراسم تولد در کشور های دنیا وجود داشته و فلسفه وجود آن هم یاد کردن سال گذشته با شیرینی و شادمانی و آرزوهای خوب برای سال های آینده است. (برای مطالعه بیشتر در این مورد می توانید این مقاله را در خصوص تاریخچه کیک تولد مطالعه کنید)

اگر هم به به دنبال تهیه کیک به آسانی و با سلیقه خودتان هستید، پیشنهاد می کنیم طراحی و خرید آنلاین کیک را هم امتحان کنید. این خدمت جدید که تنها در سایت کیک ساز ارایه می شود، طراحی شما را به قنادی های منتخب برای تولید می رساند و در زمان مقرر به آدرس شما تحویل می دهد.