Paleo-fish

زنان باردار و شیرده و کودکان باید مصرف ماهی با درصد پایین جیوه را در رژیم غذاییشان افزایش دهند

در گذشته سازمان غذا و دارو و سازمان حفظ محیط زیست کمترین میزان مصرف ماهی را به کودکان زنان شیرده و زنانی که قصد باردار شدن را دارند توصیه کرده اند. در حال حاضر این سازمانها بیشترین میزان مصرف ماهی را برای بهبود وضعیت سلامتی به این افراد پیشنهاد می کنند.

در نسخه به روز شده این سازمان در خصوص توصیه به مادران باردار و شیرده آمده است که آنها باید بصورت هفتگی بین 8 تا 12 اونس انواع مختلف ماهیهایی را که درصد جیوه آنها پایین است مصرف کنند.

اسنفان اوستراف یکی از دانشمندان فعال سازمان غذا و دارو می گوید در گذشته بسیاری از زنان در طول دوره بارداری مصرف ماهی را محدود کرده اند و یا از دادن ماهی به کودکانشان اجتناب کرده اند.

اوستراف می گوید” علم امروزه به ما می گوید که محدود کردن مصرف ماهی در زمان بارداری و یا تغذیه نکردن کودکان با ماهی مساوی است با حذف بسیاری از مواد مغذی که می توانند تاثیر مثبتی بر روی حفظ سلامت و پیشرفت و رشد ما داشته باشند”.

آلیسا رامسی سخنگوی موسسه رژیم غذایی و مواد مغذی در آمریکا میگوید” ماهی منبع بسیاری ازمواد مغذی بسیار مهم مانند پروتئین و امگا 3 است که مادران شیرده و باردار به آن نیاز دارند و جای بسی خوشحالیست که سازمان غذا و دارو مصرف بیشتر آن را به زنان و کودکان توصیه کرده است. با افزایش مصرف ماهی بمنظور جلوگیری از مسمویت باید ماهیانی را انتخاب کنید که میزان آلودگی آنها به جیوه کمتر باشد”.

آنجلا بیانکو استادیار دانشکده پزشکی نیویورک به Healthline گفت : “من با این یافته ها موافقم و خوشحالم که سازمان غذا و دارو این غذاها را توصیه کرده است. ماهی منبع بسیار غنی اسیدهای چرب است که برای رشد بسیار مهم هستند و هیچ منبع غذایی دیگری این مقداراسید چرب را برای بدن فراهم نمی کند”.

مصرف غذاهای دریایی در زنان باردار پایین است

یکی از تحلیلگران سازمان غذا و دارو با بررسی بیش از 1000 زن باردار به این نکته پی برد که در طی ماههای اخیر21 درصد از آنها هیچ نوع ماهی مصرف نکرده اند و کسانی هم که ماهی مصرف کرده اند بسیار کمتر از آن مقداری بود که سازمان غذا و دارو پیشنهاد کرده بود.در حقیقت نیمی از این زنان کمتر از 2 اونس در هفته و 75 درصد کمتر از 4 اونس در هفته ماهی مصرف کرده بودند.

نانسی استونر دستیار فعال سازمان حفظ محیط زیست در اداره آب می گوید” مصرف ماهی با درصد پایین آلودگی جیوه داری خواص بیشماری است”. استونر می افزاید” این مقاله به روز شده این امکان را به مادران می دهد که نوع و مقدار درست غذا را در یکی از مهمترین دورانهای زندگی خود و فرزنانشان انتخاب کنند”.

از خوردن 4 نوع ماهی اجتناب کنید و مصرف ماهی تونا را کاهش دهید

سازمان غذا و دارو مصرف 4 نوع ماهی را که درصد جیوه آنها بالاست برای مادران باردار و شیرده ممنوع کرده است این ماهیها شامل: ماهی شمشیری، کوسه، و شاه ماهی هستند. همچنین این مقاله مصرف ماهی تونا را به 6 اونس در هفته محدود می کند.

ماهیهایی که دارای کمترین میزان آلودگی جیوه هستند شامل: میگو، قزل آلا، و تونای کنسرو شده است.


نظر خود را بیان کنید