7 روشی که با آن دست از قضاوت مردم بر می‌داریم

راههای شروع قضاوت نکردن دیگران

قضاوت نکردن دیگران

آیا شما جزو آن دسته از کسانی که هستید که دوست دارید مردم را قضاوت کنید و با این کار دیگران را از خود متنفر کنید؟ در اینجا روشهایی رابه شما خواهیم گفت که با کمک آنها می توانید از شر این عادت بد خلاص شوید.

آیا تا به حال سعی کرده اید چند دقیقه ای دست از قضاوت دیگران بر دارید؟ به اعتقاد من قضاوت نکردن دیگران بسیار شاد و لذت بخش است، ولی متاسفانه همه ما دیگران را مورد قضاوت قرار می دهیم. کسی که مردم را مورد قضاوت قرار می دهد باعث تنفر مردم نسبت به خود می شود.

در میان بسیاری از فرهنگها و کشورها قضاوت نکردن دیگران کاری بس دشوار است. هر انسانی فکر می کند که کاملترین و بهترین است اما برای جلوگیری از قضاوت دیگران، شما باید دست از مقایسه خود با دیگران بر دارید. بهتر این است که به جای قضاوت دیگران روی شکستهای خود در زندگی تمرکز کنید و راهی برای پیشرفت زندگیتان پیدا کنید.

دایتریچ بون هوفر سخنی بسیار هوشمندانه دارد، او می گوید: “با قضاوت کردن دیگران ما چشمانمان را بر روی نقاط ضعف خود و خوبیهای مردم می بندیم و دیگران را همانطور می بینیم که آنها ما را می بینند”. در اینجا چند روش وجود دارند که با دنبال کردن آنها می توانید دست از قضاوت دیگران بر دارید.


  1. به این تفکر توجه کنید

اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که طبیعت تفکر را بفهمید. تفکر آزار دهنده منجر به عادت بد قضاوت مردم می شود، در نتیجه ممکن است با ادامه این کار دوستان خود را از دست بدهید و در نتیجه شادی و احترام نیز از زندگی شما رخت بر بندد. سعی کنید این واقعیت را بفهمید که انسان کاملی نیستید.

همه ما انسانها در روی یک سیاره زندگی می کنیم و از اکسیژن تنفس می کنیم و ساختار بدنی همه ما یکسان است؛ تفاوت اصلی بین همه ما انسانها به درون ما بر می گردد. اگر این واقعیت را بپذیرید می توانید خود را متقاعد کنید که قضاوت کردن دیگران کاری بس زشت و ناپسند است.

همچنین بخوانید: چگونه زود قضاوت نکنیم

  1. سعی کنید منتقد خود باشید

آیا حق دارید که به قضاوت دیگران بنشینید؟ آیا می دانید چگونه دنیا را مدیریت کنید؟ من یقین دارم که نمی دانید. پسندیده آن است که عمیقا روی زندگی و رفتار و اخلاقمان تمرکز کنیم و از خود این سوال را بپرسیم که چرا دیگران را مورد قضاوت قرار می دهیم.

این سوالات به ما کمک می کنند که درون خود را بهتر کشف کنیم. ما ممکن است دچار خود برتر بینی بوده و ریاکار باشیم و به همین دلیل دست به قضاوت دیگران می زنیم.


  1. دیگران را ببخشید

می دانم که قضاوت نکردن دیگران بسیار دشوار است. ما ممکن است بخواهیم قضاوت دیگران را با بخشیدن آنها جایگزین کنیم. اگر دیگران را مورد قضاوت قرار دهیم مطمئنا کینه کسانی را که دوستشان نداریم به دل خواهیم گرفت.

بخشیدن دیگران کار سختی است مخصوصا هنگامی که ضربه ای از آنها خورده باشیم، ولی بخشیدن دیگران در این وضعیت نیرومندترین و اثربخش ترین راهی است که به ما کمک می کند دست از قضاوت مردم برداریم. قبل از همه چیز ما باید خود را ببخشیم، با گذشت زمان می توانیم این توانایی را در خود تقویت کرده و روابط دوستانه مان را با مردم ارتقا ببخشیم.


  1. خود را جای آنها قرار دهید

هر کس در زندگی راه خود را می رود. خانواده ها و روشهای زندگی از هم متفاوتند. تا در موقعیت کسی قرار نگیرید نمی توانید در موردش قضاوت کنید.

اگر شرایطی را که مردم در آن قرار گرفته اند هیچگاه تجربه نکرده اید پس نمی توانید تصور کنید اگر در آن وضعیت قرار بگیرید چگونه ممکن است واکنش نشان دهید. بعلاوه به جای قضاوت کردن دیگران می توانید به آنها کمک کنید.


  1. برای ترک این عادت هدفی را دنبال کنید

اگر کسی هستید که به قضاوت کردن دیگران عادت کرده اید، باید سعی کنید این عادت را ترک کنید. شما باید به این باور برسید که توانایی غلبه بر عادتهای بد را دارید. به نظر من بهتر است که تا حد امکان خود را با انجام فعالیتهای مختلف سرگرم کنید؛ در این صورت دیگر وقتی برای فکر کردن به مردم ندارید.


  1. برای قضاوت دیگران یک سری واقعیتها را در اختیار ندارید

متاسفانه بسیاری از مردم بدون دانستن بسیاری از حقایق به قضاوت دیگران می نشینند. اگر نمی خواهید شبیه دروغگوها شوید باید دست از قضاوت مردم بردارید. در غیر اینصورت باید به موقعیت و همه واقعیتها مشرف باشید.

بعد از اینکه همه چیز روشن شد آنگاه می توانید تصمیم بگیرید چه کاری را انجام دهید. این دیگر به خود شما بستگی دارد، آیا می خواهید در مورد آن شخص قضاوت کنید و یا اینکه می خواهید به او کمک کنید.


  1. ترحم به دیگران را فراموش نکنید

دلسوزی نشانه ضعف نیست، بلکه رفتار حسنه ای است که تخم عشق و محبت را در دلها می کارد. وقتی شما به کسی ترحم می کنید، در واقع به دنبال راهی برای کمک به آن شخص هستید. ترحم دارویی است که با کمک آن دست از قضاوت و انتقاد دیگران بر میدارید بعلاوه شما باید به این نکته توجه کنید که چه مشکلاتی ممکن است بر سر راه مردم قرار گیرد. رفتار ترحم آمیز، شما را تبدیل به انسانی عاقل و نجیب می کند.

قضاوت دیگران رفتاری است که با آن،هم خود و هم کسانی که در موردشان قضاوت می کنید از آن رنج خواهند برد. اگر می خواهید از آن فاصله بگیرید حتما دستوراتی را که به شما گفتیم دنبال کنید. با ترک این عادت قطعا زندگیتان شادتر خواهد شد. اگر شما کسی هستید که با این عادت بد دست و پنجه نرم کرده اید و موفق شده اید از شر آن خلاص شوید لطفا داستانتان را با ما در میان بگذارید.


نظر خود را بیان کنید