اعمال شب ولادت امام رضا چگونه است

شرح کامل اعمال شب ولادت امام رضا را در این مطلب از آلامتو بخوانید.

اعمال شب ولادت امام رضا

ولادت امام رضا علیه السلام در روز یازدهم ذی القعده می باشد و برای این روز اعمال ویژه‌ای توصیه شده است که برکات بسیاری دارد. در این مطلب از آلامتو می‌گوییم اعمال شب ولادت امام رضا چگونه است؟ و نماز + زیارت و صلوات مخصوص ایشان را ارائه می‌کنیم.

همچنین بخوانید: متن صلوات خاصه امام رضا

اعمال شب ولادت امام رضا چگونه است؟

برای شب ولادت امام رضا علیه السلام که به امام رئوف بین شیعیان شهرت دارند، امام ویژه ای سفارش شده است. انجام این اعمال برخی از آنها در کتاب مفاتیح الجنان آمده است، در کنار برکات معنوی که دارد می‌تواند موجبات برآورده شدن حاجات را نیز برآورده سازد.

نماز زیارت امام رضا از اعمال شب ولادت

سیدبن‌طاووس در کتاب «جمال‌الاسبوع» برای هر یک از ائمه معصوم نماز مخصوصی به‌همراه دعا ارائه کرده است. در این کتاب، نماز امام‌رضا(ع) را به‌عنوان یکی از اعمال شب ولادت امام‌رضا(ع) معرفی کرده است. طریقه خواندن این نماز به ترتیب زیر است:

این نماز 6 رکعت دارد که در هر رکعت، یک مرتبه سوره «حمد» و ده‌مرتبه سوره «انسان» باید قرائت شود. پس از این نماز، دعای مخصوص امام‌رضا(ع) به این شرح خوانده می‌شود:

 یَا صَاحِبِی فِی شِدَّتِی وَ یَا وَلِیِّی فِی نِعْمَتِی‏/ وَ یَا إِلَهِی وَ إِلَهَ إِبْرَاهِیمَ وَ إِسْمَاعِیلَ وَ إِسْحَاقَ وَ یَعْقُوبَ‏/ یَا رَبَّ کهیعص وَ یس وَ الْقُرْءَانِ الْحَکِیمِ‏/ أَسْأَلُکَ یَا أَحْسَنَ مَنْ سُئِلَ وَ یَا خَیْرَ مَنْ دُعِیَ وَ یَا أَجْوَدَ مَنْ أَعْطَى‏/ وَ یَا خَیْرَ مُرْتَجًى أَسْأَلُکَ أَنْ تُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ.

توصیه شده است در این روز این میلادت مبارک، نمازی دیگری نیز به این ترتیب خوانده شود؛

برای خواندن 2 رکعت نماز نیت کنید. در رکعت اول سوره یس و در رکعت دوم سوره الرحمن بخوانید و بهتر است خواندن نماز در حالت دعا و تضرع باشد. همچنین بسیار دعا کنید برای خود و والدینتان و همگی برادران و خواهران مؤمن خود دعا کنید و آنچه حاجت و خواسته دارید، در یاد آورید.

همچنین بخوانید: دعای امام رضا

زیارت شب ولادت امام رضا (ع)

خواندن زیارت جامعه صغیره یکی دیگر از اعمال سفارش شده در شب ولادت امام رضا علیه السلام می‌باشد. از امام رضا (ع) سؤال کردند در باب آمدن کیفیت زیارت قبر امام موسی (ع)سوال کردند، آن حضرت فرمودند: در مسجدهای اطراف قبر آن حضرت نماز بگزارید. و در زیارت تمامی ائمه علیهم السلام یا هر یک از مزار‌های شریفه از جمله مراقد انبیا و دیگر اوصیا علیهم السلام شایسته است که زیارت جامعه صغیره خوانده شود‏:

اَلسَّلاَمُ عَلَی أَوْلِیَاءِ اللَّهِ وَ أَصْفِیَائِهِ السَّلاَمُ عَلَی أُمَنَاءِ اللَّهِ وَ أَحِبَّائِهِ‏ السَّلاَمُ عَلَی أَنْصَارِ اللَّهِ وَ خُلَفَائِهِ السَّلاَمُ عَلَی مَحَالِّ مَعْرِفَةِ اللَّهِ السَّلاَمُ عَلَی مَسَاکِنِ ذِکْرِ اللَّهِ‏ السَّلاَمُ عَلَی مُظْهِرِی أَمْرِ اللَّهِ وَ نَهْیِهِ السَّلاَمُ عَلَی الدُّعَاةِ إِلَی اللَّهِ السَّلاَمُ عَلَی الْمُسْتَقِرِّینَ فِی مَرْضَاةِ اللَّهِ‏ السَّلاَمُ عَلَی الْمُخْلِصِینَ فِی طَاعَةِ اللَّهِ السَّلاَمُ عَلَی الْأَدِلاَّءِ عَلَی اللَّهِ‏ السَّلاَمُ عَلَی الَّذِینَ مَنْ وَالاَهُمْ فَقَدْ وَالَی اللَّهَ وَ مَنْ عَادَاهُمْ فَقَدْ عَادَی اللَّهَ وَ مَنْ عَرَفَهُمْ فَقَدْ عَرَفَ اللَّهَ‏ وَ مَنْ جَهِلَهُمْ فَقَدْ جَهِلَ اللَّهَ وَ مَنِ اعْتَصَمَ بِهِمْ فَقَدِ اعْتَصَمَ بِاللَّهِ‏ وَ مَنْ تَخَلَّی مِنْهُمْ فَقَدْ تَخَلَّی مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَ‏ وَ أُشْهِدُ اللَّهَ أَنِّی سِلْمٌ لِمَنْ سَالَمْتُمْ وَ حَرْبٌ لِمَنْ حَارَبْتُمْ مُؤْمِنٌ بِسِرِّکُمْ وَ عَلاَنِیَتِکُمْ مُفَوِّضٌ فِی ذَلِکَ کُلِّهِ إِلَیْکُمْ‏ لَعَنَ اللَّهُ عَدُوَّ آلِ مُحَمَّدٍ مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ وَ أَبْرَأُ إِلَی اللَّهِ مِنْهُمْ‏ وَ صَلَّی اللَّهُ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ‏

سلام بر اولیاء خدا و برگزیدگان او باد سلام بر آنان که امین خدا هستند سلام بر دوستان (خاص) خدا سلام بر یاری کنندگان (دین) خدا و جانشینان و خلفای الهی سلام بر دل‌های محل معرفت خدا سلام بر قلوب پاک که منزلگاه ذکر خداست سلام بر آشکار کنندگان امر و نهی وحی خدا سلام بر داعیان خلق بسوی خدا سلام بر آنان که در راه رضای خدا ثابت قدم و پایدارند سلام بر آنان که در طاعت خدا با اخلاصند سلام بر رهبران خلق بسوی خدا سلام بر آنان که هر که آن‌ها را دوست دارد خدا را دوست داشته و هر که با آن‌ها دشمن است با خدا دشمن است؛ و هر که آنان را شناخت خدا را شناخته و هر که آن بزرگواران را نشناخت خدا را نشناخته است و هر کس در امان آن‌ها رفت و به آن‌ها چنگ زد در حفظ و امان خدا رفته و هر کس آن‌ها را واگذاشت خدای عز و جل را واگذاشته و خدا را گواه می‏ گیرم که من صلحم با هر که شما صلح باشید و در جنگ و مخالفتم با هر که شما در جنگ و خلاف باشید و من در ظاهر و باطن به شما ایمان دارم و کارم را در همه حال به شما تفویض کرده ‏ام خدا لعنت کند دشمنان آل محمد (ع) را از جن و انس و من بسوی خدا از آن‌ها بیزاری می ‏جویم و درود خدا بر محمد (ص) و آلش باد.

همچنین بخوانید: شماره حرم امام رضا

صلوات خاصه امام رضا (ع) از اعمال شب ولادت

صلوات خاصه امام رضا (ع) از اعمال شب ولادت ایشان

صلوات خاصه امام رضا نیز از اعمال شب ولادت ایشان است که موجب حاجت روایی نیز می شود.

اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى عَلِىِّ بْنِ مُوسَى الرِّضَا الْمُرْتَضَى الاِْمامِ التَّقِىِّ النَّقِىِّ وَحُجَّتِکَ عَلى مَنْ فَوْقَ الاَْرْضِ وَمَنْ تَحْتَ الثَّرى الصِّدّیقِ الشَّهیدِ صَلوةً کَثیرَةً تآمَّةً زاکِیَةً مُتَواصِلَةً مُتَواتِرَةً مُتَرادِفَةً کَاَفْضَلِ ما صَلَّیْتَ عَلى اَحَدٍ مِنْ اَوْلِیآئِکَ

خدایا درود فرست بر على بن موسى الرضا آن امام پسندیده با تقواى پاک و حجت تو بر هر که روى زمین و هر که در زیر زمین است آن راستگوى شهید درودى بسیار و تام و تمام و پاکیزه و پیوسته و پى در پى و دنبال هم مانند بهترین درودى که مى فرستى بر یکى از دوستانت.

همچنین بخوانید: نماز امام رضا برای ازدواج، شفای مریض، بچه دار شدن و حاجت

سخن آخر

امیدوارم این مطلب از آلامتو با موضوع اعمال شب ولادت امام رضا علیه السلام مورد توجه شما همراهان قرار گرفته باشد و بتوانید از برکات معنوی این شب عزیز کمال استفاده را ببرید.


نظر خود را بیان کنید