چیزهایی که باید در مورد دکلره کردن موها بدانید

اگر اولین بار است که می‌خواهید موهایتان را دکلره (بلیچ) کنید، پس اوقات سخت و مهمی پیش رو دارید. همه‌ی ما داستان‌های ترسناکی درباره‌ی دکلره شنیده‌ایم. احتمال آسیب دیدگی، شکستگی یا کز خوردن انتهای موها ممکن است مانع شود که حتی یکبار این کار را امتحان کنید.

از سویی دیگر، روشن کردن موها می‌تواند امکان‌های متنوع و زیادی در اختیارتان قرار دهد. به محض اینکه تصمیم گرفتید و اینکار مهم را انجام دادید، شاید تعجب کنید که چطور تابحال موهایتان را دکلره نکرده بودید!

ما با روکسی دارلینگ، متخصص رنگ مو در نیویورک صحبت کردیم و او به ما کمک کرد که بعضی از باورهایمان را کنار بگذاریم و واقعیت را در مورد دکلره‌ی موها بدانیم.

دکلره (بلیچ) چطور عمل می‌کند؟

بلیچ یک ماده‌ی شیمیایی است که رنگدانه‌های طبیعی را از تارهای موی شما خارج می‌کند. بلیچ به شکل پودر موجود است. می‌توانید بلیچ را با انواع مختلف اکسیدان مخلوط کرده تا میزان قدرت آن را تغییر دهید.

در حالیکه کز خوردن موها قابل پیشگیری است، اما روکسی تاکید می‌کند که بلیچ، حالت موهای شما را تغییر می‌دهد. او می‌گوید: اولین باری که موهایتان را دکلره می‌کنید، بافت و رنگ موها تغییر می‌کند، زیرا در واقع رنگدانه‌های مو را از بین برده‌اید.

انتظار نداشته باشید که موهای شما یک ساعت بعد از دکلره، به حالت طبیعی برگردد. اما اگر موقع دکلره‌ی موهایتان، بدرستی از آن مراقبت کرده باشید، می‌توانید از آسیب دیدگی جلوگیری کرده و ظاهر آن را سالم نگه دارید.

آیا گرما باعث می‌شود که بلیچ، سریعتر اثر کند؟

هنگامیکه مواد شیمیایی فعال می‌شوند، بلیچ بطور طبیعی گرما تولید می‌کند که می‌تواند باعث شود در زمانی که این فرمول روی پوست سرتان قرار دارد، احساس ناراحتی کنید. اما وقتی حرارت به آن داده می‌شود، می‌تواند موثرتر شود و حتی سریعتر عمل کند.

به همین دلیل است که برخی از آرایشگاه‌ها در زمان دکلره، یک پوشش پلاستیکی روی مو قرار می‌دهند و با استفاده از یک سشوار، به مو کمی حرارت می‌دهند تا مطمئن شوند که رنگ موها بطور یکنواخت روشن می‌شود.

اما یک چیز جالب که ممکن است ندانید! روکسی می‌گوید: از آنجا که ریشه‌های مو به سر نزدیک‌ترند، از بقیه‌ی قسمتهای مو، گرمترند. بنابراین ریشه‌ی موها به احتمال زیاد بدلیل گرمایی که از پوست سر شما منتشر می‌شود، بهتر از بقیه‌ی قسمتهای مو روشن می‌شوند.

او توصیه می‌کند که این مسئله را در هنگام رنگ کردن مو در منزل، به یاد داشته باشیم. اگر خودتان موهایتان را رنگ می‌کنید و ریشه‌ها روشن‌تر می‌شوند، به این دلیل است که حرارت طبیعی پوست سر شما، باعث می‌شود مواد شیمایی موثرتر عمل کنند.

روکسی درهنگام دکلره کردن مو، روی ریشه‌ها از یک فرمول ضعیف‌تر استفاده می‌کند تا مطمئن باشد که مو بطور یکنواخت روشن می‌شوند.

چه اکسیدانی برای موی من مناسب است؟

روکسی معتقد است که اکسیدان با حجم ۲۰ (اکسیدان ۱) برای روشن کردن مو، بیش از حد ضعیف است و اکسیدان با حجم ۴۰، بخاطر آسیب رساندن به مو در دفعه‌ی اول دکلره، خطرناک است.

او می‌گوید: اگر در خانه موهایتان را دکلره می‌کنید، می‌توانید این کار را با یک اکسیدان ملایم مثلا با حجم ۳۰ (اکسیدان ۲)، ۲ تا ۳ بار تکرار کنید. روکسی در مورد انتخاب پودر بلیچ مناسب برای مو می‌گوید: همه‌ی آنها تقریبا مثل هم هستند.

چگونه می‌توانم از کز خوردن موهایم جلوگیری کنم؟

«کز» کلمه‌ی ناخوشایندی است، اما صرفنظر از آن، شما با دکلره کردن، کیفیت موهایتان را تغییر می‌دهید. علاوه بر انتخاب یک اکسیدان ملایم، یکی دیگر از اقدامات احتیاطی که می‌توان قبل از دکلره کردن موها انجام داد، نشستن موهاست.

روکسی می‌گوید: با چند روز نشستن موها، چربی طبیعی روی پوست سر شما جمع می‌شود و از تحریک پوست سر در طول دکلره، جلوگیری می‌کند. محتوای آمونیاک در هنگام دکلره می‌تواند منجر به خارش پوست شود، اما به این معنی نیست که موهای شما در حال کز خوردن هستند.

قبل از اینکه بافت موها، بیش از اندازه، نرمی‌و بافتش را از دست بدهد حداکثر می‌توان آنها را دوبار دکلره کرد.

چگونه از موهای دکلره شده مراقبت کنم؟

روکسی میگوید: بسیار مهم است که بعد از دکلره کردن موهایتان، آنها را هیدراته کنید زیرا مقدار زیادی از چربی پوست سرتان، از بین رفته است. با باز شدن کوتیکول مو و خارج شدن رنگدانه‌های طبیعی، مو تغییر می‌کند.

معمولا یک یا دو هفته طول می‌کشد تا مو به حالت ارتجاعی و نرمی قبلش برگردد. استفاده نکردن از وسایل حرارتی برای آرایش مو، راه دیگری برای سالم و نرم نگهداشتن موهای دکلره شده است.

عادات دیگری مانند شستشوی بیش از حد مو می‌تواند آن را خشک کند. به همین دلیل روکسی توصیه می‌کند که بیشتر از دوبار در هفته از یک شامپوی ملایم استفاده نکنید.

وقتی موهایتان را دکلره می‌کنید، چربی های طبیعی را از بین می‌برید و باید به مو و پوست سرتان فرصت دهید تا چربی از دست رفته را دوباره جایگزین کند.

آیا بهتر است که در آرایشگاه، دکلره کنم؟

دکلره کردن در منزل کار سختی است، و وقتی خودتان این کار را انجام دهید، خطر رنگ غیر یکنواخت یا آسیب بیش از حد، افزایش می‌یابد.

روکسی می‌گوید: من فکر می‌کنم لازم است برای دکلره به یک آرایشگر مراجعه کنید، زیرا مطمئنا دوست ندارید که این کار را اشتباه انجام دهید و روز بعد مجبور شوید شبیه یک فرد خنگ به سر کار بروید یا بخاطر ظاهرتان، اعتماد بنفستان را از دست بدهید!

اکثر آرایشگران، حتما یک مشاوره‌ی رایگان انجام می‌دهند، پس صحبت در مورد دکلره ارزشش را دارد. زیرا مواد شیمیایی، چیزهای ترسناکی هستند. اگر به یک آرایشگر مراجعه کردید، به او اعتماد کنید و اجازه دهید که برای انجام کار درست، وقت کافی بگذارد.

همچنین از یاد نبرید هنگامی که دکلره کنید، نمی‌توانید به عقب برگردید، بنابراین برای جلوگیری از اشتباهات بزرگ، موهایتان را با احتیاط روشن کنید.


2 دیدگاه

  1. يگانه

    سلام ي سوال دارم ايا دكلره اماده رو ميشه در يخچال چند روز نگه داشت؟

  2. sara

    سلام یه سوال من چند سال پیش موهامو دكلره کردم متاسفانه علاوه بر خراب شدن موهام دو رنگ هم شد که هر رنگی بهش زدم دور رنگ میشد تا اینکه مجبور شدم کلا موهامو کوتاه کنم خیلی دلم میخواد موهامو سفید کنم امکانش هست راهنمایی ام کنید چکار کنم مثل دفعه قبل نشه ؟

نظر خود را بیان کنید