آنتی بیوتیک و چاقی antibiotics-weight-gain

اگر شما هم جزو افرادی هستید که با کوچکترین علامت بیماری قرص می‌خورید یا به توصیه داروساز، آنتی‌بیوتیک می‌خرید، ممکن است به بدن‌تان بیشتر آسیب برسانید تا منفعت. جدای از تمام عوارض منفی مصرف آنتی‌بیوتیک بدون تجویز پزشک، جنبه دیگری هم وجود دارد که شهرت چندانی ندارد؛ اضافه وزن، بله درست است!

آنتی بیوتیک‌ها پروسه درمان بدن‌تان را مختل می‌کنند چون باکتری‌های خوب را هم همراه با باکتری‌های بد نابود می‌سازند. و در نتیجه منجر به ضعف سیستم ایمنی می‌شوند.

اما این تمام آن‌کاری نیست که باکتری خوب برای بدن ما انجام می‌دهد؛ آنها نقش مهمی هم در تنظیم هورمون گرلین که توسعه چربی و احساس گرسنگی را کنترل می‌کند دارد.

این انباشت چربی و پرخوری غذاهای ناسالم باعث چاقی، دیابت نوع دوم و التهاب دستگاه گوارش می‌شود.

خانم‌ها، چربی شکم‌تان می‌تواند به دلیل عفونت قارچی باشد. وقتی خانم‌ها آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند، باکتری‌های خوب روده و معده‌شان هم نابود شده و منجر به عفونت‌های قارچی می‌شود. البته آقایان هم ممکن است دچار چنین مشکلاتی شوند اما بیشتر در مورد خانم‌ها این مسئله مطرح است. عفونت قارچی منجر به حفظ آب دربدن می‌شود( چون آنتی بیوتیک سعی دارد سموم حاضر را نابود کند) ، در آزادسازی هورمون تیروئید دخالت کرده وباعث تمایل شدید به شیرینی می‌شود و در نهایت اضافه وزن و چربی شکم را دربر دارد.

چه باید کرد؟

هرچند وقتی آنتی‌بیوتیک توسط پزشک تجویز شود، بهترین راه سلامتی شماست، اما خود درمانی ابدا کار درستی نیست. ورزش منظم و تغذیه درست از غذاهایی که سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند، یکی از راه‌های پیشگیری از شروع بیماری و ناخوشی است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید