بانوفی پای، انتخاب آدم‌های متفاوت

محصولات ناتلی؛ انتخابی خوشمزه

بنافی پای یا بانوفی پای Bonoffee Pie یک دسر انگلیسی بر پایه خامه، موز و تافی و شیر پرچرب است. البته در دیگر مدل‌هایی از تهیه این دسر، بیسکوییت خردشده یا کره و قهوه و شکلات نیز به‌کار می‌رود. کلمه “Banoffee” در زبان انگلیسی برای توصیف هر نوع مواد غذایی یا محصولی به کار می‌رود که از طعم و رایحه‌ی موز و تافی در دستور ساخت آن استفاده شده باشد.

تاریخچه بانوفی پای

تاریخچه بانوفی پای

تاریخ قنادی و شیرینی‌پزی می‌گوید دو سرآشپز رستوران مجارستانی جوینگتون، یعنی ایان دویینگ و نیگل مکنزی برای اولین دفعه در سال 1971 این پای را تهیه کرده و پخته‌اند. آن‌ها گفته‌اند فکر اولیه پخت این دسر را از دستور پخت دسری آمریکایی به نام “قهوه تافی پای بلوم” گرفته‌اند. آن‌ها در این زمینه تلاش زیادی می‌کنند. بارها و بارها دسر موردنظر خود را با میوه‌های مختلف درست می‌کنند. میوه‌هایی مانند سیب و پرتقال. اما نتیجه آن چیزی که می‌خواستند، نمی‌شده است. تا این‌که مکنزی پیشنهاد استفاده از موز در دسر را می‌دهد. او می‌گوید بعد از اولین دستور پختی که عملی کردیم، دیگر می‌دانستیم موفق شده‌ایم. مکنزی برای این دسر پیشنهاد نام “بانوفی پای” را می‌دهد که البته شریک او نیز می‌پذیرد.

خیلی زود این دسر نزد مشتریان رستوران محبوب شود و تبدیل شود به پای ثابت سفارش‌ها و برای اولین بار در سال 1974 میلادی بود که دستور پخت این دسر در کتاب‌های آشپزی و شیرینی‌پزی چاپ شد. بدین‌ترتیب روش تهیه دسر بانوفی پای در جهان همه‌گیر گشت. به‌طوری‌که از سال 1984 تعدادی از سوپرمارکت‌ها در آمریکا شروع به فروش آن به عنوان یک پای آمریکایی کردند.

می‌توان گفت بانوفی پای یکی از دسرهای اصلی و مهم در کشورهای آمریکا و استرالیا است. همچنین این دسر در هند نیز بسیار محبوب است. به حدی که بسیاری از مردم هند پس از غذای اصلی خود بانوفی پای را صرف می‌کنند. از طرفی در بسیاری از رستوران‌های استانبول هم بنافی پای سرو می‌شود.

خالق این دسر خوشمزه یعنی نیگل مکنزی در 29 ماه مه سال 2015 بر اثر سرطان در سن 71 سالگی درگذشت.

بانوفی پای در ایران

با توجه به توضیحاتی که گفته شد، دور از ذهن نیست که این دسر به ذائقه ایرانی‌ها نیز خوش بیاید و به ان علاقه پیدا کنند. اما کمتر قنادی ایرانی هست که به پخت و تهیه این دسر مبادرت ورزد. بنابراین در ایران بانوفی پای در بیشتر مواقع دسری است که در خانه آماده می‌شود.

بانوفی پای

با این حال ما به شما خواهیم گفت که کجا می‌توانید این دسر خوشمزه و حتی بسیار زیبا را پیدا کنید. در قنادی ناتلی. این قنادی یکی از قنادی‌های قدیمی تهران است با قدمتی حدود 80 سال. وجه تسمیه نام این قنادی برمی‌گردد به یکی از شهرهای قدیم طبرستان و همچنین نام استاد و معلم ابوعلی سینا نیز ناتلی بوده است. این قنادی همواره سعی کرده است محصولاتی ارائه دهد که بی‌رقیب و کم‌نظیر باشند. چه از لحاظ تازگی و تنوع در مدل‌ها و چه از لحاظ کیفیت و ارزشمندی مواد غذایی به کار رفته در آن‌ها. بنابراین اصلا عجیب نیست بتوان بانوفی پای را در قنادی ناتلی یافت. این دسر در گروه دسرهای بعد از غذای ناتلی قرار گرفته است. جایی در کنار دیگر دسرهای معتبر و خوشمزه این قنادی مانند کرم کارامل، انواع چیزکیک، موس و تارت‌های خوش‌طعم. با تزئیناتی زیبا و جذاب و البته طعم و مزه‌هایی که به یاد می‌مانند. شاید تفاوت قنادی ناتلی با دیگر قنادی‌ها در همین مورد باشد. در این‌که به عرضه چند مدل کیک و شیرینی و دسر تکراری و رایج بسنده نکرده است. بلکه ترجیح می‌دهد در سبد محصولات خود انواع و اقسام خوردنی‌های خوشمزه را داشته باشد.

بانوفی پای مناسب مهمانی‌های شما است. ترکیب طعم خامه و موز به همراه تردی نان آن، می‌تواند مهمانی شما را خاطره‌انگیز کند و در حد اعلا کام دوستان و اقوامتان را شیرین کند. صرف این دسر با یک لیوان چای داغ یا فنجانی از یک قهوه‌ی خوشبو لذت مهمانی را چند برابر خواهد کرد.

ناتلی چهار شعبه دارد. سه شعبه در خیابان‌های پاسداران، نیاوران و تهران‌پارس. و البته شعبه اصلی در خیابان سهروردی شمالی. علاوه بر حضور در یکی از این شعب، شما می‌توانید با مراجعه به سایت ناتلی بانوفی پای خود را سفارش داده و آن را در محل موردنظر خود دریافت کنید. فراموش نکنید اگر در منطقه دلیوری باشید، سفارش شما رایگان ارسال خواهد شد.