روانشناسی عشق در دختر

ارزیابی علمی عاشق شدن در خانم‌ها

روانشناسی عشق در دختر

عشق زنان بسیار پیچیده است و اگر شما میخواهید آنرا درک کنید باید بسیار هوشیار باشید البته دانستن برخی از نکات ریز عشق زنان از دیدگاه علمی نیز میتواند به شما کمک زیادی کند.

چه چیزی باعث می شود یک دختر عاشق شما بشود؟ یافته های علمی در مورد دلایل عاشق شدن دخترها

عاشق شدن یک فرآیند کاملا احساسی و عاطفی است و به معنای شیفته و شیدای یک نفر شدن است، شاید برایتان جالب باشد اگر بگویم یافته‌های علمی زیادی نیز در مورد این فرآیند عاطفی وجود دارد که دانستن آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود.

دانستن اینکه چه چیزهایی باعث عاشق شدن یک نفر می شود، یک تحقیق جالب در علوم اعصاب، بیوشیمی و روانشناسی است.

در این مطلب از مجله آلامتو از منظر علم به چیزهایی که باعث می شود یک دختر عاشق شما بشود، می پردازیم، لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


نقش شیمی در عشق

جالب است بدانید که در مقوله‌ی ‌عشق، شیمی مغز نقش مهمی در احساس ما نسبت به دیگران ایفا می کند. وقتی احساسات خوبی را تجربه می کنیم، معمولاً دوپامین زیادی در آن دخیل است.

دوپامین یک ماده شیمیایی است که وقتی افراد، چه زن و چه مرد، هر نوع لذت از جمله عشق را تجربه می کنند، آزاد می شود. به علاوه، دوپامین میزان تستوسترون بدن را نیز افزایش می دهد.

افزایش تستوسترون بیشتر به این دلیل است که افراد وقتی در کنار کسی که عاشق او هستند، عرق می‌کنند و یا اینکه وقتی که رابطه و احساس جدید است، تمایل جنسی بالاتری را احساس می کنند.

درک علمی که پشت عاشق شدن زن ها وجود دارد، بسیار جذاب، پیچیده و مفید است. هنگامی که زنان عاشق می شوند، بدن آن ها نوراپی نفرین و فنیل اتیل آمین تولید می کند.

این مواد شیمیایی، ضمن ایجاد احساس سرخوشی، تمرکز را هم افزایش می دهند. به همین دلیل است که زنان اغلب وقتی عاشق می‌شوند روی مرد متمرکز می‌شوند. هورمون بسیار مهم دیگری که در این بین ترشح می شود، اکسی توسین است.

اکسی توسین بیشتر در مواقع در آغوش گرفتن و رابطه جنسی ترشح می شود و جالب اینکه زنان نسبت به مردان اکسی توسین بیشتری تولید می کنند، چرا که بدن مردان بعد از رابطه جنسی، به جای اکسی توسین، دوپامین ترشح می کند.

اکسی توسین چیزی است که همان حس دلبستگی که ما هنگام عاشق شدن با شخص دیگری احساس می کنیم را ایجاد می کند. وقتی فردی که عاشق او هستیم در کنارمان نیست، ترشح اکسی توسین نیز به مراتب کمتر می شود و شاید این دلیل واضحی باشد که مشخص می کند چرا زن ها بیشتر از مردها وابسته می شوند.

دوپامین، تستوسترون، اکسی توسین، نوراپی نفرین و فنیل اتیل آمین همه با هم کار می کنند تا یک حلقه بازخورد عشق ایجاد کنند. لذت جنسی و وابستگی عاشقانه این دسته از مواد شیمیایی را آزاد می کند.

این مواد شیمیایی باعث می شود تا توجه بیشتری به منبع آنها داشته باشید و در عین حال شما را به جستجوی بیشتر مواد شیمیایی مشابه سوق می دهند. جالب است بدانید که اثر عشق، رابطه جنسی و احساسات مشابه روی مغز، بسیار شبیه به دارو است.

با همه این تفاسیر باید به یاد داشته باشید که عشق فقط حاصل این مواد شیمیایی نیست، بلکه ترجیحات شخصی فرد و میزان جذب شدن به شماست که مشخص می کند آیا او عاشق شما هست یا خیر.


روان شناسی عشق

یک دلیل قانع کننده برای اینکه چرا فقط دانش شیمی مغز برای شیفتگی یک دختر کافی نیست، این است که هر زنی به ترکیب شیمیایی یکسان، پاسخ مشابهی نمی دهد. روانشناسان این را “سبک های دلبستگی” می نامند و معتقدند که حتی اگر مخلوطی یکسان و دقیق از مواد شیمیایی را آزاد کنید، سبک دلبستگی هر فرد ممکن است بسیار متفاوت با سبک دلبستگی فرد دیگر باشد.

در حالی که علوم سخت (زیست‌شناسی و شیمی) به شما می‌گویند که می‌توانید در برخی از کارها درگیر شوید، مواد شیمیایی ویژه‌ای را آزاد کنید و تاثیرات خاصی به دست آورید، علوم نرم (روانشناسی) می‌گویند که چیزی بسیار شخصی‌تر و جزئی تر در این بین در جریان است.

احتمالا از سبک‌های دلبستگی آگاه هستید، فقط ممکن است نام آن را ندانید. سبک دلبستگی یعنی واکنشی که در برابر فردی که دوستش داریم، نشان می دهیم.

در حالت کلی چهار سبک مختلف وجود دارد. یکی از اینها کاملاً سمی است، دو مورد می تواند مشکل ساز باشد و مورد چهارم درست است.

حتی ممکن است خود شما با یک سبک دلبستگی برای یک نفر و یک سبک دلبستگی متفاوت برای دیگری واکنش نشان دهید، یعنی این موضوع کاملا بسته به طرف مقابل متفاوت است. در قسمت زیر به طور مفصل تر به توضیح این چهار سبک می پردازیم:

ایمن:

یک فرد ایمن اساسا با خوبی به دیگران اعتماد می کند و دیگران نیز می توانند به او اعتماد کنند. این افراد به راحتی خود و طرف مقابل اهمیت می دهند.

بنابراین، دختری که یک سبک دلبستگی ایمن دارد، هر روز برای دیدن شما جنجال به راه نمی اندازد و سعی نمی کند که هر طور شده شما را ببینید. این دختر هم ممکن است بسیار دلتنگ شود و بگوید می خواهد شما را ببیند اما برای رسیدن به هدفش به هر کاری متوسل نمی شود و شما را ناراحت نخواهد کرد.

مضطرب:

دختران با سبک دلبستگی مضطرب معمولا عزت نفس پایین تری دارند و در خود امنیت کمتری حس می کنند. دختر مضطرب مخالف صمیمیت نیست اما بیشتر از آنچه مناسب رابطه است را می خواهد.

اگر تا به حال با دختری ملاقات کرده باشید که با وجود گذشت مدت زمان کمی از رابطه تان، با شما به عنوان یک رابطه خیلی جدی و منحصر به فرد رفتار کرده، می توانم بگویم که با این سبک دلبستگی آشنا هستید.

ناسازگار:

این دختر نمی خواهد رابطه ای داشته باشد زیرا ترجیح می دهد تنها باشد. بنابراین، وقتی احساس دلبستگی یا جذابیت شدید عاشقانه پیدا می کند، تمایل طبیعی او این است که کنار بکشد و در پوسته اش عقب نشینی کند. او ممکن است نسبت به شما احساساتی داشته باشد، اما مهمتر از همه این که، نمی خواهد به شما این احساسات را داشته باشد، بنابراین همه تلاش خود را می کند تا این احساسات را خاموش کند.

اگرچه ممکن است بتوانید او را به دست بیاورید، اما بهتر است انرژی تان را صرف کسی کنید که به عشق ورزیدن تمایل داشته باشد.

ترسان:

دختری با این سبک دلبستگی، معمولاً در کودکی نوعی آسیب روحی یا سو استفاده (کوچک یا بزرگ) را تجربه کرده که باعث می شود او نه تنها تمایلی به ایجاد رابطه نداشته باشد بلکه از ایجاد ارتباط با دیگران ترس داشته باشد.

این افراد خود را شایسته علاقه شما نمی دانند و حتی ممکن است انگیزه های شما را در جذب شدن به خودشان نیز زیر سوال ببرند. شما نمی توانید به تنهایی این مشکل او را برطرف کنید و در این روند به جز صدمه دیدن چیزی نصیب تان نخواهد شد.


توجه داشته باشید که دو سبک دلبستگی مضطرب و ناسازگار می توانند عناصر سبک دلبستگی فرد ایمن نیز باشند. به عنوان مثال، یک دختر می تواند دارای سبک دلبستگی ایمن باشد اما کمی بیشتر از دیگران وابستگی داشته باشد، یا ممکن است در حالی که با بسیار دلبسته می شود و رابطه برقرار می کند، برای استقلال خود نیز ارزش قائل شود.

سبک دلبستگی ترسان به وضوح سمی تر است، چرا که او مدام فکر می کند که می خواهید او را فریب بدهید یا از او سواستفاده کنید.

هر چقدر هم که شیمی یک زن بگوید که او عاشق شما شده است، شخصیت او، که از طریق سبک دلبستگی او بیان می‌شود، ممکن است بر شیمی مغزش غالب شود و این همان جایی است که روان ‌شناسی تاثیر مواد شیمیایی ترشح شده را بر هم می زند.

دانستن در مورد مواد شیمیایی ترشح شده و سبک‌های دلبستگی به تنهایی نمی‌تواند باعث شود که یک دختر عاشق شما بشود. با این حال، دانستن نحوه کار عشق می‌تواند شانس پیدا کردن یک دختر مناسب برای شما و ایجاد یک پیوند معنی‌دار به شیوه‌ای که برای هر دوی شما رضایت‌بخش باشد را افزایش دهد.

در حالت کلی یک طلسم جادویی برای عاشق کردن یک دختر وجود ندارد، اما توجه به عادات، رفتارها، و ترجیحات او می تواند به خوبی راه عشق را در قلبش باز کند.

شما نمی‌ توانید به مغز او نفوذ کنید و او را عاشق خود کنید، اما می ‌توانید از دانش خود در مورد نحوه کار مغز برای پرورش و عمیق ‌تر کردن جاذبه ای که در حال حاضر وجود دارد، استفاده کنید.

با توجه به زمان کافی و سازگاری درست، با تمام پیچیدگی های عجیب، منحصر به فرد و مهیج آن، این جذابیت می ‌تواند به عشق تبدیل شود.


مواد شیمیایی عشق چه مدت دوام می آورند؟

بسیاری از مواد شیمیایی در ایجاد ارتباط عاشقانه با کسی دخیل هستند.

از نظر هلن فیشر، عاشق شدن سه مرحله دارد: هوس، جاذبه و دلبستگی. هوس مرحله ابتدایی است که توسط تستوسترون در مردان و استروژن در زنان هدایت می شود و بیشتر مبتنی بر میل است.

جذابیت زمانی است که شما نسبت به پاتنر خود وسواس بیشتری پیدا می‌کنید و از نزدیک بودن با او لذت می‌برید. این مرحله توسط دو ماده شیمیایی یعنی دوپامین و نوراپی نفرین هدایت می شود.

دلبستگی نیز مربوط به تعهد نسبت به پاتنر است. این مرحله زمانی اتفاق می افتد که اکسی توسین جایگزین دوپامین می شود.

این مواد شیمیایی، بسته به میزان دلبستگی شما، می‌توانند کم‌تر از یک روز (برای هوس) یا یک عمر (برای دلبستگی) دوام بیاورند. درک ما از “مواد شیمیایی عشق” به ما کمک می‌کند روابط رمانتیک خود را هدایت کنیم.

آیا می توانیم سبک های دلبستگی را تغییر دهیم؟

بله. تربیت و اعتقادات ما، ما را به طور پیش فرض به سبک دلبستگی خاصی می رساند. به عنوان مثال، افرادی که سابقه سواستفاده و آزار در کودکی یا نوجوانی را دارند تمایل بیشتری به داشتن سبک دلبستگی ترسان دارند.

خبر خوب این که با ایجاد خودآگاهی، می توانیم از یک سبک دلبستگی کمتر سالم به یک سبک دلبستگی ایمن حرکت کنیم.

افرادی که از امنیت عاطفی بالایی برخوردارند، هوش هیجانی بالاتری دارند، دیدگاه های مثبتی در مورد روابط دارند و به جای حمله به شخصیت ها، در مورد مشکلات بحث می کنند. ما می توانیم با پرورش این صفات، آن سبک دلبستگی را ایجاد کنیم.

آیا ممکن است چند سبک دلبستگی داشته باشیم؟

بله، اکثر افراد ترکیبی از سبک های دلبستگی مختلف دارند. به عنوان مثال، یک نفر می تواند دائماً بخواهد وقت خود را با شما بگذراند (سبک دلبستگی مضطرب) اما در عین حال بتواند در مورد مسائل آزادانه بحث کند و مرزهای سالم را ترسیم کند (سبک دلبستگی ایمن).

اغلب اوقات، براساس ویژگی‌های شخصی و تجربیات گذشته، افراد در یک دسته واحد قرار نمی گیرند.


7 توصیه در مورد عشق برای دختران

عشق

هفت نکته درمورد عشق و زندگی که کاش دخترانم زودتر از زمانی که من یاد گرفتم، آنها را یاد می‌گرفتند

برای دخترهای زیبایم،

من قول می‌دهم که بی‌قیدوشرط دوست‌تان داشته باشم. لطفا بدانید که مهم نیست چه کار می‌کنید، چه کسی هستید، یا به چه چیزی اعتقاد دارید، من شما را به‌خاطر خودتان دوست دارم؛ نه به‌خاطر کسی که فکر می‌کنم باید بشوید.

شما هرگز مجبور نخواهید بود بابت عشق، توجه و یا رضایت من بجنگید زیرا برای من مهم است که از قلب‌تان پیروی کنید و کاری را انجام دهید که احساس می‌کنید درست است. من اینجا هستم تا عاشق شما باشم، از شما حمایت کنم و بدون قضاوت، راهنمایی‌تان کنم.

اگر بتوانم همه چیز را با شما در میان بگذارم، بگذارید این درس‌ها را درمورد عشق و زندگی به شما بیاموزم.

  1. هرچیزی که درون شماست، خود شماست.

لطفا از ترس این‌که دیگران ممکن است چه فکری درمورد شما بکنند یا چه بگویند، خودتان را تغییر ندهید یا پنهان نکنید. هدف زندگی این نیست.

زندگی یعنی این‌که به خودتان اجازه زندگی کردن و عشق ورزیدن بدهید و تمام آن‌چه که می‌توانید باشید، باشید. معنی زندگی چیزی نیست که دیگران درباره شما فکر می‌کنند.

  1. عشق، دوستی، و روابط فقط تا اندازه‌ای خوبند که با درون شما جور باشند.

افرادی که ارزش عشق و دوستی شما را دارند، شما را با وجهه درخشانی که دارید، خواهند دید. باقی افراد چون جایی در زندگی شما ندارند، رانده خواهند شد. ما هرگز برای این به دنیا نیامده‌ایم که خودمان را اجباراً جور کنیم.

هر‌چقدر بیشتر سعی کنید خودتان را بگنجانید، بیشتر با خودتان و دیگران بیگانه خواهید شد. عزیزانم، ما متولد شدیم تا متفاوت باشیم.

زمانی‌که شما به خودتان آزادی ابراز وجودخودتان را همان‌جوری که هستید بدهید، بسیار احساس عشق و لذت خواهید کرد.

  1. قدرتمندترین کلمات این‌ها هستند: ” من … هستم “.

هرچیزی که در این جای خالی قرار بگیرد می‌تواند موفق‌تان کند یا شکست‌تان بدهد. تمام داستان‌هایی را که این جمله را احاطه می‌کنند، دور بیاندازید چون اهمیتی ندارند.

درحقیقت، ممکن است شما را عقب بیاندازند. برای این‌که زندگی شاد و عشق بی‌قیدوشرط داشته باشید، باید اول درون خالص و محض‌تان را شناخته و باور داشته باشید که ارزشمند و کافیست.

یافتن عشق در یک رابطه، یکی از سخت‌ترین کارهایی است که انجام می‌دهید، اما با ارزش‌ترین چیز زندگی‌تان هم خواهد بود. عشق مانند یک گل است، باید تغذیه‌اش کنید و پرورشش دهید تا رشد کند.

  1. موفقیت و آزادی برای هر کسی متفاوت است.

به شما تاکید می‌کنم با نیک‌خواهی و عطوفت زندگی کنید. ما در این دنیا هستیم تا خدمت کنیم و تفاوتی ایجاد نماییم. جای پای خودتان را پیدا کنید و راهی را که به شما احساس خوب می‌دهد علامت‌گذاری کنید.

  1. مفهوم درست و غلط، یک تصور است.

شما می‌توانید هیچ کار اشتباهی مرتکب نشوید. هرچیزی که الان درست یا غلط است، مربوط به این لحظه است. و دقیقا به منظور و هدف شما برمی‌گردد. درست و غلط تماما یک برداشت است.

زندگی تجربیاتی را در اختیار ما می‌گذارد که در زندگی ما به ما کمک می‌کند و به ما فرصتی برای تمرین هرچیزی را که در طول مسیر یاد می‌گیریم می‌دهد.

  1. از مسیر لذت ببرید، مقصدی وجود ندارد.

من زمان زیادی را صرف جستجوی شادی و هر احساسی از رضایت کردم، اما فهمیدم ما همیشه درحال تکاملیم و همین چیز خوبیست. انسان‌ها بیش از حد روی به پایان رساندن متمرکز شده‌اند و لحظه حال را فراموش کرده‌اند.

چیزی که واقعا مهم و باارزش است، امروز است، دیروز رفته، و فردا هنوز نیامده. اما هرچیزی که می‌توانید باشید مربوط به امروز است. هرگز از رشد کردن، عشق ورزیدن، یادگرفتن، و تکاپو برای بهترین بودن در نوع خود، دست نکشید.

  1. بدون ترس زندگی کنید و هرگز خودتان را “مدیریت” نکنید؛ فقط خودتان باشید.

هر روز برای آرامش‌تان وقت بگذارید. این درست به اندازه دوش گرفتن و پاکیزگی مهم است. شما نیاز دارید آرامش پیدا کنید تا بتوانید چیزهایی را که لایق شما نیستند از خود دور نمایید.

اگر می‌توانستم، به خودِ جوان‌ترم همین‌ها را یاد می‌دادم.

به روشنی بدرخشید.


1 دیدگاه

  1. حس بویایی

    جالب بود.مرسی

نظر خود را بیان کنید