زندگی در زمان حال

آیا تصور می کنید که هم اکنون واقعا در حال زندگی کردن هستید؟ در این مقاله 3 کاری که می توانید هر روز برای بهبود تفکرات خود انجام دهید را بخوانید و از زندگی بیشتر از قبل لذت ببرید.

انسان نباید فقط در مورد چگونگی صرف زمان خود فکر کند، بلکه باید در مورد اینکه کجا این زمان را صرف می کند نیز تفکر نماید!

سه منطقه زمانی مشخص وجود دارد که ذهن انسان می تواند در هر لحظه ی مشخصی بدان ها راه یابد. این سه بازه ی زمانی گذشته، حال و آینده هستند. لذا تفکر در مورد میزان تمرکز ما بر این فریم های زمانی و تا حد امکان زیستن در حال حاضر از اهمیت زیادی برخوردار است.

خب شاید این سوال برایتان به وجود آید که چرا تفکر در مورد زمان حال از اهمیت ویژه ای برخوردار است؟ پاسخ این است که هنگامی که روی گذشته تمرکز می کنید، به اندیشه های مخربی فکر می کنید که دائما در ذهن شما در حال رفت و آمد هستند. در واقع مدام در ذهن شما این افکار جریان می یابد که «اگر من این کار را انجام می دادم چه می شد» ، «من هرگز نباید آن کار را انجام می دادم» ، «اگر هرگز این اتفاق رخ نمی داد چه خوب می شد و غیره.»

همه ی ما در طول روز چنین سناریوهای ذهنی را بارها و بارها در ذهنمان مرور می کنیم و تمام این سناریوها در نهایت برای ما یک نتیجه را به همراه دارند و آن پشیمانی است.

هنگامی که ما بر گذشته تمرکز می کنیم، بیشتر تمرکز ما بر روی این موضوعات است که هم اکنون باید چه چیزهایی داشتیم، چه کاری می توانستیم برای خودمان انجام دهیم یا کدام اتفاق که نباید در زندگیمان رخ می داد رخ داده است. به عبارت دیگر، ما غالبا از اقدامات انجام داده و انجام نشده ی گذشته خود پشیمانیم و مدام در تلاشیم تا آن ها را جبران کنیم.

خب حدس بزنید در چنین شرایطی چه اتفاقی می افتد؟ ما قطعا نمی توانیم کار خاصی انجام دهیم! بنابراین تمرکز بر روی گذشته فقط سبب می شود که بر برخی از نتایج منفی تمرکز کنیم که ذهن و روح و زندگی ما را تغییر داده اما ما قدرت تغییر آن ها را نداریم.

تنها اثر فرایند ذهنی مرور مداوم رویدادهای گذشته این است که ما احساس بدی پیدا خواهیم کرد و مدام خودمان را سرزنش خواهیم نمود.

زمانی که این چنین احساس بدی پیدا کردیم زندگی به کام‌مان تلخ خواهد شد و دیگر عملا زندگی نخواهیم کرد. پس همانطور که می توانید مشاهده کنید، صرف زمان زیاد در گذشته و مرور خاطرات و رخدادهای بد آن دوران، برای سلامت روان ما مناسب نیست.

“دیروز یک تاریخ سپری شده است، فردا در هاله ای از رمز و راز نهفته است و امروز هدیه خداست، به همین دلیل است که ما آن را امروز می نامیم”. – بیل کین

خب پس حالا بیایید به تمرکز بر آینده نگاهی بیندازیم. وقتی که ما در مورد آینده فکر می کنیم، تمایل داریم مدام به موضوعاتی نظیر موارد زیر فکر کنیم: «اگر این اتفاق بیفتد چه می شود؟»، «اگر چنین اتفاقی رخ ندهد سرنوشت من چه خواهد شد؟»، «اگر پول کافی برای انجام آن کار نداشته باشم چه اتفاقی می افتد…؟» و این اصلا موضوع خوبی نیست.

بنابراین مشکل اصلی تمرکز بر وقایع آینده که هنوز اتفاق نیفتاده اند چیست؟ این طرز تفکر باعث می شود که ما به طور کامل زندگی خود را در هاله ای از نگرانی و استرس سپری کنیم.

چند سال پیش چند تن از روانشناسان، تحقیقات جالبی را در این رابطه انجام دادند و یافته های آن ها همه را شگفت زده کرد. این محققان در طی آزمایشات خود متوجه شدند 92 درصد از آن چه که افراد نگران آن هستند، هرگز اتفاق نیفتاده است. و 8٪ دیگر اجتناب ناپذیر هستند، بنابراین واقعا نیازی به نگرانی در رابطه با آن ها وجود ندارد.

به عبارت دیگر، اکثریت قریب به اتفاق آن چیزهایی که ما نگران وقوعشان هستیم نگرانی های بی دلیلی هستند، زیرا هرگز اتفاق نمی افتند.

با خود فکر کنید که چقدر از زمانتان را صرف اندیشیدن درباره ی گذشته یا آینده می کنید. به عبارت دیگر، در مورد مدت زمان صرف شده بر روی پشیمانی یا نگرانی هایتان بیندیشید. من مطمئنم که شما نیز با من در این رابطه که این گونه افکار جزو الگوهای نامناسب فکری هستند موافقید.

تنها سه فریم زمانی، گذشته، حال و آینده وجود دارد و با توجه به سخنانی که در بالا مطرح شد، باید به این نتیجه رسیده باشید که زندگی در گذشته یا آینده بسیار بد است، و لذا تنها گزینه ی موجود زندگی در حال حاضر است.

اگر ما بتوانیم ذهنمان را به گونه ای تربیت کنیم تا با توجه به قانون جانشینی، بیشتر بر روی حال حاضر تمرکز نماییم، قطعا از پشیمانی و نگرانی اجتناب خواهیم کرد و در طول زندگیمان کمتر با این حالات مواجه خواهیم شد. بنابراین سوال قبل دوباره مطرح می شود: ما چه کاری می توانیم انجام دهیم تا بیشتر بر روی حال حاضر تمرکز نماییم؟

در اینجا سه رفتاری که می تواند موجب صرف زمان بیشتری در حال حاضر شود ذکر شده اند که مطالعه ی آن ها به شما کمک می کند تا بیشتر در حال زندگی کنید نه گذشته یا آینده.


  1. 15 دقیقه اول روز را به افکار خود اختصاص دهید

بلافاصله بعد از این که از خواب بیدار شدید، 15 دقیقه ابتدایی برای تنظیم خلق و خویتان در باقی روز بسیار مهم است. چرا که این بازه ی زمانی ، زمانی است که هم ذهن آگاه و هم ناخودآگاه شما فعال هستند.

تنها یک یا دو دقیقه پس از بیدار شدن از خواب در تعیین سلامت فیزیکی شما بسیار مهم است چرا که در همین یک تا دو دقیقه، هر گونه افکار برجسته ای اعم از افکار مثبت یا منفی به ذهنتان خطور خواهد کرد.

هدف شما در این 15 دقیقه باید تنها مشاهده ی نکات مثبت زندگیتان و فکر کردن به آن ها باشد نه تغییر چیز خاصی.


  1. نکات کانونی را در طول روز بیابید

هر کدام از ما در طول روز با فشارهای کاری و احساسی مختلفی مواجه هستیم و در تلاشیم تا به گونه ای به زندگی خود ادامه دهیم ، لذا بهترین راه پیدا کردن نکات کلیدی است که می توانند به ما کمک کنند تا فقط بر روی حال حاضر تمرکز کنیم نه گذشته و یا آینده.

اگر شما در حال فروش و یا در جاده ها هستید، ممکن است بخواهید در مورد لحظه ای که به ماشین خود می رسید یا لحظه ای قبل از ترک ماشین تان به عنوان راهی برای تفکر در مورد حال حاضر بیندیشید.

اگر شما در پشت میز کار خود هستید، شاید هر بار بلند شوید و بنشینید، یا با گوشی خود کار کنید تا بتوانید تمرکزتان را تنها بر روی زمان فعلی معطوف نمایید.

به عبارت دیگر، با استفاده از نکات کلیدی یا کارهای خاص سعی کنید فقط بر روی زمان حاضر تمرکز کنید نه گذشته و یا آینده. باز هم خاطر نشان می کنم که قرار نیست شما چیزی را تغییر دهید بلکه فقط قرار است به حال حاضر فکر کنید.

دیروز رفته و فردا هنوز نیامده است. ما فقط امروز را داریم پس بیایید شروع کنیم.”
– مادر ترزا


  1. قبل از خواب برخی نکات را رعایت کنید

در پایان روز هنگامی که در رختخواب هستید و آماده خوابیدن می شوید، قبل از اینکه ذهن ناخودآگاه کنترل بدنتان را به دست گیرد برای آخرین بار، به این موضوع بیاندیشید که چه احساسی دارید و چگونه در مورد خود فکر می کنید. فقط افکار خود را مرور کنید، لازم نیست چیزی را تغییر دهد فقط کافی است اندکی کارها و افکارتان را سبک و سنگین نمایید.

این سه روش ساده روش هایی هستند که به شما کمک می کنند تا بر روی حال حاضر خود و نه گذشته و آینده تمرکز کنید.

من به هیچ وجه این موضوع را که ما باید از گذشته درس بگیریم و برای آینده ی خود برنامه ریزی کنیم نقض نمی کنم. اما چیزی که می خواهم به زبان ساده به شما بگویم این است که ما نباید در هیچ یک از این زمان ها چه گذشته و چه آینده زندگی کنیم.

درست است که اندکی فکر کردن و صرف زمان برای این بازه های زمانی بد نیست اما ما باید بر حال حاضر تمرکز کنیم. در مورد به کار گیری یکی از این رفتارها و یا تمام آن ها فکر کنید و ببینید تنها در طول یک ماه چه تغییراتی در افکار و رفتارتان رخ خواهد داد.


نظر خود را بیان کنید