about-earth-quakes درباره زلزله

زمین لرزه ها چگونه بوجود می آیند؟ شدت و عمق زمین لرزه را چگونه باید اندازه گرفت؟ آیا میتوان زمین لرزه را پیش بینی کرد؟ در این مقاله همه چیز درمورد زمین لرزه را یاد بگیرید.

زلزله یکی از اتفاقات غیرقابل پیش بینی و برای بسیاری از ما بسیار ترسناک محسوب می شود. در این مطلب به توضیح برخی از واقعیت هایی که طی تحقیقات بسیار به دست آمده اند، می پردازیم، لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

حوادث طبیعی مانند فوران‌ های آتشفشانی و برخورد شهاب ‌سنگ می‌توانند باعث زلزله شوند، اما اکثر زمین‌ لرزه ‌هایی که به طور طبیعی اتفاق می افتند، ناشی از حرکت صفحات زمین هستند.

سطح زمین متشکل از ۲۰ صفحه متحرک است. افزایش فشار ناشی از تغییر صفحات می ‌تواند باعث شکستن پوسته زمین شود و شکست پوسته زمین به عنوان انرژی ای آزاد می شود که در نهایت موجب زمین لرزه می شود.

از جمله اتفاقاتی که در هنگام زلزله رخ می دهد، تخریب سازه های ساخته شده توسط بشر و تحریک سایر بلایای طبیعی مانند سونامی، بهمن و رانش زمین است.

مرکز ملی اطلاعات مربوط به زلزله (NEIC) به طور متوسط هر ساله 20000 زمین لرزه (حدود 50 مورد در روز) را در سراسر جهان ثبت می کند. با این وجود سالانه میلیون ها زمین لرزه رخ می دهد که به خاطر شدت بسیار کم، قابل اندازه گیری و ثبت نیستند.

تقریبا ۸۰ درصد از کل زمین‌ لرزه‌ ها در امتداد لبه اقیانوس آرام، موسوم به “حلقه آتش”، منطقه‌ای که اقیانوس آرام را احاطه کرده و و 452 آتشفشان (بیش از 75٪ آتشفشان های فعال و خاموش جهان) را در خود جای داده است، رخ می دهد.

بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در ایالات متحده، یک زلزله 9.2 ریشتری بود که آلاسکا را در 28 مارس 1964 لرزاند.

بزرگترین زمین لرزه ثبت شده در جهان به بزرگی 9.5 ریشتر، در شیلی در 22 مه 1960 اتفاق افتاد.

هنگامی که زلزله شیلی در سال 1960 رخ داد، لرزه نگارها امواج لرزه ای را ثبت کردند که سراسر جهان را درنوردید. این امواج کل زمین را برای چندین روز تکان دادند.

در روز ۲۶ دسامبر ۲۰۰۴، یک زمین ‌لرزه در زیر دریا در اقیانوس هند موجب بروز یک سری سونامی ویرانگر شد. سونامی به سواحل هم‌مرز با اقیانوس هند برخورد کرد و باعث ایجاد امواج ۱۰۰ فوتی کشته شدن بیش از 225000 نفر در 11 کشور شد.

آلاسکا یکی از زلزله خیزترین مناطق در جهان است. این منطقه تقریباً هر سال یک زلزله 7 ریشتری و تقریباً هر 14 سال یک زلزله 8 ریشتری یا بزرگتر را تجربه می کند.


نظر خود را بیان کنید