چگونه فرزندانی خلاق داشته باشیم؟

5 ترفند برای داشتن فرزندانی خلاق؛

تربیت فرزند خلاق

برای اینکه بتوانیم تمرکز بیشتری بر روی خلاقیت داشته باشیم باید نحوه اندازه گیری و سنجش هوش کودکان را دوباره تعریف کنیم. آزمون های استاندارد شده و توانایی بازیابی اطلاعات موجود در حافظه ضرورتا بهترین روش برای اندازه گیری هوش و ذکاوت افراد نیستند.

اینکه بتوانید نمرات ازمون یک فرد را درک کنید به معنای شناخت دقیق او نخواهد بود. در این مقاله قصد داریم مراحلی را بیان کنیم که با استفاده از آن قادر خواهید بود کودکان خلاقی داشته باشید:


  1. زمانی را برای خیال پردازی‌های سازنده اختصاص دهید:

به عنوان مثال در مدرسه می‌توان از این گزینه به عنوان مرتبط کننده برنامه درسی به هر کدام از اهداف شخصی افراد استفاده کرد.


  1. از شور و شوق هماهنگ پشتیبانی کنید:

به جای اینکه جلوی شور و شوق آن‌ها را بگیرید سعی کنید از شوری که برای رسیدن به ارزوهایشان دارند پشتیبانی کنید.


  1. فرزندان خود را تشویق کنید تجربیات متنوعی داشته باشند:

به فرزندان خود اجازه دهید در هر کاری که دوست دارند و به شناخت آن‌ها از دنیای پیرامون کمک می‌کند شرکت کنند. چنین تجربیاتی می‌تواند سازنده باشد. این موضوع به کودکان اجازه می‌دهد دیدگاه انعطاف پذیری در مورد خودشان و دنیای اطراف داشته باشند.


  1. حس ریسک پذیری را در او پرورش دهید:

به فرزندان خود بیاموزید که قادرند متفکران خوبی باشند و در صورت لزوم ریسک کنند.


  1. افکارشان را تحسین کنید:

زمانی که کودک شما تلاش می‌کند به شیوه متفاوتی بیندیشد او را تحسین کنید. کودکان به خوبی می‌دانند که طیف وسیعی از احتمالات در دنیای اطراف وجود دارد و تنها یک پاسخ برای مشکلات وجود نخواهد داشت. به همین خاطر باید افکار آن‌ها را تحسین کنید و در پرورش آن بکوشید.


نظر خود را بیان کنید