wow

دانشمندان به تازگی کشف کرده اند که ظرفیت مغز انسان ده برابر بیشتر از آن میزانی است که در گذشته تصور می شد. به گفته دانشمندان آمریکایی که ظرفیت ذخیره سازی سیناپس های مغز را اندازه گیری می کنند اتصالات مغزی محل ذخیره حافظه مغز است و مغز می تواند اطلاعات 4.7 میلیون کتاب را حفظ کند.

محققان دریافتند به طور متوسط هر سیناپس می تواند تقریبا 4.7 بیت اطلاعات را نگه داری کند. این بدان معناست که ظرفیت مغز انسان یک پتابایت معادل یک تریلیون است یک پتابایت معادل 20 میلیون فایل های اداری 4 کشو که با اسناد متنی پر شده، 13.3 سال ضبط فیلم HD-TV، 4.7بیلیون کتاب یا 670 میلیون صفحه وب است.

حجم بسیاری زیادی از اطلاعات می تواند همزمان در بخش های مختلف مغز ذخیره شود اما دسترسی به آرشیو اطلاعات و خاطرات ذخیره شده بسیار کم‌تر از میزان ذخیره شده است.

استاد تری سنجنوفسکی، از موسسه سالک مطالعات بیولوژیکی در کالیفرنیا گفت: کشف این میزان ظرفیت مغزهمانند بمب واقعی در حوزه علوم اعصاب است و ما توانستیم قفل اصول طراحی نورون های هیپوکامپال را بازگشایی کنیم و به این موضوع پی ببریم که این نورون ها چگونه با انرژی کم اما قدرت محاسباتی بالا عمل می کنند.

وی افزود: اندازه گیری های جدید ما ظرفیت حافظه مغز را تا 10 برابر بیشتر نشان داد این 10 برابر یا همان 1 پتابایت به طور تقریبی معادل ظرفیت شبکه جهانی وب است.

همچنین بخوانید: اسرار ذهن انسان

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید