علت پارگی مویرگ زیر پوست و 7 راه عالی برای درمان

7 راه برای محو کردن مویرگ شکسته شده وپیشگیری از بروز آن

 رگ های عنکبوتی و راه درمان آن

ممکن است برایتان اتفاق افتاده باشد که وقتی بر روی صورت تان دقیق می شوید روی قسمت هایی از گونه ها، چانه و حتی بینی تان مویرگ های خونی پاره شده ای را می بینید. اغلب تمایل خواهید داشت که این عروق شکسته شده را در عکس‌ها به وسیله فتوشاپ محو کنید، اما می خواهیم ببینم که در واقعیت هم راهی برای درمان این شرایط وجود دارد یا خیر.

در این مطلب می خواهیم به 7 موردی بپردازیم که به شما کمک خواهند کرد در واقعیت هم این مویرگ ها را از روی صورت تان محو کنید. لطفا در ادامه مطلب با آلامتو همراه شوید.


مویرگ های شکسته شده (رگ های عنکبوتی) چیست؟

مویرگ های شکسته شده یا رگ های عنکبوتی، که رسماً با عنوان تلانژکتازی (Telangiectasia) از آن یاد می شود، رگ های ریز و باریک مانندی هستند که در سطح پوست می بینیم.

دکتر Mark H. Schwartz، جراح پلاستیک در نیویورک می گوید: “هنگامی که دیواره های این رگ های خونی بطور ناگهانی گشاد و باریک شوند، ممکن است دچار آسیب دیدگی دائم شوند، سپس  گشاد شده و بیشتر از قبل در معرض دید قرار می گیرند.”

وقتی رگ ها به درستی التیام پیدا نمی‌ کنند، می ‌توانند مثل لکه‌ های خونی ریز یا شبکه ای از رگ های ریز شاخه ای به نظر برسند.


علت ایجاد مویرگ های شکسته شده چیست؟

مویرگ‌ها اغلب به دلایل مختلفی از جمله ژنتیک، آفتاب، ضربه روحی، آسیب به پوست و پیری شکسته می شوند. این مجموعه علل، باعث می شوند که تشخیص دلیل بروز این اتفاق سخت تر شود.

اگر والدین شما به سبب دارا بودن عروق بیشتر نزدیک به پوست، چهره ای سرخ تر از سایرین دارند، شما نیز احتمالا این چنین خواهید بود.

به گفته دکتر Bobby Buka، “سالها قرار گرفتن در معرض آفتاب نیز می تواند صدمات مویرگی ایجاد کند: “با افزایش قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش به تدریج رگ های خونی به پوست نزدیک تر می شوند و سطح بیشتری پیدا می کنند و این به نوبه خود باعث نمایان تر شدن آنها می شود.”

به گفته دکتر شواتز، افراد مبتلا به روزاسه (rosacea)، یعنی شرایطی که باعث می شود پوست قرمزتر به نظر برسد، احتمال بیشتری وجود دارد که پدیده رگ ها عنکبوتی یا مویرگ های شکسته شده را تجربه کنند. بدن، روزاسه را به عنوان آسیب می شناسد و باعث التهاب می شود تا آن را بهبود بخشد، اما این التهاب به خودی خود مشکل ساز می شود.

افزایش سن و پیری نیز می تواند یکی از عوامل بروز مویرگ های شکسته باشد. دکتر شوارتز می گوید: ” در افراد مسن احتمال بیشتری وجود دارد که عروق خونی شان به اصطلاح شکسته شود، زیرا در این سنین پوست نازک تر و ضعیف تر است و کلاژن به سرعتی مشابه با پوست های جوان تر، جایگزین نمی شود.”


آیا راهی برای جلوگیری از شکسته شدن مویرگ ها وجود دارد؟

در کمال تعجب باید بگویم که بله، سبک زندگی شما تا حدود بسیار زیادی می تواند در پیشگیری از بروز این اتفاق تعیین کننده باشد. دکتر شوارتز می گوید: “بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد مویرگ های شکسته شده، شناخت عللی است که می توانیم آن ها را کنترل کنیم.”

آسیب مکرر پوست که می تواند ناشی از عواملی همچون  پاک کردن نامناسب، ترکاندن جوش های پوستی یا عوامل زیست محیطی مانند آفتاب سوختگی، آزردگی پوست در اثر باد و دمای شدید باشد، اغلب رایج ترین علل بروز رگ های عنکبوتی یا شکسته شده هستند.

1. از پوست خود در برابر آسیب های محیطی محافظت کنید

جالب است بدانید که التهاب پوستی می تواند روزاسه را تشدید کند و احتمال ابتلا به مویرگ های قابل مشاهده و یا سرخ تر از حد معمول را افزایش دهد.

کارشناسان معتقدند که بهترین راه برای جلوگیری از تشدید روزاسه استفاده از مرطوب کننده و ضد آفتاب روزانه است.

دکتر شوارتز می گوید: “در حالی که هیچ یک از رگ های عنکبوتی موجود ترمیم نخواهند شد، این ترکیب به جلوگیری از آسیب های بعدی عروق خونی ناشی از خطرات محیطی مانند آفتاب سوختگی و سوزش کمک می کند.”

هنگام انتخاب مرطوب کننده برای پوست تان، با توجه به استانداردها پیش بروید و کرمی که با پوست تان سازگار است را انتخاب کنید. هنگام انتخاب ضد آفتاب نیز، همیشه کرمی با SPF 30 یا بالاتر را انتخاب کنید.

2. از مصرف وازودیلاتورها یا گشادکننده های رگ های خونی اجتناب کنید

طبق گفته های دکتر Buka، گرما، کافئین، الکل و غذاهای پرادویه می توانند باعث می شوند که رگ ها با خون پر شوند و این باعث می شود مویرگ ها جلوه بیشتری پیدا کنند. در حالی که این وازودیلاتورها یا مواردی که رگ های خونی را گشاد می کنند، علت اصلی ایجاد مویرگ های شکسته نیستند، اما می توانند قرمزی آن را برجسته تر کنند.

3. درمان با لیزر VBeam

کارشناسان موافق هستند که لیزر VBeam استاندارد طلایی برای درمان مویرگ های شکسته شده است. همانطور که دکتر بوکا توضیح می دهد، هر رنگ یک طیف جذب یا فرکانس نور جذب شده توسط آن رنگ خاص را داراست. لیزر VBeam فرکانس 595 نانومتر نور ماوراء بنفش را ساطع می کند و این فرکانس فقط با رنگ قرمز جذب می شود.

دکتر بوکا می افزاید: “این بدان معنی است که قسمت های برنز یا قهوه ای، فرکانس نور را متوجه نمی شوند.”

سپس انرژی نور به صورت گرما در پوست تبدیل می ‌شود. رگ خونی که خیلی سریع گرم می شود متسع می شوند، در حالی که سلول های خونی که آرام تر گرم می شوند با گذشت زمان منقبض می شوند و از بین می روند.

گرمای بالاتر به احتمال زیاد یک کبودی پنج تا هفت روز را بر جای می گذارد اما به احتمال زیاد فقط به یک درمان نیاز دارد. این در حالی است که گرمای کم باعث کبودی نمی شود اما ممکن است نیاز به درمان های بعدی داشته باشد.

دکتر بوکا توصیه می کند که در این مورد با پزشک صحبت کنید تا مسیر مناسب درمان را برای شما تعیین کند.

4. درمان با لیزر BBL

یکی دیگر از گزینه های مویرگ های شکسته شده، تکنولوژی‌های پیشرفته و مبتنی بر نور (BBL) است. این روش درمانی، مانند VBeam، از نور لیزر استفاده می کند، اما برخلاف Vbeam، می‌تواند طول‌ موج متعددی را از خود ساطع کند، طول‌ موج ۵۶۰ نانومتر رایج ‌ترین طول ‌موج است که برای بافت‌های عروقی به کار می‌ رود.

این می تواند جوانب مثبت و منفی را ارائه می دهد. دکتر شوارتز می گوید: “لیزر BBL از این مزیت برخوردار است که قادر به درمان آسیب‌های پوستی دیگر از جمله لکه ‌های قهوه‌ ای، آکنه، و بافت کلی و تن رنگ است اگر به طور مرتب استفاده شود. اما فرکانس نور به اندازه VBeam با رنگ قرمز جمع آوری نمی شود، بنابراین اگر آن را بیش از حد بالا ببرید، رنگدانه قهوه‌ای رنگ می‌تواند جذب شود.

5. از الکترودیسکشن خودداری کنید

سالهای متمادی، از الکترودیسکشن، روشی که در آن نوک سوزنی ریز برای سوزاندن رگ های خونی شکسته شده به پوست نفوذ می کند، رایج ترین روش برای درمان مویرگ های شکسته بود. از آن زمان به بعد ثابت شده است که لیزرها گزینه ای ایمن تر و مؤثر تری هستند.

دکتر بوکا می گوید: “این متد قدیمی می تواند جای زخم یا سوختگی را بر جای بگذارد و به بافت اطراف آسیب برساند.”

6. یک درمان موضعی را امتحان کنید

زمانی که نوبت به درمان‌های موضعی می رسد، کرم های ویتامین A (ترتینوئین) می تواند در درمان مویرگ های شکسته مفید باشد، زیرا این محصولات می توانند باعث افزایش کمیت و کیفیت کلاژن در پوست شوند.

دکتر شوارتز معتقد است که این به نوبه خود می تواند نمایان بودن مویرگ های شکسته را به حداقل برساند. اگر با مویرگهای شکسته دست و پنجه نرم می کنید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که بخواهید سرم تقویت کننده پوست را به روتین روزمره خود اضافه کنید.

7. یک راه حل طبیعی را در نظر بگیرید

درست است که از این طریق نتایج مشاهده شده به اندازه درمان با لیزر نخواهد بود، اما راه حل های طبیعی می توانند در کاهش میزان آشکار بودن مویرگ های شکسته شده و جلوگیری از ظاهر شدن موارد جدید مؤثر باشند. ویتامین E، عصاره دانه انگور، گل همیشه بهار کوهی (Arnica) و عصاره دانه شاه بلوط از محبوب ترین فرمولاسیون ها هستند.


نظر خود را بیان کنید