مصرف گل گاوزبان در بارداری باعث سقط جنین می شود؟

گل گاوزبان یکی از پرکاربردترین گیاهان دارویی ایران است. با این حال مصرف گل گاوزبان در بارداری با ممنوعیت‌هایی همراه است. در ادامه به شرح این می‌پردازیم که آیا مصرف گل گاوزبان در بارداری ضرر دارد و باعث سقط جنین می شود؟

گل گاو زبان در بارداری

مصرف گل گاوزبان در بین مردم ایران بسیار رایج است. علت محبوبیت این گیاه دارویی را می‌توان در تقویت کنندگی حواس پنجگانه، کاهش اضطراب، آرام بخشی، خواب آوری، نشاط آوری و … دانست. برخی از زنان باردار به خاطر بهره بردن از این خواص میل به نوشیدن دمکرده گل گاوزبان در بارداری دارند. اما این کار به شدت منع می‌شود زیرا این گیاه در دسته خوراکی‌های ممنوع این دوران قرار دارد.

همچنین بخوانید: علت و درمان خانگی سردرد در بارداری بدون قرص چیست

مصرف گل گاوزبان در بارداری باعث سقط جنین می شود؟

از همین ابتدا باید بگوییم که مصرف گل گاوزبان در بارداری خطرناک است. اما علت آن چیست؟ گل گاوزبان دارای مواد معدنی، ویتامین‌ها و ترکیبات متنوع دیگری است. از جمله می‌توان کلسیم، ویتامین B و C، آهن، پتاسیم، بتاکارون و روی را نام برد. همچنین فلاونوئیدها، آلکالوئیدها، سیانیدین و … نیز از دیگر ترکیبات موجود در آن هستند.

آلکالوئید موجود در گل گاوزبان می‌تواند دلیل منع زنان باردار از مصرف این گیاه دارویی باشد. آلکالوئیدها می‌تواند منجر به سمیت کبدی شود و مصرف آن با داشتن اثرات سقط آوری برای زنان باردار ممنوع است. این ماده شیمایی با ایجاد انسداد رگ‌ها منجر به مرگ جنین می‌شود.

آیا گل گاوزبان در بارداری ضرر دارد؟

اگر برای فرار از استرس و نگرانی‌های دوران بارداری یا بدخوابی چند شب اخیر می‌خواهید دمکرده گل گاوزبان بنوشید یا دست نگه دارید. گل گاو زبان در بارداری ضرر دارد. مصرف آن در این دوران با خطر جدی سقط جنین همراه است. همچنین وجود آلکالوئیدهای پیرولیزیدین (PA) در ترکیبات آن برای کبد مضر است، زیرا در رشد سلول‌های سرطانی نقش دارد.

مصرف گل گاوزبان همچنین منجر به بالا رفتن فشار خون خواهد شد. برخی از زنان باردار در این دوران دچار فشار خون بارداری می‌شوند و گل گاوزبان آن را تشدید می‌کند. فشار خون بالا در بارداری می‌تواند عوارض خطرناکی داشته باشد، از جمله زایمان زودرس، احتمال جدا شدن زودهنگام جفت و مرگ نوزاد پیش از تکمیل بارداری.

همچنین بخوانید: خواص عرق کاسنی در بارداری و برای رحم

طریقه مصرف گل گاوزبان برای سقط جنین

طریقه مصرف گل گاوزبان برای سقط جنین

طریقه مصرف گل گاوزبان برای سقط جنین مشابه مصرف آن در باز شدن قاعدگی است. باید بیش از 5 روز متوالی اقدام به مصرف گل گاوزبان کنید. سپس به مدت سه روز مصرف را قطع کرده و دوباره پنج روز دمکرده آن را میل کنید. گل گاوزبان خاصیت قابض دارد و تخلیه محتویات رحم کمک می‌کند.

گل گاوزبان برای باز شدن دهانه رحم

مصرف گل گاوزبان برای باز شدن دهانه رحم یکی دیگر از سوالات زنان بادار است. برخی از زنان باردار برای داشتن زایمان راحت‌تر در هفته‌های پایانی بارداری اقدام به مصرف انواع عرقیجات و دمنوش‌ها مثل گل گاوزبان و زعفران می‌کنند. اما همانطور که گفتیم گل گاو زبان به خاطر ترکیباتی موجود در آن خاصیت سقط کنندگی دارد. مصرف دمنوش گل گاوزبان برای باز شدن دهانه رحم تنها در ساعات پیش از زایمان طبیعی توصیه می‌شود. البته قبل از اقدام با پزشک یا مامای خود مشورت کنید.

از آنجاییکه مطالعات کاملی روی بی خطر بودن گل گاوزبان برای باز شدن دهانه رحم انجام نشد، بهتر است از مصرف آن خودداری کنید. ماساژ نوک سینه، داشتن نزدیکی، چرخاندن کمر، دوش آب گرم از دیگر راه‌های باز شدن دهانه رحم است. بهتر است روشی را انتخاب کنید که کمترین خطر را برای سلامت خودتان و جنین دارد.

گل گاوزبان در شیردهی

برخلاف تصور عموم، داروهای گیاهی نیز می‌تواند با داشتن مواد شیمیایی مضر عوارض جدی در پی داشته باشد. به همین دلیل خانم‌ها در دوران شیردهی باید از مصرف خودسرانه هر نوع دمنوش گیاهی پرهیز کنند. هر ماده با خواص دارویی چه طبیعی یا غیرطبیعی می‌تواند در کنار مزایا، مضراتی نیز داشته باشد.

همانطور که گفته شد گل گاوزبان حاوی آلکالوئیدهای پیرولیزیدین است. این ماده برای کبد مضر است و خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. در صورت وجود این ماده مضر در بدن مادر احتمال انتقال آن از طریق شیردهی به نوزاد وجود دارد. به این دلیل است که مصرف گل گاوزبان در شیردهی توصیه نمی‌شود. با این وجود برخی پزشکان آن را بی‌خطر می‌دانند. بهتر است پیش از اقدام به این کار با پزشک مورد اعتماد خود مشورت کنید.

همچنین بخوانید: فواید و مضرات شیره انگور در بارداری و تأثیر آن در وزن گیری و زیبایی جنین

گل گاوزبان در شیردهی

تاثیر گل گاوزبان در شیردهی

میزان شیردهی زنان باردار ارتباط مستقیمی با شرایط روحی و خلقی آنها دارد. برخی منابع به تاثیر گل گاوزبان در شیردهی اشاره می‌کنند و آن را مرتبط با آرام بخشی این گیاه می‌دانند. در این مورد مطالعات بالینی کافی انجام نگرفته پس بهتر است از مصرف آن خودداری شود تا مانع از رسیدن مواد مضر آن از طریق شیر به نوزاد شوید.

سخن آخر

در این مقاله به دلایل منع استفاده از گل گاوزبان در بارداری و شیردهی اشاره کردیم. با این وجود پس از پایان این دوران می‌توانید این گیاه دارویی را مصرف و از خواص فراوان آن بهره مند شوید. اگر شما هم تجربه استفاده از گل گاوزبان در حاملگی را دارید، آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.


نظر خود را بیان کنید