21 دانستنی جالب در مورد اپل

۲۱ واقعیت غافلگیرکننده و عجیب در مورد کمپانی اپل – چقدر این برند محبوب را می‌شناسید

دانستنی های اپل

اپل بیشتر به عنوان مخترع آیفون و آیپد شناخته می‌شود، ولی این غول فناوری پیچیده‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد.

در حقیقت، بعضی از عملکردهای داخلی اپل، یکی از موفق‌ترین و در عین حال قطبی‌ترین برندهای جهان، احتمالا شما را تعجب‌زده خواهد کرد.

وقتی اپل در یکم آپریل ۱۹۷۶ تاسیس شد، استیو جایز، استیو وزنیاک و رونالد وین تصور نمی‌کردند این شرکت در آینده چقدر موفق خواهد بود.

در حال حاضر، این برند در همه جای جهان شناخته شده است و تاریخچه‌ای جالب و پرماجرا دارد. در ادامه می‌توانید ۲۱ واقعیت عجیب و غافلگیرکننده در مورد اپل را مطالعه کنید:

 1. در اوایل سال ۲۰۱۵،‌ اپل به اولین شرکت ۷۰۰ میلیارد دلاری تبدیل شد و اخیرا به عنوان ارزشمندترین برند جهان از گوگل پیشی گرفت.
 2. شاید فکر کنید اپل و سامسونگ رقبای سرسخت یکدیگر هستند، ولی رابطه این دو شرکت کاملا متفاوت است. سامسونگ در حقیقت سازنده صفحه نمایش آیپد و بخشی از تراشه‌های حافظه مورد استفاده در آیفون ۶ است (اگرچه اپل میزان وابستگی خود به سامسونگ را کاهش داده است).
 3. در ژوئن سال ۲۰۱۴، تقسیم سهام هفت به یک باعث شد قیمت معاملات اول از ۶۴۵ دلار به ۹۴ دلار کاهش پیدا کند.
 4. در سال ۲۰۱۳، یکی از اولین کامپیوترهای اپل با قیمت ۳۸۷ هزار دلار فروخته شد.
 5. عرضه اولیه سهام اپل در تاریخ ۱۲ دسامبر ۱۹۸۰ اتفاق افتاد. این شرکت ۴.۶ میلیون سهم ۲۲ دلاری فروخت.
 6. اپل از سرمایه حاصل از فروش سهام خود برای توسعه مکینتاش و لیزا استفاده کرد.
 7. آیفون در ابتدا قرار بود موبی، تلپاد یا تریپاد نامگذاری شود. آیپد نیز برای نامگذاری گوشی‌های هوشمند در نظر گرفته شده بود.
 8. چین در حال حاضر دومین بازار بزرگ اپل بعد از ایالات متحده است. درآمد حاصل از فروش محصولات اپل در چین در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۵ تقریبا ۱۷ میلیارد دلار بود.
 9. علی‌رغم این واقعیت که استیو جابز بنیان‌گذار اپل بود، در سال ۱۹۸۵ وقتی سی ساله بود از این شرکت اخراج شد.
 10. اپل در سال ۱۹۸۳ وارد فهرست Fortune 500 شد و تا به امروز این جایگاه را حفظ کرده است.
 11. اپل بسیار محرمانه کار می‌کند. گفته می‌شود این شرکت پروژه‌های جعلی برای کارمندان و تیم مدیریت خود ایجاد می‌کند تا روی آنها کار کنند. در صورتی که خبر این پروژه‌ها به بیرون درز کند، دقیقا مشخص می‌شود چه کسی این کار را انجام داده است.
 12. هزینه ساخت اولین کامپیوتر اپل ۶۶۶.۶۶ دلار بود. با وجود نظریه‌های مختلف، هنوز اثبات نشده که کسی در طول ساخت آن شیطان‌پرست بوده است.
 13. فروشگاه‌های اپل جعلی در قسمت‌های مختلفی از چین باز شده و تعطیل شده‌اند. برای مثال، در کومینگ، این فروشگاه‌ها به قدری معتبر به نظر می‌رسیدند که حتی کارمندان آنها نیز فریب خوردند.
 14. تیم کوک، مدیرعامل اپل، ۹ میلیون دلار در سال ۲۰۱۴ درآمد کسب کرد. مطمئنا این مبلغ بالایی است، ولی وقتی به این فکر کنید که اپل باارزش‌ترین شرکت جهان است خیلی چشمگیر به نظر نمی‌رسد.
 15. لوگوی اولیه اپل توسط یکی از بنیان‌گذاران آن به نام رونالد وین طراحی شد. وین همراه با استیو جابز و استیو وزنیاک در آتاری کار می‌کرد. لوگوی اپل در حال حاضر کاملا متفاوت است.
 16. در گذشته اپل نمی‌توانست آیفون را در برزیل بازاریابی کند، زیرا یک شرکت دیگر مالک علامت تجاری آن بود. IGM Electronics، یک شرکت ارتباطات از راه دور، خاری در چشم اپل بود تا این که سازنده آیفون موفق شد در پرونده علامت تجاری برنده شود.
 17. رونالد وین، بنیانگذار فراموش شده اپل،‌ سهام خود را در سال ۱۹۷۷ به قیمت ۸۰۰ دلار فروخت. او مالک ده درصد شرکت بود که در حال حاضر ارزش آن به میلیاردها دلار رسیده است. وین عنوان کرده بابت این تصمیم پشیمان نیست.
 18. اپل در پایان سال ۲۰۱۴ تقریبا ۱۷۸ میلیارد دلار اوراق بهادار و پول نقد داشت. با این حال، تیم توک همچنان اصرار دارد این شرکت به دنبال احتکار نقدینگی نیست.
 19. درآمد ایجاد شده توسط اپل بیشتر از تولید ناخالص داخلی کشورهایی مثل اکوادور،‌ لیبی و عراق است.
 20. سود اپل بابت هر آیفون ۶ پلاس تقریبا ۸۵ دلار بیشتر از همتای کوچک‌تر آن است.
 21. در سال ۲۰۰۵،‌ ۱۱۶ فروشگاه اپل در جهان وجود داشت که بیشتر آنها در ایالات متحده بودند. این رقم در سال ۲۰۱۰ به ۳۱۷ و در سال ۲۰۱۴ به ۴۳۷ رسید. تعداد فروشگاه‌های اپل از سال ۲۰۰۵ رو به افزایش بوده است. آیا می‌خواهید در یک فروشگاه اپل مشغول کار شوید؟ شانس‌تان برای قبول شدن در دانشگاه هاروارد بیشتر است!

نظر خود را بیان کنید