ضربان قلب پایین/بالا نشانه چیست؟

۷ چیزی که ضربان قلب شما درباره‌تان می‌گوید

heart rate watch

شاید ضربان قلب یکی از مواردی باشد که کمتر کسی به آن توجه کند اما باتوجه به اهمیت قلب برای سلامت انسان منطقی است اگر بیشتر به آن توجه کنیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ ضربان پی در پی که هنگام تماس انگشتانتان با مچ دست، گردن یا داخل آرنج تان احساس می کنید، بدان معناست که شما زنده و هوشیار هستید، و این خبر خوبی است. و اگر یک دقیقه وقت بگذارید تا بفهمید چقدر سریع یا آرام می زند، ممکن است چیزی در مورد نحوه تحت کنترل نگه داشتن سلامتی خود بیاموزید.

تعیین ضربان قلبتان آسان است. فقط نبض تان را بگیرید و تعداد ضربان ها را برای یک دقیقه کامل بشمارید. پم تائوب، یک متخصص قلب و دانشیار پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا می گوید آن اطلاعات، زمانی بیشترین فایده را برایتان دارند که آن را در طول زمان پیگیری کنید و در مورد هرگونه تغییرات قابل توجه به پزشکتان اطلاع دهید. او می گوید: آنچه که بسیار مهم تر از ضربان قلب در یک زمان خاص است، روند تپش قلب شما در شبانه روز می باشد.

تائوب می گوید که ضربان قلب ایده آل در حالت استراحت برای اکثر افراد بین ۶۰ و ۸۵ ضربه در دقیقه (bpm) است، هرچند برخی پزشکان می گویند که تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه هم ایرادی ندارد. اگر ضربان قلب شما بیش از حد پایین یا بیش از حد بالا است، می تواند روش بدن شما برای ارسال درخواست کمک باشد تا به شما بگوید مشکلی وجود دارد. اما چه چیزهایی ممکن است مزاحم کار قلبتان شوند؟ در اینجا چند دلیل می آوریم که ممکن است توضیح دهند چرا ضربان قلب شما غیرطبیعی است.

۱. شما استرس دارید

استرس می تواند باعث شود قلب تان به شدت بتپد و فشار خونتان بالا رود، که بدن شما را در وضعیت «جنگ یا گریز» قرار می دهد (ضربان قلب و فشار خون، یک چیز نیستند و همیشه پشت سر هم افزایش یا کاهش نمی یابند. ) تائوب می گوید استرس مزمن، شما و قلبتان را در وضعیت « هوشیاری بالا » نگه می دارد که احتمال داشتن یک حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش می دهد.

۲-. شما دیابت دارید یا در شرف ابتلا به آن هستید

دانشمندان مطمئن نیستند که آیا یک ضربان قلب بالا باعث دیابت می شود یا دیابت باعث ضربان قلب بالا می شود اما مطالعات اخیر نشان می دهند که این دو قطعا با هم مرتبط اند. تائوب می گوید: اغلب اوقات افرادی که به دیابت دچار می شوند، فعالیت کمتری دارند و به احتمال بیشتری دچار بیماری عروق کرونر و فشار خون بالا می شوند، که همه آنها بر قلب فشار وارد می کند. هنگامی که قلب تان راحت و خوشحال نباشد، می تواند در آینده به مشکلات دیگری منجر شود. تائوب می گوید: مطالعات بسیاری وجود دارند که ضربان قلب بالاتر (به ویژه در بیماران مبتلا به دیابت) را با عوارض ناخوشایند بیشتر، مرتبط می دانند.

۳. نقصی در سیستم الکتریکی قلب شما وجود دارد

تائوب می گوید قلب شما، سیستم الکتریکی خودش را دارد ( یک شبکه از سیگنال ها که به آن کمک می کنند به درستی بتپد ) و یک ضربان قلب آرام ممکن است نشان دهنده یک نقص باشد. افرادی که یک مشکل الکتریکی دارند، ممکن است احساس سرگیجه یا سبکی سر کنند. پزشک شما باید قادر باشد با یک نوار قلب ساده، این مشکل را پیدا کند و دقیقا تشخیص دهد.

۴. شما به قدر کافی ورزش نمی کنید

این اصطلاح را شنیده اید؟ « از آن استفاده کن یا از دستش بده » این در مورد قلب شما صدق می کند. قلب، یک عضله است و برای اینکه در اوج آمادگی اش کار کند، به ورزش نیاز دارد. تائوب می گوید: بی تحرکی و چاقی، اغلب در بروز یک ضربان قلب بالا درحالت استراحت، نقش دارند. چرا؟ چون وقتی در وضعیت جسمانی خوبی قرار ندارید، قلب شما برای رساندن خون به جاهایی که لازم است، باید سخت تر کار کند.

به علاوه هر چه شما چاق تر باشید، به خون بیشتری نیاز دارید. خون بیشتر برای پمپاژ، مساوی است با ضربان قلب بیشتر در هر دقیقه. در سمت مقابل انجام ، ورزش زیاد می تواند ضربان قلب شما در حالت استراحت را کاهش دهد. ضربان قلب ورزشکاران حرفه ای در حالت استراحت معمولا کمتر از ۶۰ ضربه در دقیقه است.

۵. داروها در قلب شما اختلال ایجاد می کنند

برخی داروها می توانند اعداد ضربان قلب شما را بازنشانی کرده و به شما یک مقدار نرمال جدید بدهند. تائوب می گوید: مسدودکننده های بتا و مسدودکننده های کانال کلسیم، داروهای عمده ای هستند که می توانند ضربان قلب را پایین بیاورند. هر دو قلبتان را آرام می کنند که می تواند آن را کند سازد. این لزوما خطرناک نیست اما اگر در این مورد نگرانید با پزشکتان صحبت کنید.

در سمت مقابل، کافئین می تواند ضربان قلب را به سرعت افزایش دهد. کافئین، اغلب در داروهای سر درد یافت می شود و در برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها مانند: چای و شکلات نیز وجود دارد. تائوب می گوید: برخی از افراد به شدت به کافئین، حساس هستند و اگر یک قهوه یا نوشیدنی انرژی زا بخورند، ضربان قلبشان بلافاصله افزایش می یابد. کاهش مصرف کافئین می تواند مفید باشد.

۶. شما دچار کم آبی بوده یا بیش از حد هیدراته هستید

مواد معدنی در بدن شما با یک بار الکتریکی، الکترولیت نامیده می شوند. اگر آب بیش از حد یا ناکافی بنوشید، می تواند نسبت الکترولیت ها به آب در سیستم شما را بهم بزند که در شیمی بدن شما اختلال ایجاد می کند. تائوب می گوید: اگر سطوح پتاسیم، کلسیم یا منیزیم شما خیلی پایین باشند، ممکن است باعث آریتمی (ریتم های غیر طبیعی) شود که می تواند به شکل یک ضربان قلب بالاتر آشکار شود.

۷. تیروئید شما پرکار یا کم کار است

تائوب می گوید: تیروئید شما هورمون هایی تولید می کند که به بدن شما کمک می کنند به درستی کار کند. اگر هورمون کافی تولید نکند، بدین معناست که شما کم کاری تیروئید دارید که می تواند باعث شود ضربان قلبتان پایین باشد. از سویی دیگر، اگر بیش از حد کار کند و هورمون های اضافی تولید نماید، یعنی شما پرکاری تیروئید دارید که می تواند ضربان قلب شما را بالا ببرد. پزشک شما می تواند با یک آزمایش خون، عملکرد تیروئید شما را تست کند.


نظر خود را بیان کنید