تاثیر کافئین بر مغز

این هم یک دلیل دیگر برای اینکه در طول روز با یک فنجان قهوه از خود پذیرایی کنید: به نقل از مدیکال نیوز، تحقیقات جدید نشان داده که کافئین می تواند در قویتر کردن حافظۀ طولانی مدت تاثیر داشته باشد.

به گزارش آلامتو به نقل از فاکس نیوز؛ در مقاله‌ای که در مجلۀ Nature Neuroscience منتشر شد، محققان تحلیل کردند که چطور مصرف کافئین بروی توانایی یادگیری در 160 نفر در ردۀ سنی 18 تا 30 سال تاثیر گذاشت.

در اولین بخش این مطالعه، شرکت‌کنندگان به عکس‌هایی از  اشیای مختلف نگاه کردند و از آنها خواسته شد مشخص کنند که آیا این عکس‌ها در محیط داخل یا خارج از خانه گرفته شده‌اند. بعد از این، به شرکت‌کنندگان یا یک قرص قهوۀ 200 میلی‌گرمی یا یک قرص دروغین (دارونما) دادند.

روز بعد، به شرکت‌کنندگان یک مجموعه دیگر از عکس را نشان دادند – بعضی جدید، بعضی تکراری از روز قبل – و از آنها خواسته شد که این عکس‌ها را به سه دستۀ “جدید”، “قدیمی”، یا “مشابه عکس‌های قدیمی” تقسیم کنند.

مقاله مرتبط: اثرات کافئین بر روی مغز

افرادی که روز قبل قرص کافئین مصرف کرده بودند در مقایسه با کسانی که قرص دروغین خورده بودند، بهتر توانستند عکس‌هایی را شناسایی کنند که شبیه به عکس‌های دیروزی بود. ولی هر دو گروه توانستند دقیق تشخیص دهند که کدام عکس‌ها جدید و کدام عکس‌ها قدیمی بودند.

آزمایشات بیشتر نشان داد که شرکت‌کنندگان بعد از 200 میلی‌گرم کافئین در مقایسه با 100 میلی‌گرم کافئین بهتر عمل می کردند. با اینحال، وقتی که شرکت‌کنندگان 300 میلی‌گرم کافئین مصرف کردند، هیچ تفاوتی نسبت به وقتی که 200 میلی‌گرم مصرف می کردند در حافظۀ آنها مشاهده نشد.

محققان امیدوارند که بتوانند اطلاعات بیشتری از تاثیر کافئین بروی حافظه بدست آورند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید