شغل ایده آل چیست و چگونه به آن برسیم؟

چگونه مسیر شغلی ایده آل خود را پیدا کنیم

رسیدن به شغل ایده آل

داشتن شغلی که برای شما ایده آل است میتواند یکی از بهترین اتفاقات زندگی شما باشد چراکه شغل تان به طور موثری بر شادابی زندگی شما دخیل است.

اگرچه برخی از افراد به طور غریزی می دانند که می خواهند چه کاری انجام دهند یا اینکه به سمت حرفه خاصی گرایش زیادی دارند، اما بیشتر مردم وقت و تلاش زیادی را صرف تعیین بهترین مسیر برای یافتن و رسیدن به شغل ایده آل شان می کنند.

بعضی از این افراد مشاغل مختلفی دارند یا ممکن است خود را به طور غیر مستقیم در زمینه های مرتبط با آنچه در ابتدا برنامه ریزی کرده بودند، پیدا کنند.

خوشبختانه، چند تست “شغل ایده آل” و روش های تخصصی در دسترس است که به شما کمک می کند نقاط قوت خود را ارزیابی کنید، علائق خود را مشخص کنید و شغل ایده آل یا حداقل دسته شغلی ایده آل خودتان را پیدا کنید.

اگر در مورد نحوه یافتن شغل ایده آل تان سردر گم هستید یا در این مورد سوالاتی دارید، در این مطلب از مجله آلامتو با ما همراه شوید.


خودارزیابی کنید

شغل ها فقط به نوع کاری که شما در روز انجام می ‌دهید محدود نیستند. در تلاش برای تعیین شغل ایده‌ آل خود، مهم است که نوع سبک زندگی که می ‌خواهید داشته باشید، میزان زمان و پولی که می ‌خواهید صرف تحصیلات مربوط به آن کنید، جایی که می‌ خواهید کار کنید و سایر موارد مرتبط با شغل را در نظر بگیرید.

 مهم است که استراتژی برنامه‌ ریزی خانواده تان را نیز در نظر بگیرید. آیا شغلی می‌ خواهید که به شما این امکان را بدهد که از خانه کار کنید؟ یا شغلی که در آن ساعات کاری تان انعطاف پذیر باشد؟ این ها همه مواردی هستند که پیش از رفتن به سوی شغل موردنظر باید در مورد آن تصمیم گیری کنید.

به چه چیزی علاقه دارید؟ در یک دنیای ایده آل، همه افراد در مشاغلی که دوستش دارند، استخدام می شوند. اگرچه همیشه انتخاب دقیق شغل بر اساس خواسته های شما امکان پذیر نیست، اما این نقطه، نقطه خوبی برای شروع است. به چه شغلی علاقه دارید؟

شغل ایده‌آل شما و استعداد شما چیست؟ برخی مشاغل به مجموعه مهارت ‌های خاص و توانایی ‌های ویژه ‌ای نیاز دارند و در صورتی که شما با هر جنبه از آن‌ مشکل داشته باشید، شغل موردنظر نمی تواند شغل ایده آل شما باشد. برای مثال، اگر شما فکر می‌کنید که می ‌خواهید یک حسابدار باشید، اما از ریاضی نفرت دارید، این احتمالا یک شغل ایده آل برای شما محسوب نمی شود. به همین ترتیب اگر می‌ خواهید یک جراح باشید، اما از دیدن خون ضعف می‌ کنید، چشم انداز بلند مدت شما در این شغل، چشم انداز خوبی نیست.

نظر شما در مورد آموزش چیست؟ راه ‌های زیادی برای تحصیل، چه از طریق آموزش حرفه ‌ای، آموزش شغلی یا مسیرهای رسمی آموزش عالی وجود دارد. زمانی که گزینه‌ های شغلی را بررسی می‌ کنید، به این فکر کنید که می خواهید از چه طریقی آموزش ببینید و این آموزش چقدر طول خواهد کشید.

پشتوانه مالی شما چقدر محکم است؟ آموزش پس از متوسطه هزینه زیادی دارد. ممکن است دانشجویان بتوانند از گزینه هایی مانند کمک ‌های مالی، بورس تحصیلی و یا وام‌ های دانشجویی استفاده کنند، اما بازپرداخت این وام‌ ها می ‌تواند یک چالش دشوار باشد. همچنین به خاطر داشته باشید که رفتن به دانشگاه و تامین هزینه های خودتان می ‌تواند دشوار باشد، زیرا هزینه‌ های زندگی به سرعت در حال افزایش است.

کجا می ‌خواهید کار کنید؟ اگر برای جابجایی آزاد هستید، مساله “محل کار” مساله‌ی چالش برانگیزی برای شما نخواهد بود، اما اگر قرار است در یک منطقه جغرافیایی خاص اقامت داشته باشید، ارزیابی در دسترس بودن مشاغل نزدیک در صنعتی که در حال بررسی آن هستید، بسیار مهم است. برای مثال، یک اقیانوس شناس در کنزس (Kansas) برای یافتن کار روزهای سختی در پیش خواهد داشت.

آیا می خواهید خانواده تشکیل بدهید؟ داشتن یک خانواده به هیچ وجه کسی را از دنبال کردن شغل رویاهای خود محروم نمی کند، اما مهم است که هنگام تصمیم‌ گیری درباره آینده این موضوع را نیز در نظر بگیرید.

چقدر پول نیاز دارید؟ به طور ایده ‌آل، انتخاب ‌های شغلی باید براساس جایی که در آن شور و اشتیاق خود را پیدا می ‌کنید باشد، اما از یک دیدگاه عملی، پتانسیل درآمد آن شغل نیز باید در نظر گرفته شود. اگر می‌ خواهید به دور دنیا سفر کنید، در یک محله خوب زندگی کنید و هر شب بیرون شام بخورید، باید از کارهای کم درآمد به نفع کارهای پر سود اجتناب کنید.

چشم انداز شغل ایده آل تان در دراز مدت چگونه است؟ بعضی از مشاغلی که ممکن است در یک مرحله از زندگی برای شما مناسب یا جذاب باشند لزوما برای مراحل بعدی مناسب نیستند. به عنوان مثال، با افزایش سن انجام مشاغل دستی سخت تر خواهد شد. به عنوان بخشی از تحلیل کلی خود، لازم است در مورد چشم اندازهای طولانی مدت شغل موردنظرتان فکر کنید.


نقاط قوت خود را ارزیابی کنید

بیشتر دبیرستان ها با استفاده از تست های استعداد به پیدا کردن مسیرهای شغلی مورد نظر دانش آموزان کمک می کنند.

سوالات معمولا در مورد این است که آیا از کار کردن به تنهایی لذت می ‌برید یا کار کردن تیمی؟

اگر علاقه مند به کارهای گروهی و تیمی هستید، آیا ترجیح می دهید رهبر گروه باشید یا یکی از اعضای تیم؟ شرکت کردن در این آزمون ها به شما کمک می کند تا بر اساس عناصر مختلف شخصیت تان، انتخاب های شغلی مناسبی داشته باشید.


آینده را در نظر بگیرید

نیروی کار آینده بسیار متفاوت از آن چیزی است که امروز می ‌بینیم. اتوماسیون و هوش مصنوعی در حال تغییر شغل، ایجاد مشاغل جدید و از بین بردن مشاغل قدیمی است.

زمانی که گزینه ‌های مسیر شغلی را مقایسه می ‌کنید، از خود بپرسید آیا این شغلی که به دنبال آن هستید، که در عرض 5، 10 یا 20 سال آینده هنوز وجود خارجی خواهد داشت؟

شغل های تکراری به احتمال زیاد اولین مشاغلی هستند که تکامل پیدا می ‌کنند و نقش ‌هایی هستند که ممکن است به راحتی ماشینی و خودکار شوند. برای مثال، معرفی دستگاه ‌های خودپرداز یا وسایل مشابه آن، باعث حذف بسیاری از مشاغل مربوط به بانک می‌ شود. به این فکر کنید که آیا مشاغلی که به دنبال آن هستید در آینده در مسیر حذف یا ماشینی شدن قرار دارند یا خیر؟


اجرای آزمون های آزمایشی

یک راه برای کشف مسیرهای مختلف شغلی قبل از تعهد به انجام این کار، بررسی ابعاد مختلف کاری است که به آن علاقه دارید.

شرکت کردن در دوره های کارآموزی یا حتی جستجوی کار موقت در حیطه شغل مورد علاقه خود می تواند پیشنهاد خوبی باشد. در این فرآیند سوالات زیادی بپرسید تا درک کنید که این شغل در بلند مدت چگونه است.

از افرادی که سالهاست در این صنایع مشغول هستند بپرسید که چگونه مسیر شغلی آن ها رشد کرده است و به این جا رسیده اند.

در مورد سختی ها و مشکلاتی که در این راه پشت سر گذاشته اند، از آن ها سوال کنید، سعی کنید اطلاعات تان در مورد شغل موردنظر را افزایش دهید و با دانستن همه ابعاد آن را انتخاب کنید.


به صنایع مرتبط نگاه کنید

در بعضی موارد، به دلیل تمایل شخصی یا شرایط، ممکن است فردی به یکی از کارهای موردعلاقه اش مشغول شود و سرانجام خود را در حال مهاجرت به یک زمینه مرتبط با آن شغل ببیند.

به عنوان مثال، کسی که وارد حوزه روزنامه نگاری می شود، ممکن است از کار تبلیغاتی لذت ببرد و از نقشی که در روزنامه داشته به نقشی دیگر در یک موسسه تبلیغاتی برود، یا یک پرستار ممکن است تصمیم بگیرد که از این به بعد روان شناسی را دنبال کند.

برای بسیاری از مردم، تا زمانی که وارد شغلی نشوند، هیچ راهی وجود ندارد که بتوانند صد در صد مطمئن باشند که برای آن شغل مناسب هستند یا خیر!


شغل مورد علاقه خود را ایجاد کنید

اگر به نظر می رسد که نمی توانید حرفه ایده آل خود را مشخص کنید، ایجاد یک شغل را در نظر بگیرید. اقتصاد با فراز و نشیب ‌های بسیاری در حال رشد است.

افراد ممکن است به عنوان مشاور، پیمانکار یا فریلنسر کار کنند و اساساً مشاغل شخصی خود را در مناطقی که دارای نقاط قوت و منافع شخصی هستند اداره کنند.

این اغلب مسیری است که توسط هنرمندان و دیگر متخصصان خلاق انتخاب می‌ شود اما معمولا به عنوان مشاغل مناسب از آن ها یاد نمی شود.

این شغل ها معمولا برای افرادی که در زمینه های مختلف کاری کاوش می کنند یا به دنبال درآمدی مازاد بر درآمد اصلی شان هستند، یک کار جانبی باشد. به خاطر داشته باشید، این مشاغل معمولاً با مزایایی مانند بیمه درمانی یا بازنشستگی همراه نیستند و درآمد آن نیز ممکن است پراکنده باشد.


اگر در مسیر شغلی اشتباه کردید، چه می کنید؟

کمتر کسی است که در سن 18 سالگی دقیقا می ‌داند می‌ خواهد با زندگی اش چه کند و مسیر شغلی مناسب خود را پیدا کرده و آن را ادامه دهد.

برخی از مردم در اواسط زندگی در تلاش برای تعیین شغل ایده ‌آل شغل کاملا جدیدی را آغاز کرده‌ اند. حتی کامل‌ ترین تجزیه و تحلیل های عمیق پتانسیل شغلی را نمی توان با این واقعیت منحصر به فرد که مردم رشد می ‌کنند، تغییر می ‌کنند و تکامل پیدا می ‌کنند و تمایلات حرفه‌ ای آن‌ها نیز ممکن است تغییر کند، متوقف کرد.

اگر با یک انتخاب شغلی نامناسب دست و پنجه نرم می ‌کنید، این گزینه‌ ها را در نظر بگیرید:

شغل متفاوت، همان صنعت

ممکن است صعنتی که در آن مشغول به کار هستید صنعت مناسب شما باشد، اما سازمانی که در آن کار می کنید، متناسب با خواسته های شما نباشد. در این هنگام باید در نظر داشته باشید که به دنبال کار با یک سازمان دیگر باشید.

توصیفات شغلی را به دقت مطالعه کنید، و اگر عناصری از کار قبلی وجود داشتند که از آن‌ها ناراضی بودید یا مهارت کافی در آن زمینه نداشتید، به دنبال چیزی متفاوت تر بگردید.

به عنوان مثال، معلمی که در تدریس کلاس چهارم با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند، ممکن است در آموزش هنر به بچه های دبیرستانی بهتر باشد.  یا یک خبرنگار روزنامه که خسته از پرداختن به مشاغل شهری است ممکن است در نوشتن مطالب مورد علاقه انسان برای یک مجله بسیار موفق تر باشد.

در وهله اول آنچه که شما را به سمت یک حرفه سوق داده را در نظر بگیرید و قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه یک مسیر شغلی اشتباه است و باید آن را رها کرد، به دنبال راه هایی برای ادامه کار در خط مورد نظر خود باشید.

برای برخی افراد، تغییر شغل، به سادگی امکان پذیر نیست. اگر مجبورید شغلی کم ‌تر از حد ایده‌آل را انجام دهید، به دنبال راه‌ هایی بگردید که شرایط را بهتر کنید و آن را به چیزی تبدیل کنید که از آن لذت ببرید و در آن ماهر شوید.

با رئیس خود در مورد تغییر مسئولیت ها، به عهده گرفتن نقش های جدید و محول کردن نقش های نامناسب به دیگران صحبت کنید. با برخی تغییرات این چنینی ممکن است شغلی که از آن متنفر هستید به شغلی مورد علاقه تبدیل شود.

دوباره از نو شروع کنید

اگر وقت، حوصله و پشتوانه مالی دارید، گاهی اوقات بازگشت به مدرسه و آموزش برای کار کاملا جدید جواب می دهد. بسیاری از افراد در طول زندگی خود بیش از یک شغل داشته اند.

اگر فرد بالغ و مسن تری هستید، به احتمال زیاد تجربه زندگی تان به قدری کافی هست که در انتخاب مسیر شغلی برای بار دوم، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.


و اما سخن پایانی …

در این مطلب سعی کردیم یک شغل ایده آل را از همه ابعاد مورد بررسی قرار دهیم، اگر بخواهم خیلی خلاصه بگویم، شغل ایده آل شغلی است که از انجام آن احساس رضایت می کنید، آن را دوست دارید و مهارت های کافی برای انجام آن را دارید. امیدوارم به زودی شغل ایده آل تان را پیدا کنید.


1 دیدگاه

  1. محمد

    خوب بود مرسی
    شغل ایده آل من

نظر خود را بیان کنید