تست پاپ اسمیر چگونه است؟

آزمایشی که میلیون‌ها زن از آن غافل هستند!

پیشگیری سرطان cancer,تست پاپ اسمیر

ابتلا به سرطان ممکن است بدترین خبر زندگی هر انسانی باشد حال اینکه با تشخیص زودهنگام این بیماری میتوان روند بهبود را بهتر و سریعتر در پیش گرفت.

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ سرطان دهانه رحم دومين سرطان شايع زنان در ایران است که با تست پاپ اسمیر قابل پیشگیری است، آیا شما جزو کسانی هستید که این تست را انجام نمی دهند؟

شاید شما آزمایش سرطان دهانه رحم داده باشید‌، اما بر اساس گزارش جدید سازمان پیشگیری از بیماری‌های آمریکا‌، 10% از زنان آمریکایی ( بین 21 تا 65 سال ‌)‌ در 5 سال گذشته اصلا برای این سرطان آزمایشی نداده‌اند‌.‌

این اعداد و ارقام ترسناک‌‌تر هم می‌شود. نیمی از زنان که هرساله به سرطان دهانه رحم مبتلا می‌شوند، اصلا آزمایش پیش‌بینی این بیماری را انجام نداده‌اند یا از آخرین آزمایش آنها 5 سال گذشته است‌.

اولین برخورد شما با این موضوع شاید این سوال باشد که آیا من آزمایش سرطان دهانه رحم را انجام داده‌ام‌؟ بله‌، حتما‌! آزمایش پاپ اسمیری که شما انجام می‌دهید‌، همین آزمایش است. شاید این موضوع شمارا گیج کند‌، زیرا دوره‌های آزمایش پاپ اسمیر تغییر کرده‌اند.

گروه اجرایی پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا و انجمن متخصصین زنان و زایمان و ماما‌ها پیشنهاد می‌کنند تا زنان بین 21 تا 29 سال این آزمایش را به جای هرسال‌، هر 3 سال یک‌بار انجام دهند‌. زنان بین 36 تا 65 سال باید هر 5 سال یک بار این آزمایش را به همراه یک آزمایش HPV انجام دهند‌. (این معیار‌ها بر‌اساس سلامت و نحوه زندگی یا در صورت وجود نتایج آزمایشی غیرعادی‌، متغییر می‌باشند.‌)

cervical cancer

آیا این معیار‌های جدید باعث عدم تشخیص این سرطان شده‌اند‌؟ ونسا کولینز‌، نایب‌رئیس بخش معضلات خارجی پزشکی در فدراسیون برنامه‌ریزی والدین در آمریکا می‌گوید که اینطور نیست‌. این معیار‌ها در راستای کاهش نتایج مثبت اشتباه و بالطبع‌، درمان‌ها و مراحلی که در پس آن خواهد بود انجام شده‌ است‌؛ مراحلی مانند colposcopies و cryotherapy.

علاوه بر این‌، این گزارشات در سال 2012 جمع آوری شده و تغییرات اعمال شده در معیار‌های پیشگیری پس از اعلام این نتایج است؛ از این جهت احتمال تاثیر آن بر این روند افزایشی در 5 سال گذشته بسیار اندک است‌.

شاید دلیل اصلی عدم انجام این آزمایش توسط زنان، هزینه بالای آن است‌. کولینز می‌گوید‌: ‌”‌مقصر اصلی دسترسی به خدمات درمانی است‌. افرادی که بیمه نیستند یا خدمات بیمه‌ای مناسبی نداشته و به پزشکان مناسب دسترسی ندارند‌، خدمات درمانی مناسب را دریافت نمی‌کنند.‌” او در ادامه می‌گوید که شیوع این بیماری در مکان‌هایی که دسترسی به خدمات درمانی مناسب مقدور نباشد‌، بیشتر است‌.

اگر هنوز هم شک دارید یا می‌ترسید که هر سال آزمایش پاپ اسمیر انجام دهید یا خیر‌، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. او با توجه به شرایط شما مثل‌ سن‌، رفتار جنسی‌، خطر HPV‌، تاریخچه آزمایشات و… می‌تواند دوره آزمایش شما را مشخص کند‌.

کلام آخر‌: سرطان دهانه رحم یکی از قابل پیشگیری‌ترین سرطان‌هاست‌. آزمایشات نشان می‌دهد که در صورت ابتلا به این بیماری در سنین کم‌، 100‌% افراد در 5 سال اول زنده می‌مانند‌ و 93‌% موارد با آزمایشات و واکسن‌های HPV قابل درمان است. پس با دکتر زنان خود صحsبت کرده و مطمئن شوید به صورت مرتب آزمایشات لازم را انجام می‌دهید‌.

نظر خود را بیان کنید