چگونه فرزندان شادی داشته باشیم؟

8 حقیقت ساده برای داشتن بچه‌های شاد و موفق

خانواده شاد Happy-family,تربیت فرزندان شاد

عبارت “good parenting” به معنی “خوب بارآوردن فرزند” را در گوگل تایپ کنید و … به 519000 نتیجه برسید! همین عبارت را در بخش کتاب آمازون سرچ کنید و 1979 عنوان جدید را ببینید که تنها در 30 سال اخیر منتشر شده‌اند. وقتی پای “تربیت موثر” به میان می آید، سیل اطلاعات به سمت ما سرازیر می‌شود.

عجیب نیست که خیلی از والدین گیج و آشفته می‌شوند که چگونه قوانین را وضع کرده، نتایجش را بکار ببرند، فرزندان‌شان را به درستی تربیت و تنبیه کنند (بدون این‌که خیلی خشن یا خیلی سهل‌گیر باشند)، و خیلی چیزهای دیگر.

هرچند تربیت فرزندان کاری بزرگ و مهم است اما معنیش این نیست که فرایندی پیچیده و مرموز است.

به گزارش آلامتو به نقل از psychologytoday؛ من به‌واسطه حرفه‌ام به‌عنوان یک روانشناس و وکیل خانواده و حمایت از خانواده‌ها در 28 سال گذشته، دریافته‌ام تربیت بچه‌های خیلی خوب، در مجموعه‌ای از “چند حقیقت ساده” خلاصه می‌شود.

رهنمون‌های اساسی وجود دارند که باید آنها را به خاطر بسپارید، بیشترشان هم نسبتا درونی بوده و درحال حاضر هم آنها را به‌کار می‌برید.

بنابراین اگر احساس می‌کنید کمی گیج شده‌اید، یک نفس عمیق بکشید. با این “حقایق ساده” تا آنجایی‌که می‌توانید هماهنگ بمانید و خواهید دید که بچه‌های‌تان در مسیر درست زندگی‌شان خواهند بود.


هشت حقیقتی که باید یادتان باشد و با آنها زندگی کنید:

  1. شما اولین الگوی فرزندتان هستید و طبیعتا دقیقا به شما نگاه می‌کند و پیگیر شماست، از شما تقلید می‌کند و پا جای پای شما می‌گذارد و این یعنی …
  1. شما نمی‌توانید از او انتظار داشته باشید جوری رفتار کند که شما نمی‌کنید. اگر دوست دارید عادتش را تغییر دهد( مثلا کمتر پای کامپیوتر بنشیند، بیشتر صبور باشد، بیشتر احساس مسئولیت کند و منظم‌تر باشد)، اول مطمئن شوید که خودتان هم همین رفتارها را دارید.
  1. به‌ندرت پیش می آید که “حرف زدن” با فرزندتان، موجب تغییرات پایدار در او شود. صحبت کردن می‌تواند شروع خوبی باشد اما به تنهایی روی تصمیمات فرزند تاثیری ندارد. نظارت، قوانین و پیامدهایش می‌توانند تاثیرگزار باشند.
  1. قوانین محکمی وضع کنید و هرگاه فرزندتان از این قوانین پیروی نکرد، تبعاتش را به‌کار ببرید- بی‌رحم یا بی‌انصاف نباشید. وضع قوانین از شما معلمی موثر ساخته و به فرزندتان کمک می‌کند درس‌های مهمی ازچگونگی دنیای پیرامونش بگیرد.
  1. جدول و نمودار، بهترین دوست شماست. از جدول و نمودار برای توضیح و درک قوانین، کارهای روزمره که باید انجام شوند، توقعات و تبعات نادیده گرفتن این قوانین استفاده نمایید از او بخواهید کارهایی را که هرروزه، به‌خوبی انجام داده، علامت زده و یا ستاره طلایی بدهد. شما هم هر روز جدول را مرور کنید.
    اگر چیزی از قلم افتاد، به او گوشزد کنید. فایده‌اش چیست؟ این عادت روزانه، فرزندتان را تشویق به خوداتکایی و احساس مسئولیت شخصی می‌کند. من خانه‌های پرهرج ومرج و آشفته‌ای را دیده‌ام که با انتخاب این سیستم سازماندهی، تبدیل به خانه‌هایی آرام و امن شده‌اند و از هم پاشیدگی‌شان جلوگیری شده. شما هم امتحان کنید.
  1. یادتان باشد که بچه‌ها بی‌ادب و پرخاشگر، ستیزه‌جو، خودخواه و حریص به دنیا نیامده‌اند. این‌ها “رفتارهای راگرفته شده” هستند، یعنی می‌شود این آموخته‌های اشتباه را از آنان پس گرفت.
  1. یادتان باشد هرگز برای تغییرات مثبت، مجهز کردن فرزندتان با ابزار بیشتر و مهارت‌های بیشتری از زندگی و درس گرفتن دیر نیست. اگر به تلاش‌تان پایبند باشید، مثلا تبعات قوانین را همیشه اعمال نمایید، از دیدن بهبود سریع رفتارهای فرزندتان شگفت زده خواهید شد.
  1. همیشه با الگو شدن برای تغییرات مثبت رفتاری، ارزش‌ها و رویکردها و چیزهایی که دوست دارید در او ببینید، مشوق فرزندتان باشید. بله، این “تکرار” اولین حقیقتی است که درابتدا گفتم اما آن‌قدر مهم است که ارزش تکرار را دارد. کسی باشید که فرزندتان بتواند به او اعتماد کند، احترام بگذارد و تحسینش کند.

الگو، معلم و قهرمانش باشید. فرزندتان روی شما حساب می‌کند، به شما نگاه می‌کند و هرکاری را که شما انجام می‌دهید جذب می‌نماید. همه این‌ها از خود شما شروع می‌شود.


نظر خود را بیان کنید