اكثر مردها و بسياري از زنان با بالا رفتن سن دچار ريزش مو مي‌شوند ، داشتن تغذیه مناسب میتواند در جلوگیری از ریزش مو تا حد زیادی جلوگیری کند.

منابع غذايي مهم براي حفظ سلامت و جلوگیری از ریزش مو

به گزارش ايسنا، كارشناسان كتابخانه‌ ملي پزشكي آمريكا مي‌گويند: علل ريزش مو مي‌تواند به افزايش سن، عوامل وراثتي و يا تغييرات هورموني مربوط باشد. البته ريزش‌ ناگهاني موها اغلب ناشي از عوامل مختلفي شامل استرس جسمي يا احساسي است.

بر اساس گزارش سايت اينترنتي هلت دي‌نيوز، اين كارشناسان فهرستي از فاكتور‌هايي را منتشر كرده‌اند كه عوامل موثر در ريزش مو هستند. اين عوامل عبارتند از:

ـ ابتلا به يك عفونت جدي يا تب شديد

ـ زايمان

ـ تجربه يك جراحي مهم و يا ابتلا به بيماري‌هاي جدي يا ناگهاني كه موجب از دست رفتن خون زياد مي‌شود .

ـ قرار گرفتن در معرض استرس شديد احساسي

ـ يك رژيم غذايي نامناسب بويژه اگر حاوي پروتئين اندك باشد

ـ مصرف داروهاي خاص مانند داروهاي ضد افسردگي يا برخي از داروهاي قلب و قرص‌هاي ضد بارداري و يا مسكن‌هاي گروه NSAIDS

بنابراين گزارش، برخي از مواد غذايي تأثير مهم و بيشتري در سلامت موها دارند. براي مثال پروتئين، اساس و پايه نياز بافت‌هاي بدن مانند مو، ناخن و پوست است و در مواد غذايي مثل مرغ و ماهي و گوشت قرمز، تخم‌مرغ، لبنيات و حبوبات به وفور يافت مي‌شود. اين ماده حياتي در مواد نشاسته‌اي مثل نان، برنج، ماكاروني و حتي سبزي‌ها نيز به ميزان كمي موجود است.

شير و لبنيات هم منابع غني از كلسيم، منيزيم و پروتئين هستند. همچنين مصرف ويتامين‌هاي گروه B يكي از راه‌هاي درمان ريزش مو است. منابع غذايي غني از اين ويتامين شامل جگر، موز، مغز آفتابگردان، ماهي‌، مرغ، جوانه گندم، آلوي خشك و غلات سبوس‌دار هستند.

آنتي‌ اكسيدان‌ها نيز در حفظ سلامت‌ موها بسيار موثر هستند كه بيشتر در سيب‌زميني شيرين، هويج، اسفناج پخته، كدو، روي و سلنيوم يافت مي‌شوند. بيشتر ميوه‌ها و سبزي‌ها منابع غني از آنتي‌اكسيدان‌ها هستند. آنتي‌اكسيدان‌ها مولكول‌هايي هستند كه اثر مخرب راديكال‌هاي آزاد را در بدن خنثي مي‌كنند و همچنين موجب ساخته شدن تارهاي جديد مو و استحكام آن‌ها مي‌شوند.

علاوه بر اين‌ها، اسيد‌هاي چرب امگا ـ 3 و امگا ـ 6 نقش مهمي در حفظ سلامت مو و جلوگيري از خشكي، شكستگي، خارش و شوره سر و در نهايت پيشگيري از ريزش مو دارند.

بازنشر : آلامتو

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید