روشی فوق العاده برای شادابی پوست

چگونه پوستی شاداب و زیبا داشته باشیم؟

پوست شاداب Skin-Glow

داشتن پوستی سالم و شاداب یكی از دغدغه های فكری خیلی ها، مخصوصا خیلی از خانم هاست و امروز برای رسیدن به این منظور، روش های مختلفی پیشنهاد می شود؛ به عنوان نمونه، گفته می شود که دستگاه های مختلف لیزر می توانند بسیاری از نیازهای بانوان را از این نظر برآورده كنند…

از طرف دیگر، با وجود دستگاه های مكانیكی مانند میكرودرم ابریشن می توان با ذرات و كریستال های اكسید آلومینیوم، پوست را لایه برداری كرد و به این ترتیب، شادابی خاصی به پوست بخشید.

متخصصان پوست با اسیدهای میوه (گلیكولیك اسید) می توانند لایه برداری شیمیایی پوست را انجام دهند و به این ترتیب شادابی خاصی به پوست ببخشند. البته این لایه برداری ها، اصول فنی و كاملا تخصصی دارد و باید حتما توسط متخصص پوست انجام شود؛

زیرا اشتباه در میزان باقی ماندن اسید روی پوست می تواند منجر به نفوذ بیش از حد اسید به داخل پوست و ایجاد زخم شود. اما راه آسان تری نیز برای تمیز و شاداب كردن پوست وجود دارد؛ استفاده از بخور!

نظر متخصصان پوست درباره بخور

هر چند به ندرت شاهد آن هستیم كه متخصص پوستی به بیمارش بخور پوستی را توصیه كند اما در بسیاری از موارد افرادی كه از بخورهای مختلف استفاده و ماسک های مختلف گیاهی را امتحان می كنند، بسیار راضی هستند. به نظر می رسد اگرچه این اعمال به ظاهر ساده و پیش پا افتاده در متون درسی آكادمیك تخصص پوست وجود ندارند، اما با توجه به علاقه افراد به استفاده از این اعمال ساده و گاهی اوقات مفید، حداقل می توان گفت كه بخور و ماسك های مختلف تا زمانی كه برای فرد مشكلات حساسیتی مانند خارش، تورم و التهاب ایجاد نكنند قابل توصیه هستند.

بخور می تواند باعث شادابی موقت پوست شود. پاك و تمیز كردن پوست با استفاده از بخار به زمان رومی ها برمی گردد.

فایده های بخور پوستی

بخار دادن به پوست صورت فواید متعددی دارد؛ از جمله، باز كردن منافذ پوست و در نتیجه، نفوذ بهتر داروها و كِرِم های درمانی از طریق پوست، پاك كردن سلول های مرده پوست، تسریع جریان خون پوست، فراهم آوردن امكان پاك سازی عمیق كومدون ها (سرسیاه ها و سرسفیدها).

چندبار در هفته؟

بخار دادن (بخور) به صورت را می توان هفته ای یك بار انجام داد و پس از آن، از ماسک صورت (آماده یا تهیه شده از مواد طبیعی توسط خود فرد) استفاده كرد. به طور كلی، افراد می توانند به 2 صورت از بخور استفاده كنند؛ یكی اینكه صورت خود را در برابر یك منبع مولد بخار قرار دهند (كه این بخار می تواند گرم یا سرد باشد) و پس از 10 تا 15 دقیقه تماس پوست صورت با بخار، با آب سرد صورت تان را بشوید تا منافذ بازشده پوست بسته شوند و سپس از یك كِرِم مرطوب كننده یا یك ماسك صورت استفاده كنند.

در روش دوم، فرد حوله ای را كه در آب گرم غوطه ور شده است، روی صورت خود قرار می دهد و پس از سرد شدن حوله، آن را برمی دارد. این كار باید 5 تا 10 مرتبه تكرار شود.

سپس مجددا با آب سرد، صورت خود را آبكشی و از مرطوب كننده یا ماسك صورت استفاده می كند. در هر كدام از روش های بالا فرد باید مراقب باشد تا پوست حساس صورت دچار سوختگی، با بخار یا حوله گرم نشود. توصیه می كنیم اگر پوست حساسی دارید یا دچار بیماری های عفونی فعال پوستی مانند تبخال یا زرد زخم هستید، از بخور دادن پوست صورت تان صرف نظر و به توصیه های پزشك و متخصص پوست تان توجه كنید.

بخور بابونه

برای بخور دادن می توان از آب معمولی استفاده كرد. همچنین می توان گیاهان مختلفی را نیز به آب اضافه كرد تا از مزایای آن گیاهان نیز بهره مند شد؛ به عنوان نمونه، می توان از بابونه، آویشن، اسطوخودوس، گزنه، رازیانه، بومادران، اكلیل كوهی (رزماری)، نعناع صحرایی یا كافور استفاده كرد.

بخور بابونه یكی از بخورهای موردعلاقه دختران و خانم های جوان است زیرا برای بهبود آكنه و جوش های صورت مفید است. از طرفی، بابونه خاصیت ضدالتهابی دارد و در كاهش التهابات صورت هم موثر است.

پس از بخورهای پوستی

اگر افرادی كه پوست خشكی دارند، بعد استفاده از بخور، بلافاصله از مرطوب كننده استفاده نكنند، پوست تان بیش از حد خشك می شود. اگر كسی سابقه آلرژی به گیاه خاصی دارد واضح است كه از بخور آن نوع گیاه نیز نمی تواند و نباید استفاده كند. برخی عادت دارند بعد از استفاده از بخور از ماسك های صورت خانگی استفاده كنند.

چنین ماسكی می تواند حاوی زرده یا سفیده تخم مرغ، روغن زیتون، لیموترش، خیار یا حتی كاكائو باشد. پس از انجام بخور، چون پوست به گونه ای عمیق پاكسازی شده است، پوست بسیار شاداب می شود. از طرفی بخار، موجب آب گرفتن سلول های شاخی و خشك پوست می شود و این مساله نیز باعث شاداب شدن پوست به صورت موقت خواهد شد.

هر چند بخور های گرم برای پوست های چرب مناسب ترند اما امروزه دستگاه های مختلف بخور سرد نیز وجود دارند كه به روش های مختلف شامل اولتراسونیك بخار سرد تولید می كنند كه افراد مبتلا به هر نوع پوست چه خشك و چه چرب، می توانند از آن استفاده كنند.

این دستگاه ها همچنین قادر به تولید یون های منفی هستند كه به تصفیه هوا و نیز شاداب كردن پوست كمك می كنند.


1 دیدگاه

  1. Cyril Lucas

    Hi to every one, since I am really eager of reading this webpage’s post to be updated daily. It carries nice data.

نظر خود را بیان کنید