گرفتگی ماهیچه

گرفتگی عضله ممکن است هرکسی را زمین گیر کند و تمام فعالیت های عادی بدن را تحت تاثیر قرار دهد اما بهترین روشهای پیشگیری یا درمان گرفتگی عضلات چیست؟

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ در هر شب پنج شنبه در طول ماه‌های پاییز، صدها نفر از بازیکنان فوتبال دبیرستانی در سراسر آمریکا، شب قبل از مسابقه بزرگ بعدی‌شان، یک لیوان آب خیارشور می‌نوشند تا از گرفتگی‌های عضلانی جلوگیری کنند.

سایر ورزشکاران ــ در ورزش‌های مختلف در سطوح متفاوت ــ روش‌های دیگری را امتحان می‌کنند. انجام حرکات کششی، تمرکز بر هیدراتاسیون و خوردن موز از روش‌های متداول هستند.

اما هنگامیکه صحبت از جلوگیری یا درمان گرفتگی‌های عضلانی می‌شود، این استراتژی‌ها چقدر موثرند؟

آب خیارشور

آب خیارشور، تا حد زیادی به یک باور غلط رایج در میان ورزشکاران تبدیل شده است. حتی نوشیدنی‌های ورزشی مخصوصی وجود دارند که از آن بعنوان ماده تشکیل دهنده اصلی استفاده می‌کنند. اما آیا نوشیدن این مایع سبز ترش، واقعا مفید است؟

اگر چه ممکن است فردی بخاطر نوشیدن آب خیار شور، احساس کند درد عضلاتش تسکین یافته است، اما آن روی هم رفته، روش اثبات شده‌ای برای جلوگیری از گرفتگی عضلات یا متوقف کردن فوری اثرات منفی آن نیست. در مطالعه سال ۲۰۱۳ بر اساس حکایات، گرفتگی‌های عضلانی در هنگامیکه شرکت کنندگان بجای آب، آب خیارشور نوشیدند، حدود ۴۹ ثانیه کمتر طول کشیدند.

حرکات کششی

هنگامیکه عضلات دچار گرفتگی می‌شوند، یک فرض این است که ممکن است سفت شده باشند. انجام حرکات کششی قبل از رقابت یا هنگامیکه گرفتگی عضله اتفاق می‌افتد، به یک روش معمول برای ورزشکاران تبدیل شده است.

در حالیکه شل کردن عضلات می‌تواند به آماده کردن بدن برای فعالیت فیزیکی کمک کند اما احتمال گرفتگی را از بین نمی‌برد. از سویی دیگر، کشیدن و ماساژ دادن یک عضله در شروع گرفتگی عضله می‌تواند احساس ناراحتی را برای برخی از افراد از بین ببرد. اما هیچ مطالعه‌ای، اثربخشی آن‌ها را اثبات نکرده است، چون این اقدامات، علت ریشه‌ای مشکل را هدف نمی‌گیرند.

همچین بخوانید: بهترین حرکات کششی برای درمان کمردرد

هیدراتاسیون اضافی

شواهد مستقیمی وجود ندارد که نشان دهد کم آبی باعث گرفتگی عضلات می‌شود، اما می‌تواند به ایجاد شرایطی کمک کند که گرفتگی‌های عضلانی، اغلب در آن رخ می دهند. بسیاری از ورزشکاران در دماهای بالاتر ــ هنگامیکه کم آبی بدن شایع‌تر است ــ دچار گرفتگی عضلات میشوند. بنابراین آن‌ها معمولا بر نوشیدن هر مقدار مایعات ممکن، قبل و در طول رقابت یا هنگامیکه گرفتگی عضله رخ می‌دهد، تمرکز میکنند.

این مایع، خواه آب باشد یا یک نوشیدنی ورزشی با دوز بالایی از الکترولیت‌ها، برخی احساس می‌کنند که با آبرسانی به بدنشان، آن را در برابر گرفتگی عضلانی مصون میسازند. با اینحال، هنوز هم گرفتگیهای عضلانی بسیاری در ورزشکارانی با سطوح هیدراتاسیون بیشتر از مقدار کافی، اتفاق میافتد.

هنگامیکه بحث ورزش شدید به میان میآید، هیدراته ماندن مزایایی دارد و ایده خوبی است که برای انجام این کار، بطور آگاهانه تلاش کنید. با اینحال نمیتوان برای جلوگیری یا مبارزه با گرفتگی عضلات، بر آن تکیه کرد.

موز و پتاسیم

موزهای غنی از پتاسیم، یک از رایجترین میوههای مصرفی در میان ورزشکاران هستند. برای برخی، فقط یک عدد از آن‌ها کافی نیست ــ آن‌ها سعی میکنند حداقل ۲ عدد موز قبل از مسابقه، خواه در شب قبل یا در روز مسابقه بخورند. با وجود محبوبیت این میوه، بطور علمی ثابت نشده که مصرف کردن موز قبل از یک مسابقه یا به محض بروز گرفتگی عضلانی، تاثیر مثبتی داشته باشد.

روشهای دیگر درمان گرفتگی عضله:

در حالیکه راهکارهایی که پیشتر ذکر کردیم، تلاش‌های متداول برای کاهش احتمال گرفتگی عضلانی یا تسکین ناراحتی در هنگام بروز آن هستند، تحقیقات اخیر نشان میدهند که این روش‌ها در واقع عامل اصلی گرفتی عضلات را از هدف قرار نمی‌دهند. در بحث جلوگیری از گرفتگیهای عضلانی، مسئله در واقع در مورد درمان عضلات نیست بلکه در مورد درمان اعصاب است.

فرقی نمیکند که چه شرایطی باعث بروز این مشکل میشوند ــ گرما، کم آبی بدن، خستگی، کمبود الکترولیت‌ها، کاهش جریان خون ــ آن، یک جرقه اضافی از نورونهای حرکتی در نخاع است که باعث گرفتن عضله میشود. برای رسیدن به منبع مشکل، مکمل‌های تخصصی برای هدفگیری مستقیم این اعصاب آسیب دیده، ساخته شدهاند.

این مکمل‌ها، همچنان در حال تولید و آزمایش شدن در ازمایشگاه‌ها هستند اما پیشرفت زیادی در تولید محصولات براحتی در دسترس برای ورزشکاران، روی داده است. در طول سال‌ها، بطور فزایندهای آشکار شده که هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از گرفتگی عضلات بطور کامل وجود ندارد. با اینحال به لطف مطالعات اخیر، بنظر میرسد روش‌های درمانی موثرتر در راه باشند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید