در شب لیله الرغائب چه دعایی بخوانیم؟

برای آشنایی با دعای شب لیله الرغائب و بهترین دعا برای شب آرزوها این پست را تا انتها دنبال کنید.

در شب لیله الرغائب چه دعایی بخوانیم؟

ماه رجب یکی از پرفضیلت ترین و محبوب‌ترین ماه‌ها نزد پروردگار است. اولین شب جمعه از این رجب که هلال ماه در آسمان رویت می‌شود، شبی خاص است که فرشتگان درگاه الهی به دور کعبه آمده تا دعای مومنان را به آسمان‌ها ببرند. پس این شب از بهترین ایام برای برآورده شدن آروزهای پاک است و به دعا و استغفار زیاد در آن تاکید شده است. در این پست از آلامتو می‌گوییم در شب لیله الرغائب چه دعایی بخوانیم؟ و بهترین دعا برای شب آرزوها را معرفی می‌کنیم.

همچنین بخوانید: اعمال شب لیله الرغائب در مفاتیح

چه دعاهایی در شب لیله الرغائب بخوانیم؟

بر پایه برخی روایات نخستین شب از ماه رجب یکی از شب‌های چهارگانه محسوب می‌شود، اگر این شب مصادف با جمعه باشد به احیا و شب زنده داری آن تاکید بسیاری شده است. از جمله می‌توان به خواندن ادعیه مخصوص به هنگام دیدن ماه نو اشاره کرد.

همچنین از جمله اعمال این شب این است که پس از گذشتن یک سوم از شب، 12 رکعت نماز به جا آورده، این نماز باید دو رکعت دو رکعت خوانده شود و در هر رکعت، یک حمد و سه بار سوره قدر و دوازده بار سوره توحید را بخواند و در پایان 70 مرتبه بر محمد و آل محمد درود فرستد، سپس به سجده رود و 70 مرتبه بگوید: سبوح القدوس رب الملائکه و الروح. سپس سر از سجده بر دارد و بگوید: رب اغفر و ارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم. و دوباره سجده ای چون سجده نخست به جای آورد

اهمیت لیله الرغائب در منابع روایی

برای درک اهمیت لیله الرغائب تنها کافیست که به روایاتی که در منابع روایی در وصف آن آمده است دقت و تأمل کنیم؛ از جمله مهمترین آنها که به نقل از رسول اکرم (ص) آمده است:

عن رسول اللَّه صلى الله علیه و آله- فی ذِکرِ فَضلِ شَهرِ رَجَبٍ-: لا تَغفُلوا عَن أوَّلِ لَیلَةِ جُمُعَةٍ مِنهُ، فَإِنّها لَیلَةٌ تُسَمّیهَا المَلائِکَةُ لَیلَةَ الرَّغائِبِ، وذلِکَ إنَّهُ إذا مَضى ثُلُثُ اللَّیلِ لَم یَبقَ مَلَکٌ فِی السَّماواتِ وَالأَرضِ إلّایَجتَمِعونَ فِی الکَعبَةِ وحَوالَیها، …، فَیَقولُ لَهُم: یا مَلائِکَتی، سَلونی ما شِئتُم، فَیَقولونَ: رَبَّنا، حاجَتُنا إلَیکَ أن تَغفِرَ لِصُوّامِ رَجَبٍ، فَیَقولُ اللَّهُ تَبارَکَ وتَعالى: قَد فَعَلتُ ذلِکَ.

از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در ذکر فضیلت ماه رجب: از اولین شب جمعه آن غافل نشوید که آن شبی است که فرشتگان آن را می خوانند. شب هياهو چون ثلث شب بگذرد در آسمانها و زمين فرشته اي باقي نمي ماند مگر اينكه در كعبه و اطراف آن جمع مي شوند… پس به آنها مي گويد: اي فرشتگان من. هر چه می خواهی از من بخواه می گویند: پروردگارا حاجت ما این است که روزه داران رجب را ببخشی سپس خداوند تبارک و تعالی می فرماید: تو چنین کردی.

همچنین در جایی دیگر در ذکر اهمیت این شب از رسول خدا (ص) روایت شده است:

«وَ لَکِنْ لَا تَغْفُلُوا عَنْ أَوَّلِ لَیْلَةٍ جُمُعَةٍ فِیهِ [منه ‏] فَإِنَّهَا لَیْلَةٌ تُسَمِّیهَا الْمَلَائِکَةُ لَیْلَةَ الرَّغَائِبِ وَ ذَلِکَ أَنَّهُ إِذَا مَضَی ثُلُثُ اللَّیْلِ لَمْ یَبْقَ مَلَکٌ فِی السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ إِلَّا یَجْتَمِعُونَ فِی الْکَعْبَةِ وَ حَوَالَیْهَا وَ یَطَّلِعُ اللَّهُ عَلَیْهِمْ اطِّلَاعَةً (إقبال الأعمال (ط – القدیمة)،ج ‏۲، فصل فیما نذکره من عمل أول جمعة من شهر رجب…..، ص :۶۳۲)

از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبی است که فرشتگان آن را “لیلة الرغائب” می‌نامند. این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که مقداری از شب گذشت، هیچ فرشته‌ای در آسمان‌ها و زمین نمی‌ماند مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می‌شوند.»

همچنین بخوانید: نماز لیله الرغائب چگونه خوانده می شود و چند رکعت است؟

بهترین دعا برای شب آرزوها

بهترین دعا برای شب آرزوها

همانطور که گفته شد شب آرزوها شبی است که مومنان به درگاه خدا دعا می کنند تا به حاجات و خواسته‌های خود برسند. اما مهمتر از همه این است که این شب نه تنها فرصتی برای دعا خود، بلکه از ائمه ما سفارش شده است که دعا برای دیگران را نیز فراموش نکنیم. از جمله بهترین دعاها برای شب آرزوها عبارتند از:

1-دعای کردن برای سلامتی و فرج امام زمان(ع) زیرا با ظهور ایشان عدل و داد و صلح و آرامش جهان را فرا می‌گیرد.

2-طلب هدایت و راه راست از خداوند از بهترین آرزوهای این شب است. در قرآن آمده است « اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیمَ؛ ما را به راه راست هدایت کن‏» این همان روش قرآنی است که ریشه در سبک زندگی اهل بیت حضرت محمد (ص) دارد.

3- توبه و طلب بخشش از درگاه خداوند: «پروردگارا! ما را تسلیم فرمان خود قرار ده! و از دودمان ما، امتى که تسلیم فرمانت باشند، به وجود آور! و طرز عبادتمان را به ما نشان ده و توبه ما را بپذیر، که تو توبه‏پذیر و مهربانى!»

3-طلب دنیا و آخرت خوب از بهترین آرزوهای لیله الرغائب: آموزه‌های دینی تقابلی برای دست یافتن به زندگی دنیوی خوب ندارد. به همین علت در مناجات‌های قرآنی در کنار آخرت خوب برای داشتن دنیایی نیکو نیز دعا می‌شود، به این ترتیب: «پروردگارا! به ما در دنیا نیکى عطا کن! و در آخرت نیز نیکى مرحمت فرما! و ما را از عذابِ آتش نگاه دار!»

4-طلب عفو از درگاه الهی برای نجات یافتن از از آتش جهنم، که در دعا می گوییم: «پروردگارا! ما ایمان آورده‏ایم؛ پس گناهان ما را بیامرز، و ما را از عذابِ آتش، نگاهدار!»

5- درخواست عاقبت به خیری از محضر پروردگار: از آیات قرآنی اینطور برداشت می شود که طلب عاقبت خیری از بهترین آرزوها است. به همین ترتیب در آیات قرآنی آمده است: «أَنْتَ وَلِیِّی فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَةِ تَوَفَّنی‏ مُسْلِماً وَ أَلْحِقْنی‏ بِالصَّالِحین‏؛ تو ولىّ و سرپرست من در دنیا و آخرت هستى، مرا مسلمان بمیران؛ و به صالحان ملحق فرما!»

همچنین بخوانید: متن شب آرزوها (لیله الرغائب) برای عشقم و همسرم

سخن آخر

امیدواریم این پست از آلامتو با موضوع بهترین دعا برای شب آروزها و دعاهای شب یلدا مورد پسند شما همراهان قرار گرفته باشد و بتوانید از برکات این شب بهره مند شوید.


نظر خود را بیان کنید