ساخت سفره هفت سین با چوب بستنی

داشتن یک سفره هفت سین منحصر به فرد چیزی است که می تواند برای همه جذاب باشد. ما در ادامه به آموزش ساخت سفره هفت با چوب بستنی و چوب کبریت می پردازیم. با ما باشید.

آموزش ساخت سفره هفت سین با چوب بستنی و چوب کبریت

آماده سازی سفره هفت سین برای سال نو یکی از رسوم دیرینه ما ایرانی ها است. در این سفره ظروفی قرار می گیرد که اصلی ترین اجزای آن سبزه، سیر، سیب، سنجد، سمنو، سرکه و سنبل است. انتخاب ظروفی که در سفره هفت سین گذاشته می شود به سلیقه شخص بستگی دارد و ممکن است در ظروف بلوری، چینی، سفال و یا ظروف تهیه شده به صورت کاردستی قرار گیرند. ما در این پست از آلامتو نمونه هایی از ظروف دست ساز را گردآوری کردیم و در ادامه به آموزش ساخت سفره هفت سین با چوب بستنی و چوب کبریت می پردازیم.

علت انتخاب این مواد برای ساخت ظروف سفره هفت سین، در دسترس بودن آن برای همه و قابلیت اتصال آسان آنها با استفاده از چسب به هم است. پس اگر شما هم علاقه مند به یادگیری ساخت سفره هفت سین در منزل هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: ایده و مدل های جالب تزیین تخم مرغ هفت سین شیک و فانتزی

آموزش ساخت سفره هفت سین با چوب بستنی کم خرج

برای ساخت سفره هفت سین با چوب بستنی نیاز به برخی لوازم اولیه دارید که شامل:

 • چوب بستنی به تعداد زیاد
 • چسب مایع
 • مقوای ضخیم
 • اره مویی یا قیچی
 • قوطی کنسرو (دلخواه)
 • رنگ اکرلیک (دلخواه)
 • روبان، تور، مهره رنگی و … (دلخواه)

نحوه ساخت سفره هفت سین با چوب بستنی

برای ساخت هفت سین با چوب بستنی باید ابتدا ایده ای از چیزی که قصد دارید بسازید داشته باشید تا در طول ساخت راحت تر باشید. به عنوان مثال چنانچه می خواهید ظروفی بسازید که مربع، مستطیل یا حتی مثلثی شکل باشند، باید تعداد چوب بستنی های متفاوتی آماده کنید. نکته مهمی که در ساخت این ظروف باید در نظر بگیرید ماهیت محتویات آن است. مواد خشک مانند سنجد یا سکه را می توان در هر ظرفی قرار داد، با این حال برای قرار دادن سرکه در سفره هفت سین باید از ظرفی شیشه ای یا مشابه آن استفاده کرد.

اگر تصمیم دارید ظرف هفت سین خود را به شکل استوانه ای داشته باشید، می توانید با استفاده از مقوا استوانه ای به اندازه مورد نظر تهیه کرده و چوب های بستنی را با دقت و خیلی تمیز به شکل عمودی روی آن بچسبانید، بدون آنکه درزی بین آنها بماند، روی استوانه تهیه شده بچسبانید.

روش دیگری که برای ساخت ظروف سفره هفت سین با چوب بستنی وجود دارد به این ترتیب است که ابتدا صفحه ای از مقوای ضخیم را تهیه کرده و چوب بستنی ها را به صورت عمودی روی هم چسبانده تا به ارتفاع مورد نظر برسد. سپس آن را با اجزای سفره هفت سین پر کنید.

مرحله بعد نوبت به تزئین یا رنگ آمیزی استوانه ها است که بسته به سلیقه شخصی یا رنگ سال می توان نسبت به انجام آن اقدام کرد.

ظروف سفره هفت سین با چوب بستنی برای سرکه و سمنو

برای تهیه ظرف سرکه و سمنو با چوب بستنی، شما می توانید از ظروف شیشه ای یا فنجان شبیه به ظرف هایی که ساختید استفاده کرده و اطراف آن را به طور مرتب چوب بستنی بچسبانید. یکی دیگر از گزینه های مناسب به این منظور استفاده از قوطی های کنسرو است که در اندازه های مختلف موجود است و شما می توانید آن را متناسب با بقیه اجزای هفت سین پیدا کنید. در پایان سرکه و سمنو را درون آنها بریزید.

همچنین بخوانید: ایده و مدل های تزیین سفره هفت سین ساده، شیک و لاکچری

ساخت سفره هفت سین با چوب بستنی

هفت سین چوب بستنی

کاردستی هفت سین با چوب بستنی

ساخت آینه سفره هفت سین با چوب بستنی

تزئین آینه هفت سین با چوب بستنی بسیار ساده است و کافیست آینه ای بدون قاب در اندازه مورد نظر داشته باشید. حالا کاری که باید انجام دهید این است که چوب بستنی ها را کنار هم چسبانده تا تشکیل یک صفحه چوبی دهند که بتوانید آینه خود را در مرکز آن قرار دهید. اگر دوست دارید شمع های شما هم با تزئین چوب بستنی باشد، ابتدا باید شمع مورد نظر خود را تهیه کنید و با چسباندن تعداد چوب بستنی ها در کنار هم استوانه ای برای قرار دادن شمع درون آن تهیه کنید.

در مورد شمع های کوتاه تر یا وارمرها نیز می توان با بریدن چوب بستنی به اندازه متناسب برش زده و سپس در کنار بگذارید و بچسبانید.

همچنین بخوانید: آموزش چیدن سفره هفت سین نوروز ساده و کم خرج

آموزش ساخت سفره هفت سین با چوب کبریت ساده

ساخت ظرف سفره هفت سین با چوب کبریت نیز به سادگی ساخت ظرف سفره هفت سین با چوب بستنی است. استفاده از چوب کبریت یکی از ایده های خلاقانه است که انجام آن به ابزار خاصی احتیاج ندارد و تنها با کمی خلاقیت می توانید ایده های جذابی را اجرا کنید.

وسایل لازم:

 • چوب کبریت
 • چسب مایع
 • اره مویی یا قیچی
 • رنگ اکرلیک (دلخواه)
 • روبان، تور، مهره رنگی و … (دلخواه)
 • قوطی کنسرو (دلخواه)

نحوه ساخت سفره هفت سین با چوب کبریت:

برای ساخت سفره هفت سین با چوب کبریت به تعداد زیادی چوب کبریت و چسب چوب احتیاج دارید. همچنین باید مقوای ضخیم برای چسباندن چوب کبریت‌ها بر روی آن تهیه کنید.

ساخت این ظروف درست مانند ظروف هفت سین تهیه شده با چوب بستنی است، با این تفاوت که شما باید از تعداد بیشتری چوب کبریت استفاده کنید. همچنین برای ساخت ظرف سرکه و سمنو نیز باید ظرف اصلی را از جنس غیر قابل نفوذ انتخاب کرده تا مایعات شما از آن نشت نکند.

ساخت سفره هفت سین با چوب کبریت

کاردستی هفت سین با چوب کبریت

کاردستی هفت سین با چوب کبریت

سخن آخر

آیا قبلاً کاردستی های منحصر به فرد و خلاقانه دیگری برای سفره هفت سین با چوب کبریت و چوب بستنی درست کرده اید که در لیست ما نمی بینید، اما قطعا به دیگران توصیه می کنید؟ در مورد نحوه ساخت آنها در بخش نظرات به ما بگویید یا ما را به تصاویر کار خود پیوند دهید!


نظر خود را بیان کنید